Akrep Burcunda Dolunay – 30 Nisan 2018

Son 6 aydır, yani geçtiğimiz yılın Ekim sonundan beri ne durumdasınız? Neleri sonlandırdınız Akrep Karanlık Ay’ında? Nelerden arınmaya niyet ettiniz? Sonrasında nelere başladınız? Samhain zamanından iki hafta sonrasına denk gelmişti Akrep Karanlık Ay’ı, etkilerini Kasım’ın ilk gününden itibaren hissettirmişti. Samhain yazımı okuyanlar hatırlayacaktır, Samhain (Ekim sonu-Kasım başı) ve Beltane (Nisan sonu-Mayıs başı) Akrep-Boğa aksında gerçekleşen ve Doğa Bayramlarının içerisinde âlemler arasındaki perdenin en ince olduğu, portalların açıldığı iki önemli gün. Biri sonbaharı kışa, diğeri ilkbaharı yaza bağlıyor. Sonbaharı, kışı, ilkbaharı geçirdik, artık yaz mevsiminin başlangıcını kutlayacağız. Beltane bayramı ile ilgili yazı yazacağım, ama şu aşamada bilmeniz gereken en önemli şey eril ve dişil enerjimizin, maskülen ve feminen yönlerimizin birleşmesi için gereken desteği sunuyor Doğa bizlere. Bu esnada Akrep Dolunayı da ışığını en derinlerimize tutacak ve birçoğumuzda “iyileşme krizi” dediğimiz etkiyi yaratacak. Eski yaralar yoklanacak, henüz taze olan yaralar belki de biraz sızlayacak. Ne olursa olsun, bu Dolunay bize açılan portaldan geçme fırsatı sunuyor, gölgemizle yüzleşirken gümüşi ışıklarını esirgemiyor bizlerden. Satürn’ün etkisiyle, ışığı kristalize edecek gücü içimizde buluyoruz. Dolunay’ın Akrep’in kalbinde, dönüşümün simya potasında gerçekleştiğini de hatırlatmak istiyorum. Etkisi uzun sürecek. Zehrin şifasına şahit olacak, zehirden panzehir yaratacağız. Hazır mısınız?

Dolunay kutlu olsun!

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Görsel: Marlene Seven Bremner – Death of the Profane

Akrep Burcunda Dolunay Bilgeliği:

Akrep’in Kalbinde Şifanın Simyası

Dolunay, 30 Nisan Pazartesi günü sabaha karşı saat 03:58’de 09 derece 38 dakika Akrep burcunda gerçekleşti. Oğlak’taki Satürn, Güneş ve Ay ile destekleyici bir açı içerisinde. Aslan’da kavuşan Ceres ve Kuzey Ay Düğümü, Güneş ve Ay’a zorlayıcı bir kare açı yapıyor. Oğlak’ta kavuşan Mars ve Plüton, Ay ile spiritüel özelliği ön planda hafif olumlu bir açı ilişkisi içerisinde.

Boğa-Akrep aksı, yaşam ve ölümün beraberliğini temsil eder. Yaşamın, filizlenen ve somutlaşan şeylerin bahçesi olan Boğa burcunun tam karşısında yer alan Akrep burcu çürümenin ve ölümün mekanıdır, yer altıdır, Hades’tir. Çürümeden ve ölümden korkmamayı burada öğreniriz, çünkü o muhteşem bahçemizde yaşamı diri tutmak için çürüyen ve ölen şeylerin gübreye dönüşmesine ve yeni yaşama yer açmasına ihtiyacımız var. Bu korku aynı zamanda bilinmeze adım atmadan önceki hisse ayna tutar. Kasım ayında Güneş ve Ay Akrep’te birleşerek Karanlık Ay kapısını açtığında yer altındaki yolculuğumuza başlamıştık, şimdi Bahar ekinoksundan beri yeryüzünde devam eden yolculuğumuza derinliklerden gelen bilgeliği ekleyeceğiz, ölmesine, sonlanmasına izin verdiklerimizin yaşatmak ve büyütmek istediklerimize nasıl bir gübre olduğunu öğreneceğiz.

Ay Akrep’te yer aldığı için bu aksın ölümle, yer altında olanla, okült ve derin olanla ilişkisi daha ağır basmakta. Ay Hades’teyken, onun göksel temsilcisi ve Akrep burcunun modern yöneticisi olan Plüton ile Akrep’in klasik dönem yöneticisi olan Mars Oğlak’ta kavuşarak yoğun ve gerilimli dönüşüm enerjilerinin somut etkiler bırakacağına bir işaret. Quintile adı verilen uyumlu bir açı ilişkisi ile Ay’a sundukları hafif ve manevi yönü ağır basan bu destek “iyileşme krizi”nin şu an olumsuzmuş gibi gözükse de en yüksek hayrımıza olacağını, daha da önemlisi, dönüşümü somutlaştıracak irade gücünü ve enerjiyi içimizde bulacağımızı gösteriyor. Hades ve Ares, stratejilerini yeni bir ışık altında somutlaştırıyor.

Satürn, tahtından Güneş ve Ay’ın yaşam-ölüm ve görünen-görünmeyen arasında açtığı portala gerekli koruyucu ve yapıcı desteği sunuyor. Asteroid Tanrıça Vesta, Satürn ile kavuşumda, yaşamın ve bilgeliğin sönmeyen ateşi ile desteğe dahil oluyor. Aile ve evlilik kurumları içerisinde somut eylemler aracılığıyla duygusal bağlar kurmak mümkün olabilir, bunun yanı sıra sadakate dayalı ittifaklar konusunda önümüzdeki günlerde çiçek açacak gelişmeler ilk kez fark edilebilir. Işığı kristalize edecek gücü bulacağımızı söylemiştim, bu özellikle Dolunay’ın genel dönüşüm ve simya teması ile birlikte düşünüldüğünde, yaşadığımız ya da yaşayacağımız, gerçekleştirdiğimiz ya da gerçekleştireceğimiz değişimleri kalıcı hâle getirmenin mümkün olduğu anlamına geliyor.

Dolunay, Aslan burcunda kavuşumda olan Tanrıça Asteroidi Ceres ve Kuzey Ay Düğümü ile zorlayıcı bir kare açı oluşturuyor. Ceres ve Kuzey Ay Düğümü, birlikte Ocak ayının sonundaki Ay Tutulmasının gerçekleştiği dereceyi yeniden aktive ediyor. Yani, tutulmaların başlattığı döngü içerisinde önemli bir dönüm noktasındayız. Ailemizle, özellikle annemizle ya da anne arketipini üstlenen kişilerle gerilimli süreçler yaşayabiliriz, veya kendi içimizde anne arketipinin temsil ettiği yer neresi ise orayla alakalı bastırılmış olan duygular açığa çıkabilir. Anne arketipini sadece çocuk doğurmuş ya da çocuk doğurmak isteyen biri gibi görmemeliyiz, bir şeyi besleyen, ona bakan, onu yetiştiren kişi bu eylemin feminen veya maskülen yönüne göre anne ya da baba arketipini üstlenmiş olabilir. İçimizdeki anne yarasıyla, ya da “Ölüm Anne (Death Mother)” arketipiyle yüzleşmek için sağlam bir zemin üzerinde durduğumuzu eklemem lazım.  31 Ocak’ta gerçekleşen Aslan Dolunay ve Ay Tutulması yazısına göz atarak hafıza tazelemek ve o günden bugüne neler olduğunu gözden geçirmek isteyenler buraya tıklayabilir.

Dolunay ile doğrudan ilgili olmasa da, Koç burcunda Chiron ve Juno’nun, ayrıca Eris ve Uranüs’ün kavuştuğunu belirtmem gerekiyor. Özgürlük ihtiyacı hayatlarımızın her alanında, özellikle Koç burcunun etkili olduğu alanlarda kendini gösterebilir, bu alanlardaki yaralar şifalanmak üzere açığa çıkabilir, bu yaraların bir kısmı “evlilik” teması etrafında şekillenebilir. Kendimizle olan evliliğimiz yani içsel eril-dişil enerji ve arketip birleşimimiz, gerçek bir evlilik, ilişkiler, bu alanlarda tansiyon yüksekliği yaşayanlar derin bir nefes almayı bilmeli. Patlamaya hazır bir volkan gibi hissedenler, volkanik bir patlama sonucunda oluşan bereketli tüflü toprağı getirebilir aklına, ya da oluşan adaları ve binlerce kristali. Bazı patlamalar iyidir kısacası, ancak burada ayrım yapmak için pusulamız kendi benliğimiz olmalı, patlamaya yaralı bir ego ya da dinmeyen öfkeniz neden oluyorsa, onu sakinleştirmek yerine körüklemeyi bile isteye seçiyorsanız, sonuçlar her zaman verimli olmayabilir. Sağduyulu olmakta fayda var.

Akrep’teki Jüpiter, bu kez Lilith ile kavuşumda. Gölgelerle ve korkulanla yüzleşmenin şifası amacıyla “iyileşme krizi”ni tetikleyebilecek etkilerden biri de bu. Ay, Dolunay sonrasında Akrep’le kavuşacak ve Dolunay’ın enerjisi ile Jüpiter’in enerjisi bir araya gelecek, aklınızda olsun. Mayıs ayının ortalarına kadar etkisi sürecektir.

Geçen Dolunay sizlere üç sihirli kelimeden bahsetmiştim: Teslimiyet (Surrender), Kabulleniş ya da Kabul Etme (Acceptance) ve Affedicilik (Forgiveness). Bu Dolunay’da bu üç sihirli kelimeyi iç dünyamızın derinliklerindeki kapıları açmak için kullanacağız, bu nedenle Terazi Dolunay yazımdan şu bölümü tekrarlamak istiyorum:

Bu üç kelimeyi okuduğunuzda huzursuz hissediyorsanız, sağlıksız bir ego tetiklenmesi söz konusu olabilir. Bu pratiklerin hiçbiri karşınızdaki kişi ile ilgili değil, yaşadığınız her ne ise onu daha da kötü hâle getirmeyecek, aksine kendinizi ve deneyiminizi onurlandırarak özgürleşmenize vesile olacak, bundan emin olabilirsiniz. Affetmekle ilgili ilhama ihtiyaç duyuyorsanız buraya tıklayarak affetmekle ilgili bir yazıma göz atabilirsiniz. Kendinizi hâlâ hazır hissetmiyorsanız, bu hissinizi onurlandırın ve kendinizi kucaklayın. Hiçbirimiz yalnız değiliz, her şey kendi döngüsünde oluşur ve gelişir.

Öncü burçlarda Kader Tanrıçalarının aktif rol oynadığı Büyük Haç Portalı yavaş yavaş kapanıyor, ancak sihirli etkisi bir süre daha devam edecek. Vadesi dolan şeyleri sonlandırmak üzerine yeterince çalıştık, şimdi irademizi ve enerjimizi doğru şekilde yönlendirerek kendi sihrimizi bulma ve gösterme zamanı.

Yengeç burcunda yer alan Hekate, köklerimizden bize miras kalan her ne ise yol ayrımlarında meşalemizi aydınlık tutacağını haber veriyor.

Oğlak’ta Plüton ve Mars ile kavuşan Klotho hayatımızı kendi hakikatimiz üzerine kurmamız ve sesimizi duyurmamız gerektiğini bildiriyor. Bundan sonra yaratacaklarımız uzun soluklu olacak.

Koç’taki Lachesis Uranüs ve Eris’le kavuşumda, ani değişiklikler ve fevri kararlar alma güdümüzü kontrol etmemize yardımcı olacak tek şeyin harekete geçmeden önce durumu değerlendirecek bir ölçülülük olduğunu söylüyor.

Terazi’deki Circe ise hâlâ Atropos’u temsil ediyor, ancak artık bitişten sonraki yeni başlangıcın, ölümden sonraki yeniden doğuşun sihri hakim olacak.

Moon Oracle destemden 18. menzilde Akrep Dolunayını temsil eden kartlar ❤

18. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Dolunay dönemine. İsmi “El-Kalb” yani “akrebin kalbi”. Mars, Jüpiter, Pluto, Neptün ve Ay’ın etkisi altında. Anahtar kelimeleri: Zehir ve şifa, blokaj, sağlığı koruma. Bu menzil zehri ve şifayı bir arada sunan, sağlığımızı tehdit edebilecek alışkanlıklara ya da durumlara karşı, söz konusu tehdit gerçekleşmeden önlem almayı ön plana çıkaran, hizmet ile fedakarlık ve doğal olarak kurban psikolojisi arasındaki ince çizgiye ışık tutan bir menzil. Akrebin kalbinden de böylesine dönüştürücü bir şifayı açığa çıkarmak beklenir, sağlığımızı nasıl koruduğumuz üzerinde düşünmek ve derhal önlemler almak için uygun bir zaman. Mide rahatsızlıklarına karşı dikkat etmeli ve ilişkileri fevri kararlarla bitirmemeli.

Ay bu menzildeyken şifa enerjisini uyandırmak, kişisel olarak koruma ve şifa yönü ağır basan çalışmalar yapmak, bu amaçla inzivaya çekilmek, yapılar kurmak için uygun bir zamandır. Tekelcilik, benmerkezcilik, baskıcı bir liderlik anlayışı sergilemek için uygun bir zaman değildir. Toksik arkadaşlıkları ve alışkanlıkları bitirmek için güzel bir fırsat yakalayabiliriz. Rengimiz Turkuaz, taşımız ise Amazonit.

Akrep Dolunayının Sabian Sembolü 10 Akrep:

Bir Dernek/Kulüp Yemeği, Eski Dostları Yeniden Bir Araya Getiriyor.*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: Birlikte mücadele ettiğiniz, çabalarınızı paylaştığınız kişilerle olan bağlarınızı yenilemek, Geçmiş yaşam bağlantıları, Birini sanki yaşamlar boyunca tanıyormuş gibi hissetmek, Başkalarına ulaşmak ya da el uzatmak, Kavuşmalar ve anılar, Geçmişten bahsetmek, Yemek paylaşmak, Şarap içmek, Son Akşam Yemeği (İsa ve Havarileri), Kadersel buluşmalar, Özel ilişkiler.

Akrep Dolunay sürecine hakim olan yoğunluk, karmik süreçlerin ya da kadersel buluşmaların açığa çıkması ile taçlanıyor. Burada “kadersel” derken kastımız önceden anlaşılmış, planlanmış olan şeyler. Baştan ana hatları belli olsa da, bu tür buluşmalar yine özgür iradenin ve seçimlerin durumuna göre şekillenir. Şimdi karmik çözülmeler yaşamak, hayatımızdaki insanların neden hayatımızda olduğunu anlamak, geçmişten gelen ve bir anda yeniden hayatımıza giren kişilerin armağanını almak için bize verilecek olan ipuçlarını fark etme zamanı. Anılar canlanabilir, zaten eski yaraların yoklanması da mümkün, böyle bir süreçten karamsar değil, yenilenmiş ve arınmış olarak çıkacağız. Eski bağlardan devam etmesi gerekenleri güçlendirmek oldukça önemli bir adım olabilir. Ayrıca, benzer görüşlere, ruhlara sahip olan kişilerle iletişim kurmak ve sosyalleşmek de eşdeğer derecede önemli, bu kişiler bu yaşamda “yeni” olsalar dahi. Geçmişle yüzleşme temasını yaşayanlar, özellikle geçmişte onları güvende, mutlu, huzurlu hissettiren kişileri ve anıları düşünerek, arayacak, zihinde canlandırarak süreci daha yumuşak hâle getirebilirler.

 Akrep Burcunda Dolunay’da Neler Yapabilirsiniz?

 • Son altı aydır neler oldu? Olup tamama erenleri salıverin, teslim edin, affedin, rahatlayın.
 • Son altı ayda neleri bırakmanız gerektiğine karar vermek için güzel bir fırsat söz konusu.
 • Tutulma döngüsünde önemli bir dönüm noktasındayız, nasıl hissettiğinizi gözden geçirin.
 • Dönüşüme ve derin şifaya izin verin, zihninizi, sağlıksız egonuzu aradan çıkarın.
 • Zihni ve sağlıksız egoyu aradan çıkarmak için Dolunay’ın güzelliğine ve şifalı ışığına kalbinizi açın.
 • Her şey çok mu üzerinize geliyor? “İyileşme krizi” yaşıyor olabilirsiniz, bol su için, derin nefes alın, eyleme geçmeden önce iç dünyanıza göz atın.
 • Karmik süreçlerinize ve geçmiş yaşamlarınıza dair rehberlik almak için mükemmel zamanlardasınız, değerlendirin. Naçizane rehberiniz olarak bu konuda size yardım edebileceğimi unutmayın. ❤
 • Bilinmeze adım atarken gönüllü ve teslimiyet dolu olmaya gayret edin, önünüzde bir bilinmezlik ya da belirsizlik mi var? İç sesinize, sürece, daha büyük bir planın parçası olduğunuz gerçeğine iliklerinize kadar güvenin.
 • Derin şifa çalışmaları, meditasyonlar, gölge çalışmaları yapmak için güzel bir zamandayız, özellikle Beltane Doğa Bayramının açtığı portalı düşünecek olursak. Ay ışığının altında kendinizi ayaklı bir ritüel hâline getirmeye ne dersiniz?
 • Kristallerinizi, Tarot ve Oracle destelerinizi, gümüş takılarınızı, enerjetik ve ritüelistik çalışmalarınızda kullandığınız objelerinizi Ay ışığının altında şarj edin.
 • Kendinizi, bugüne dek neleri başardığınızı, ne badireler atlattığınızı, ne aşamalardan geçtiğinizi düşünün ve KUTLAYIN.

Akrep Dolunayı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Ay Taşı, Kunzit, Morganit, Larvikit, Labradorit, Dioptaz, Unakit, Turkuaz, Peridot, Berrak Kuvars, Rodonit, Rodokrozit.

Akrep Dolunayı için Bitkiler

Adaçayı, Fesleğen, Hodan Çiçeği, Muskat, Karanfil, Safran.

Kişiye özel Astroloji, Tarot, Akaşik Kayıtlar ve Geçmiş Yaşamlar rehberlikleri, Şifa Enerjisi uygulamaları ve uyumlamaları, manevi destek ve rehberlik seansları için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Birlikte çok daha fazlasını yapabiliriz, sizin için buradayım.

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Terazi Dolunayının Sabian Sembolü olan 10 Akrep sembolü ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Akrep Burcunda Dolunay için verilen çalışmalar, öneriler, yazılar Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s