Koç Burcunda Karanlık Ay – 16 Nisan 2018

Oldukça yoğun etkiler aldığımız, özellikle de karmik açıdan Asteroid Tanrıçaların önemli noktalarda bulunduğu Karanlık Aylar ve Dolunaylar yaşadık 2018’e girdiğimizden beri. Koç burcunun inisiyatif alan, başlatıcı enerjisi bir-iki aydır fazlasıyla aktifleştirilerek bizleri bahar dönemine ve Astroljik yeni yıla hazırladı, diğer mevsim başlatıcıları (Yengeç, Terazi, Oğlak) da yoğun etkilerle kendini belli etti. Bütün bu açılar, etkiler, göksel yerleşimler kimimiz için döngü başlatma, kimimiz için döngü sonlandırma, kimimiz için döngü kırma fırsatları sundu. Merkür geri hareketine bir son verdi, yarın ise Chiron Koç burcuna giriyor, Satürn ise gerilemeye başlıyor. Karma çanları çalıyor. Zorlayıcı süreçlerden sonra kendimizi seçmek ve yeniden başlama gücünü yakalamak için köklü bir bahar temizliğine bizleri davet eden Koç burcunda Karanlık Ay kutlu olsun!

Sonsuz sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Koç Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği:

Benliğin Dönüşümü, Sağlıklı Egonun Küllerinden Doğuşu

Karanlık Ay, 16 Nisan Pazartesi günü saat 04:57’de 26 derece 02 dakika Koç burcunda gerçekleşti. Koç burcunun fevri, hareketli, inisiyatifi seven, düşünmeden eyleme geçmeye meyilli enerjisi ile Karanlık Ay’ın içe dönük enerjisi birleştiğinde ister istemez biraz gergin hissedebiliriz. Bir eşiği atlamadan önceki gergin ve sessiz ânı, ya da bir süredir içinizde tuttuğunuz şeyleri bağıra çağıra söylemeden önceki o kısacık suskunluk periyodunu düşünün. Koç burcundaki yoğun yerleşimleri göz önünde bulundurursak bu gerginliği geçtiğimiz haftadan beri hissetmiş de olabilirsiniz.

Zodyak çemberini başlatan Koç burcunda Karanlık Ay, başlamadan önceki son kontrolleri yaparak kalan yükleri sırtımızdan atmamıza, kalan tortuları temizlememize olanak sağlıyor. Bu kez bırakılması gerekeni bırakmak adına iç sesimizin yanı sıra irademiz ve sağlıklı egomuz çok önemli bir rol oynuyor. Güneş ve Ay ile kavuşan Uranüs ele avuca sığmayan, devrimci, yenilikçi bir etki bırakıyor, bu nedenle hayatında ciddi değişiklikler ve yenilikler yapmak isteyenler için bu Karanlık Ay süreci iradeli oldukları takdirde kısır döngüleri kırma sözünü veriyor. Değişimi reddeden ya da iradeli bir şekilde istemeyenlerin ani değişimler karşısında sarsılma olasılığı yüksek.

Bunca ani değişim enerjisini bir yandan da kavuşuma katılan Asteroid Eris körüklüyor. Düzensizlik, uyumsuzluk ve kaos Tanrıçası Eris, bir bakıma Truva savaşının sebebine ortam hazırlayan ve üzerinde “en güzele!” yazan altın elmayı Tanrı ve Tanrıçaların katıldığı bir şölende ortaya fırlatır. Herkes bu elmaya sahip olmak ister ve elemelerden geriye üç Tanrıça kalır: Hera, Athena ve Afrodit… Hakem olarak seçilen Zeus için seçim yapmak mümkün değildir, ne de olsa biri karısı, diğeri kızı, öteki ise güzelliği su götürmez bir gerçek olandır, bu nedenle hakemliği İda dağında çobanlık yapan Paris’e devreder. Tanrıçalar Paris’i ikna etmek için dilediklerini yapmakta serbestti, her biri kendisine muazzam bir vaatte bulundu: Hera’nın vaadi Avrupa ile Asya’nın tek kralı olmaktı, Athena’nın vaadi sonsuz bilgelik ve zafer idi, Afrodit’in vaadi ise dünyanın en güzel kadınının aşkıydı. Paris, dünyanın en güzel kadının, yani Helen’in aşkını seçti. Hikayenin gerisi malum, Truva savaşının asıl sebebi Paris’in Helen’i kaçırmasıydı.  Paris’i kesinlikle suçlamıyorum, o kendisi için öncelik ne ise onu seçti, sonuçlarına da katlandı. Şimdi Eris’in gökyüzünden bizlere nasıl bir elma attığını merak ediyorsunuz değil mi? Bu kez altın elmanın üzerinde “Senin için öncelik olana!” yazıyor.

Terazi Dolunay’ından bu yana özellikle önceliklerimizi düzenlemek ve kendimizi birinci önceliğimiz hâline getirmek gibi konular gündemde ve artık bu bir gündem değil, gereklilik. Koç burcunda Karanlık Ay önceliklerimizi dengeli bir şekilde sıralamak ve kendimizi ön plana koymak için, alışkanlıklarımızdan ve huylarımızdan oluşan döngüleri kırmak için, konfor alanlarımızın dışına çıkmaya bizi zorlayacak. Hal böyleyken Koç burcunda enerjisini temsil ettiği Prometheus’u çok güzel yansıtan Uranüs’e ve Eris’e teşekkür etmeliyiz. Özellikle Eris, dengenin ve düzenin yeniden sağlanması adına büyük bir zevkle ortalığı karıştıracak. 2016-2017 yıllarını da gözden geçirin, Uranüs Eris’le en son o sıralarda kavuşmuştu.

Merkür dün Koç burcunda geri hareketine son verdi. Karanlık Ay ile doğrudan açısal bir ilişkisi olmasa da, Astrolojik açıdan kendisinin bir üst oktavı olarak nitelendirilen Uranüs’ün varlığı nedeniyle ateşleyici Koç etkisini zihinsel süreçlere ve iletişim kanallarına taşıyarak payına düşeni yerine getiriyor. 3 Mayıs’a kadar hâlâ gölge fazında, aman dikkat.  Topraklanmaya ve dengeli iletişim kurmaya özen göstermeli, uzun süredir bizi etkisi altında tutan huyları ve alışkanlıkları bırakmayı seçmeli. Böylelikle Koç burcunun en önemli temalarından benlik alanında dönüşümler yaşamak mümkün olacak, sağlıklı ego anlayışı küllerinden doğacak ve bunu cesurca ifade etme gücünü içimizde bulacağız.

17 Nisan Salı günü gerçek anlamda yeni bir Ay döngüsüne geçerken Chiron Koç burcuna geçecek, Satürn ise Oğlak burcunda geri hareketine başlayacak. Centaurların (Santor) en güçlüsü, yaralı şifacı Chiron Balık burcunun son derecesinde şifasını sunmaya devam ediyor, ancak Satürn ile halihazırda gergin bir kare açı ilişkisi içerisinde, ve Koç’a geçtikten sonra bu kare açı daha da güçlenecek. 2010-2011 yıllarından bu yana olan bitenleri tekrar değerlendirmek ve benliği, egoyu da temsil eden Koç’a geçişiyle birlikte bunların karmik planlarla alakalı kısımlarını keşfetmek ya da zorlayıcı etkiler altında fark etmek söz konusu olabilir. Chiron Koç’ta en çok yaralı egoları ortaya çıkaracak. Kötü çocuk ilan edilerek hep bastırılması, öldürülmesi, susturulması gerektiği söylendiği için itilip kakılan, ancak aldığı yaralar kadar kendisi de iyice güçlenen sağlıksız ego bu süreçte çok zorlanacak, hiç iyileşmeyecek sanılan yaraların nasıl iyileşeceğine tanık olacağız, nasıl iyileşebileceğini göreceğiz. Koç başta olmak üzere Terazi, Yengeç ve Oğlak burçlarında göksel yerleşimleri olanlar çok daha fazla etkilenecekler, ama Koç burcunun denk geldiği eviniz boş bile olsa Chiron oradan geçerken yaraları iyileştirmek üzere açığa çıkaracak.

Akrep burcunda geri hareketine devam eden Jüpiter,  bu kez Boğa’daki Venüs ile karşıt açı ilişkisi içerisinde. Oğlak’taki Plüton ikisine de uyumlu bir açı ile destek veriyor ve dönüşümü kolaylaştırıyor. Afrodit ve Zeus gerilim içerisindeyken öz disiplin ve motivasyon konusunda biraz zorlanabiliriz. Neyse ki olanı dönüştürmek yapmamız gereken tek şey, yeniye adım atmak için bir şeyleri oldurmaya çalışmamıza hiç gerek yok. Asteroid  Tanrıça Afrodit ve Asteroid Chariklo, Plüton ile kavuşumda, katharsis yani arınma etkisinin özellikle tutkularımız, ikili ilişkilerimiz ve duygusal süreçlerimiz için geçerli olacağına, arınmanın büyük bir kısmının öz değerimizi ve sevme, çekim oluşturma yeteneğimizin önünde engel teşkil eden yaraların açığa çıkmasıyla gerçekleşeceğine dair bir işaret. Yunan mitolojisinde Chiron’un eşi olarak anılan Chariklo, Astrolojik açıdan da Chiron’un dişil dengi olarak anılır, şifa sürecinin döngüsel bilgeliğine ve içgörüyle gelen ipuçlarına işaret eder, bunu da hesaba katmakta fayda var.

Bir ay önce Yay burcunda Galaktik Merkezin yakınlarında bir arada olan Mars ve Tanrıça Asteroidi Vesta, bu kez Oğlak burcunda. Mars, Vesta’dan aldığı ilhamı Satürn’ün yanında kristalize etmeyi öğrendi, enerjisini yapılar kurmak adına sınırlandırmayı ve kanalize etmeyi başaracak. Mars ile Neptün arasındaki olumlu açı romantik arzuları arttırırken fevri çıkışlara neden olabilecek illüzyon tuzaklarına karşı bizleri uyarıyor. “İyileşme Krizi” (Healing Crisis) üzerine yazdıklarımı hatırlayın, benzer etkiler şimdi de aktif olacak. Şifalanmak üzere açığa çıkan yaralar bizi gerebilir, öfkelendirebilir. Hazırlıklı olursak en iyi şekilde atlatacağız.

Uzun zamandır bizlere fısıldayan kader Tanrıçaları Moiralar hâlâ öncü burçlardaki yerlerini koruyor. Kapılar hâlâ açık. Onlara karanlığı ve yol ayrımlarını aydınlatan Tanrıça Hekate ve büyücü Tanrıça Circe eşlik ediyor. Kader ve karma alanlarımızda öncü, inisiye edici bitiş-başlangıç enerjisinin etkisi devam ediyor, bu sefer kendi benliğimiz, önceliklerimiz ve Satürn’ün geri harekete geçişi ile birlikte karmik süreçlerimiz ve kendi büyümüzü, enerjimizi tezahür ettirme biçimimiz hakkında bize içgörüler sunmaya devam edecekler. Bu sefer kısa keseceğim, merak edenler Terazi burcunda Dolunay için yazdığım yazıya bakabilir. Söz konusu Asteroidler olduğu için oluşan Büyük Haç’tan büyük ihtimalle kimse size bahsetmeyecek. İşte öncü burçlardaki Asteroid Büyük Haç açı kalıbının köşeleri ve kısa içgörüleri:

Lachesis Koç’ta. Karanlık Ay, Uranüs ve Eris ile kavuşumda. Nelerin vadesi doldu? Neye ne kadar ömür biçmemiz lazım?

Circe Terazi’de. Terazi’de ancak uzakta olan Atropos‘u temsil ediyor. Bitmesi gereken ilişkiler, kopması gereken bağlar kopunca kendi tezahür gücümüz açığa çıkacak.

Hekate Yengeç’te. Satürn’ün diğer işareti Kronos‘u ve onunla kavuşan Hades‘i temsil ediyor. Geçmişten, köklerden gelen bilgelik ve karmik açılımlar, ruhsal rehberlikler bize yol gösterecek.

Klotho Oğlak’ta. Plüton ile kavuşumda. Yaşamımızda gerekli temizliği yapıp boş yer açtıkça, en iyi şekilde yapılar kurmak ve yeni bağlar oluşturmak için özel bir çaba harcamamıza gerek kalmayacak.

Moon Oracle destemden 3. menzilde Koç Karanlık Ayını temsil eden kartlar ❤

3. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Karanlık Ay dönemine. Bu menzilin adı “Es-Süreyyâ”, yani “süreyya”. Pleiades, Ülker ya da Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir. Anahtar kelimeleri: evrensel doğa, kutlu talih, bolluk bereket, zenginlik, dönüşümün ya da demirci ocağının ateşi, yaratıcı enerji, güzellik, zevk düşkünlüğü.

Boğa burcunun ilk derecelerini de içeren bu menzilde Koç’un getirdiği fevri ve maskülen enerji, Boğa’nın dişil ve dingin bir enerjisiyle dönüşmeye başlar, böylelikle ateşin yıkıcılığı azalır ve yaratıcılığı artar, düşlediklerimize bir şekil vererek onları tezahür ettirme imkanı buluruz. Maddi-manevi doygunluğu ve yaratımı artıran bu menzilin en önemli uyarısı bize ya da başkalarına zarar verecek düzeyde bir doyumsuzluğa ya da zevk düşkünlüğüne karşıdır.

Ay bu menzildeyken romantik birliktelikler, deniz ya da su üzerinde güvenli yolculuklar, zenginlik elde etmek, yaratıcı ifade biçimleri geliştirmek, hayallerimizi ya da fikirlerimizi somutlaştıracak adımlar atmak için uygun bir zamandır. Bizi gerçekten neyin mutlu ettiğini, nelerin bize haz verdiğini bulabiliriz ve sağlıklı sınırlar koymak şartıyla onlara doyasıya yönelebiliriz. Özellikle Karanlık Ay fazı içinde olduğumuz için toplumsal düzeyde bizlere dayatılmakta olan tüketicilik, doyumsuzluk ve zevk düşkünlüğü karşısında nerede durduğumuzu görebiliriz, çünkü başta bu üç aşırılık olmak üzere maddi düzleme fazlasıyla bağlanmak, aşırıya kaçmak için uygun bir zaman değildir.

Koç Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 27 Koç

İmgeleme vasıtasıyla kaybedilmiş bir fırsat yeniden kazanılıyor.*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: Yaratıcı imgeleme ve hayal gücü, her şey bitti sanılırken yenilenen umut, ikinci şanslar, son dakika sürprizleri, kişinin adımlarını yeniden takip etmesi, olumsuz olarak görülen şeylerin aslında olumlu olduğuna kanaat getirmek, affedilmek, bir şeyleri geri almak ya da geri kazanmak, kaybolan her ne ise onun telafisini yapmak, fikri ya da düşünceleri değiştirmek suretiyle sonucu değiştirmek.

Bu sembol Karanlık Ay’ın açığa çıkardığı yoğun enerji eşliğinde bizlere kaybolan ya da kaybettiğimizi sandığımız her ne ise onu geri kazanmanın mümkün olduğunu hatırlatıyor. Bunun için döngülerini kırması oldukça zor olan bir alanı yeniden dönüştürmeyi seçmemiz gerekiyor: Zihnimizi. Düşüncelerimiz, bakış açımız, fikirlerimiz, zihinsel örüntülerimiz irademizi ve hislerimizi doğru şekilde kanalize edersek ve yaratıcı enerjimizi ortaya koyarsak yeniden programlanabilir. Yaratıcı imgeleme, en umutsuz sanılan duruma teslimiyetle ve inançla yaklaşmamıza yardım eder ve sonunda tam olarak istediğimiz şeyi elde etmesek ya da tam olarak istediğimiz şekilde olmasa bile büyük bir rahatlık hissetmemiz mümkün. Neleri kaybettiniz ya da kaybettiğinizi düşünüyorsunuz? Onları -tamamen aynısı olmasa bile- yeniden kazanmak için hayal gücünüzü, sezgilerinizi ve yaratıcı imgeleme yeteneğinizi nasıl kullanabilirsiniz?

 Koç Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

  • İçe dönmek ve dinlenmek her zamankinden daha önemli!
  • Teslimiyeti, salıvermeyi deneyimlemeye açık olun.
  • Kendinizi öncelik sırasında yukarılara taşıyın.
  • Benliğinizi esaret altında tutan ne varsa ondan kurtulmayı seçin.
  • Sıkı bir bahar temizliği yapın. İşe yaramayan eşyalar, boş yere arkadaş listenizi şişiren yabancılar, milattan önce abone olduğunuz e-posta veya sms listeleri, bitmesi gereken ilişkiler, vs. ne varsa salıverin gitsin!
  • İçinizdeki çocukla içinizdeki savaşçıyı/şövalyeyi/amazonu tanıştırın.
  • Öfke hissediyorsanız bastırmayın, ona alan tutun, onu yaşam enerjisine nasıl dönüştüreceğinizi öğrenmeye açık olun.
  • Geçmişin yüklerinden karşınıza çıkan ve gitmeye hazır olan ne varsa bırakmaya istekli olun. Onlara tutunan sizsiniz, bunu hatırlayın ve salıverin!
  • Bedensel olarak yoğun enerjilere uyumlanmak için birkaç aydır dönem dönem uyku ihtiyacımız artıyor, bu sıralar uyku ihtiyacınızı özellikle onurlandırmaya ve karşılamaya özen gösterin. Koç baş bölgesiyle ilgilidir, baş ağrılarına yol açmaması için uyku önemli.

Koç Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Hematit, Larvikit, Labradorit, Kyanit, Mochi Topları, Apache Gözyaşı Obsidyeni, Berrak Kuvars.

Koç Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Fesleğen, Kedi Nanesi, Isırganotu, Sardunya, Selvi, Karanfil, Pelin Otu

Kişiye özel Tarot ve Astroloji rehberliği, Ay Gizemleri ve Dişil Enerji çalışmaları, Ruhsal Rehberlik ve Mentörlük hizmetleri için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz. İnsanlığa tüm kalbimle hizmet etmek için buradayım.

Koç burcunda Uranüs ve Eris kavuşumlu Karanlık Ay için arketip olarak Xena (Zeyna)’yı seçtim. 🙂

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Koç Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 27 Koç metni ve anahtar kelimeler Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s