Aslan Burcunda Süper Dolunay ve Ay Tutulması

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından beri hayatınızda neler oluyor? Hatırlayacak olursanız yine Aslan-Kova aksında bir Ay ve Güneş tutulması yaşamış, ejderhanın kalbinden geçen bir dönüşüm yolculuğuna çıkmıştık ve her ne açığa çıkacaksa, her ne olacaksa taç yapraklarını teker teker açan, açtıkça yerleri ve suları sarsan bir lotus çiçeği misali Şubat 2018’e kadar gösterecek demiştik… Şubat geldi çattı, yarın bize Imbolc bayramı ile birlikte ışığın ve yaşamın yer altından yer üstüne çıkmaya başlayacağını hatırlatacak. Bugün ise çok güçlü bir enerjiye sahip olan Süper Mavi Kanlı Tutulan Dolunay ile (ismi dahi yeterli) yer altının derinliklerine bir kez daha inip hakikatimizle yüzleşme ve asaletimizi alarak yükselme şansımız var. Dolunay kutlu olsun!

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Aslan Burcunda Süper Mavi Kanlı Tutulan Dolunay Bilgeliği:

Kraliçenin Kendi Sarayına Yükselişi

Dolunay, 31 Ocak Çarşamba günü saat 16:27’de 11 derece 37 dakika Aslan burcunda gerçekleşecek. Ay Dünyaya çok yakın konumda olacağı için Süper, etrafında kırmızı bir hale olacağı için Kanlı, Ocak ayı içerisinde gerçekleşen ikinci Dolunay olduğu için Mavi, tam bir tutulma yaşayacağı için ise çok güçlü bir etkisi olacak. Bu seferki tutulma dönemi Temmuz ayında gerçekleşecek Güneş ve Ay tutulmalarına kadar etkisini gösterecek.

Ay tutulmaları Dünya’nın gölgesinin Ay’ın üzerine düşmesi nedeniyle gerçekleşir. Özellikle duygusal ve sezgisel dünyamıza, ruhumuzun en derinlerine, yakın ilişkilerimize dair içgörüler elde edebileceğimiz yoğun bir etkiye sahiptir. Derinlere gizlenmiş olan eski yaraları görmek ve iyileştirerek salıverme sürecini başlatmak, gölgemize ait olan olumsuz örüntüleri ya da özellikleri arındırarak entegre etmek için bizlere bir fırsat sunarlar. Sabit bir ateş burcu olan Aslan’ın ateşiyle bunlardan zamanı gelmiş olanları arındırarak bırakmak mümkün olabilir. Tutulan, gizlenen, belki de kaçırılan bir şey var ve yer altına, iç dünyamızın derinliklerine bir kez daha inerek onu bulmamız, ne olduğunu öğrenmemiz ve yeryüzüne getirmemiz gerekiyor. Tutulan Dolunay Aslan burcunda gerçekleştiği için üzerinde asil bir kanın, bir kraliyet armasının izi var, bu bizler için ilk ipucu.

Antik dönemlerde Ay tutulmaları bir ejderhanın Ay’ı yutması metaforu ile ifade edilirdi, bu metafor uğursuz ya da kötü bir işaret gibi gözükse de, bakmakla görmek arasındaki farkı bilenler burada çok başka bir hikâye bulacak. Aklıma ejderhanın elinden kurtarılmaya çalışılan, mağdur olarak görülen prensesler, kraliçeler geliyor, çünkü Ay Aslan burcunda kraliçedir. Belki de kraliçenin kurtarılmaya ihtiyacı yoktur, doğuştan hakkı olan tahta gelmek için bu aşamadan geçmesi, ateşin yaşamla ve ilhamla eş olduğunu, ejderha ile müttefik hatta dost, belki de aynı kandan olduklarını fark etmesi gerekiyordur, belki de ihtiyaç duyduğu tek şey onurlandırılmaktır, ne dersiniz?

Ay Aslan’dayken yaratıcı enerjimiz ve bu yaratıcı enerjiyi tutkularımızı, ilhamımızı besleyecek bir şekilde açığa çıkararak gösterme isteğimiz artar, asalet ve merkezde olmak önem kazanır, onaylanmak ve hayranlık uyandırmak istenir. “Sahne”de olduğumuzda alacağımız negatif bir tepki bizi çok derinden sarsabilir. Çocuklarla olan ilişkimiz çerçevesinde içimizdeki çocukla olan bağımız ortaya çıkar. Cömertliği, sıcakkanlılığı her bakımdan deneyimlemeye elverişli bir enerji açığa çıkar. Yönetici gezegeni olan Güneş benliğimizin, yaşam enerjimizin ana noktasıdır. Benlikten, egodan gelen ışık tutulma esnasında Dünya Ana’nın gölgesi ile kesildiğinde iç dünyamıza inerek kendi hakikatimizle yüzleşme şansımız olacak diyorum ya, kendi asaletimizi ve ilhamımızı temsil eden içimizdeki ateş bize yol gösterecek.

1 Şubatta kutlayacağımız Doğa bayramı Imbolc’u da hesaba katacak olursak, Bu Dolunayın Antik Britanya ve İrlanda’nın Yüksek Kraliçesi, Ana Tanrıçası, Roma’nın Juno Regina’sı yani Hera ile denk tutulan Brigid’in enerjisini ve kraliyet armasını taşıdığını görmek ve hissetmek hiç zor olmaz. Brigid ateşin, ilhamın, ocağın, şairlerin, kuyuların, şifanın, doğurganlığın, kehanetin Tanrıçasıdır, isminin anlamı “yükseltilmiş, yüce olan”dır. Onun İrlanda’nın baba Tanrısı Dagda’nın kızı ve kraliyet ailesine mensup olduğu, savaş içerisinde olan ailelerin barışması adına İrlanda’nın Yüksek Kralı Bres ile evlendirildiği anlatılır. Savaş esnasında oğlunu kaybeden Brigid’in affedici, şefkatli ve şifa getiren gücü ve yetenekleri sayesinde barış sağlanır. O kadar güçlüdür ki ateşi, annesi ve kraliçesi olduğu topraklarda Hristiyanlık yayılmaya ve Eski Yol’un bilgeliğinden yüz çevirilmeye başlandığında, Azize Brigid olarak yüceliğini korumaya devam etti. Ateşi hâlâ yanıyor, kutsal kuyusundan hâlâ sular akıyor Kildare, İrlanda’da.

Ay, Asteroid Ceres ve Kuzey Ay Düğümü ile kavuşuyor. Ceres, yani Demeter Toprak Ana olarak görebileceğimiz Tanrıçalardan biri ve Aslan burcunda İmparatoriçe yönünü açığa çıkarıyor. Tutulmayı meydana getiren Dünya Ana’nın gölgesi, aynı zamanda onun güven veren, üzerimize gerilen kolu kanadı hâline geliyor. Doğa’nın düzenini ve dengesini gözeten Ana Tanrıça, kendi düzenimizi ve dengemizi iyileştirmemiz, gözetmemiz için bize yol gösteriyor.

Kuzey Ay Düğümü ise şu anda kollektif olarak gitmemiz gereken yöne pusula oluyor, Aslan burcunda toplumun istediğinden, ya da toplum içerisinde olmak istediğimizden bırakmamız gerekenleri bırakıp gerçek benliğimizi, gerçekten ne istediğimizi görmemiz ve o yöne gitmemiz gerektiğini söylüyor. İşitilmek, görülmek, özgün olan benliğimizi etrafa gösterebilmek için risk alabiliriz ve bugüne kadar önümüzde duran, bizi engelleyen her şeyi bırakmayı özgürce seçebiliriz artık.

Dolunay Sidereal Astrolojiye göre Yengeç takımyıldızında gerçekleşiyor, Ay’ın doğal yöneticisi olan Yengeç etkisi de bu sürece damgasını vurarak desteğini sunuyor. Özellikle içimizdeki çocukla yeniden bütünleşmek, çocukluk zamanlarımızdan kalan yaraları iyileştirmek için Ay’ın hem besleyici hem de güçlendirici dişil enerjisi annelik edebilir.

Bir yuvanın sıcaklığını sunan dönüşüm enerjisi, erken yıllarımızdan şimdiki yaşımıza ne getirdiğimizi görmemize yardım edecek sorular soruyor: Bugüne kadar hangi rolleri, gelenekleri, kalıpları ve izleri üstlendik de bugün, şimdi böyle hissediyoruz? Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımızın değerleri ve deneyimleri, bugün olduğumuz kişiyi temsil etmeye devam ediyor mu? İçimizdeki çocuk bizimle mi, yoksa onu derinlere mi sakladık? İş ve ev arasındaki dengeyi nasıl sağlayabiliriz? Çalışmak ve oyun oynamak arasındaki dengeyi nasıl sağlayabiliriz? İçimizdeki ışığı/ateşi nasıl canlandırabiliriz?

İlahi dişil enerjinin içsel ve yersel tapınağı hâline gelen bu topluluğun tam karşısında  onun göksel tahtı yer alıyor: Güneş özünde bir Ana Tanrıça olan Venüs yani Afrodit ile, Venüs ise Asteroid Juno yani göklerin kraliçesi Tanrıça Hera ile kavuşumda. Aşağıda olan, yukarıdaki gibidir ilkesini hatırlayın, burada oluşan karşıtlık gergin bir enrji açığa çıkarsa da aslında ikisini nasıl bir araya getirmemiz gerektiğine dair içgörüler sunuyor bizlere. Her ne sebeple çekindiysek bugüne kadar, bugün itibariyle kendi hayatımızın sahnesine çıkma, bizi her bakımdan neler besliyorsa onlara yönelme, kendimizi hayatımızın merkezine yükseltme zamanı.

Vesta Asteroidi, yani sönmeyen kutsal ateşin Tanrıçası Hestia, Brigid’in bir sureti olarak bizleri yalnız bırakmıyor, Yay burcunda bizlere yaklaşık olarak iki hafta önce sunduğu meşalenin hâlâ ilhamla, inançla ve yaşam enerjisiyle dolu olarak yandığı haberini veriyor.

11. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Karanlık Ay dönemine. İsmi  adı “Ez-Zübre”, yani “arslanın yelesi”. Sa‘dü’s-Suûd, yani “en yüksek saadet”. Satürn, Venüs, Güneş, Jüpiter ve Mars etkisi altındadır. Anahtar kelimeleri:İlahi karizma, iyileşme, güç, saygı, otorite, kuvvet, asalet, cesaret, kararlılık, ustalık, hürmet, tapınma/ibadet etme, prestij.

Ay bu menzilden geçerken iyileşme ve yükselme enerjisi nihayet doruğa ulaşır, bir aslan gibi kükremeye hazır hissedebiliriz. Kendi değerimizi fark etmek ve çevremizdekilerin de fark etmesini sağlamak için gerekli cesareti, özgüveni ve kararlılığı kendimizde bulabilir, her ne şekilde olursa olsun vazgeçtiğimiz ya da bizden alınmasına izin verdiğimiz gücümüzü geri alabiliriz. Terfi etme veya yaptığımız işin takdir edilmesi için fırsatlar aramak, zorbalara meydan okumak, haksızlığa uğramış insanların hakkını teslim etmek, ticarette zenginliği ve başarıyı artırmak, maddi-manevi bolluk bereket çalışmaları yapmak için uygun bir zamandır. Cesaretten ve kararlılıktan yoksun olmak, gücü kötüye kullanmak, kibirli olmak için uygun bir zaman değildir.

Aslan Dolunayının Sabian Sembolü

Oğlak Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 12 Aslan:

Yetişkinlerin katıldığı bir gece bahçe partisi.*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: Yüzeyselliği aşarak başkalarına karşı açık, alıcı ve barışçıl olmak, Sosyal bir ortamda insanların kaynaşması, Dinlenme ve eğlenme zamanı, İletişim kurma becerisi, Sosyalleşmekten keyif almak, Rahat ve küçük çaplı ortamlarda gerçekleşen kutlamalar, Misafirperverlik, Ağırlama, Tabaklarda sunulan yiyecekler ve içecekler, Kimi davet edeceğini bilmek.

Bu sembol bizlere Ana Tanrıça’nın huzurunda evimizdeymiş gibi hissedeceğimiz bir ortamla karşılaşacağımızı anlatıyor. Bu ortamdan feyz alarak hakiki benliğimizle bir araya gelebilir ve içimizdeki çocuğa kol kanat gerebiliriz, onunla birlikte yetişkin olmayı başarabiliriz. Bunun yanı sıra kendimizi yakın hissettiğimiz kişilerle sosyalleşmenin, küçük ve samimi bir topluluk hissini tatmanın öneminden bahsediyor. Belki de hayatlarımızda davet beklememesi gerekenler ile davet edilmeden önce bir kez daha düşünülmesi gerekenleri gözden geçirmenin zamanı gelmiştir, buna hem kendimize dair özellikler ve durumlar, hem de çevremizdeki insanlar dahil. Karşımızdaki insanı daha yakından tanımak için iletişimsel gardları indirmek gerekir, açık ve dürüst olmak gerekir. Bu açıklığı ve dürüstlüğü öncelikle kendimize yeterince gösterip göstermediğimizi sormalıyız. Sembolün gölge yönü dedikodudan, bilinen ama dile getirilmeyen şeylerin yarattığı yüzeysellikten, yetişkin olmanın gerçekten ne demek olduğunu anlayamamış olmaktan bahseder, dikkat etmemiz gereken temalar ise bunlar.

 Aslan Burcunda Dolunay’da Neler Yapabilirsiniz?

 • Yaratıcı enerjinizi açığa çıkarın, gösterin, ifade edin!
 • İçinize dönün ve benliğinizi besleyen şeyler neler ise onları bulup icra edin.
 • Cesaret gösteremediğiniz alanları tespit edin ve neler yapabileceğinize bakın.
 • İçinizdeki çocukla kucaklaşın.
 • Kendinizin öncelik listesinde kaçıncı sırada olduğunu dürüstçe tespit edin, sonra da 1. sıraya “yükselin”.
 • Kendinizi şımartın, sağlıklı bir bencilliğin kendi gelişimimiz için ne kadar önemli olduğunu kendinize hatırlatın.
 • Kendinizi ön plana koymak ile benmerkezcilik arasındaki farkı fark edin.
 • Kişisel bakımı bir ritüel gibi uygulayın.
 • KENDİNİZİ SEVİN, HEM DE ÇOK SEVİN! ❤

Aslan Burcunda Dolunay için Meditasyon Çalışması

Yeni bir döneme girmeden önce, hasat ettiklerimizi salıvermemiz, içimizdeki ateşi yeniden canlandırmamız, iç dünyamızın derinliklerinden kendi asaletimizi ve egemenliğimizi çekip çıkarmamız için göklerden destek aldığımız bir zamandayız. Her zaman olduğu gibi, elini taşın altına koymaya ya da ateşe daldırmaya cesaret gösterenlerin, adım atanların dönüşümle ödüllendirileceğini hatırlatmakta fayda var. Bu seferki Dolunay aynı zamanda tam Tutulan Kanlı Mavi Süper bir Dolunay olduğu için, bu yoğun enerjinin akışına izin vermek adına detaylı bir çalışma önermeyeceğim. Bir mum yakabilirsiniz, varsa şöminenizin ya da sobanızın başına geçebilirsiniz. Ateşin sesini dinleyerek iç dünyanıza yönelin ve yukarıda sorulan soruları sorun kendinize, iç dünyanızın derinliklerinde, içsel tapınağınızda yanan bir meşale ya da ateş hayal edin, ona ulaşın ve ateşini canlandırın. Ateşi canlandırmanızın önünde çeşitli engeller varsa onları çözün, ateşi azaltan ya da söndüren bir şey varsa onu tespit edin. Sonra da hepsini büyük bir sevgi ve saygı ile ateşe teslim edin, arınmalarını ve şifalanmalarını dileyerek. Bu pratik çalışmayı kendi çalışmalarınızla, sevdiğiniz meditasyonlarla veya kullandığınız tekniklerle harmanlayabilirsiniz, ilham Brigid’den, yaratıcılık bizlerden! 🙂

Aslan Burcunda Dolunay için Tarot/Oracle Açılımı*

Aslan Burcunda Dolunay ve Ay Tutulması için yine kendim tasarladığım özel açılım sunuyorum sizlere. Kartları sırası ile dilediğiniz şekilde açabilirsiniz. Her bir pozisyon Tutulan Dolunay’ın rehberliği ile yönelmemiz gereken şeyler üzerine mesajlar verecek. Eğer bu açılımı gerçekleştirirseniz, benimle paylaşmayı unutmayın!🙂

 1. Tutulan Dolunay’ın Getirdikleri: Beni nasıl etkileyecek?
 2. Tutulan Dolunay’ın Götürdükleri: Neleri bırakmam gerekecek?
 3. Merkezim: Merkezimde yer almak, kendimi önceliğim haline getirmem için ne yapmalıyım?
 4. Ay’ın Gölgesi: Gölgem bana nasıl bir mesaj veriyor?
 5. Ay’ın Kızıl Hâlesi: Kendi hayatımda egemen olmak, taç giymek için ne yapmam lazım?
 6. Ay’ın Işığı: Gölgemle bütünleşmek için benliğimin hangi yönü bana yardım edecek?
 7. Döngü: Önümüzdeki 6 ay boyunca bana rehberlik edecek mesaj nedir?

Aslan Dolunayı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Amber, Yakut, Güneş Taşı, Sitrin, Elmas, Garnet~Lal, Jasper, Kunzit, Ateş Opal, Pirit, Peridot

Aslan Dolunayı için Bitkiler

Melisa, Tarhun otu, Dereotu, Papatya, Sedef otu, Sandal ağacı, Günlük, Kâfur, Karanfil, Günebakan

Kişiye özel Astroloji, Tarot,  rehberlik ve mentörlük çalışmaları için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Görsel: Arianrhod ~ Llewellyn Tarot

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Aslan Dolunayının Sabian Sembolü olan 12 Aslan metni ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Aslan Burcunda Dolunay için verilen çalışmalar ile Tarot ve Oracle açılımı Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

Trackbacks

 1. […] Dolunay, Aslan burcunda kavuşumda olan Tanrıça Asteroidi Ceres ve Kuzey Ay Düğümü ile zorlayıcı bir kare açı oluşturuyor. Ceres ve Kuzey Ay Düğümü, birlikte Ocak ayının sonundaki Ay Tutulmasının gerçekleştiği dereceyi yeniden aktive ediyor. Yani, tutulmaların başlattığı döngü içerisinde önemli bir dönüm noktasındayız. Ailemizle, özellikle annemizle ya da anne arketipini üstlenen kişilerle gerilimli süreçler yaşayabiliriz, veya kendi içimizde anne arketipinin temsil ettiği yer neresi ise orayla alakalı bastırılmış olan duygular açığa çıkabilir. Anne arketipini sadece çocuk doğurmuş ya da çocuk doğurmak isteyen biri gibi görmemeliyiz, bir şeyi besleyen, ona bakan, onu yetiştiren kişi bu eylemin feminen veya maskülen yönüne göre anne ya da baba arketipini üstlenmiş olabilir. İçimizdeki anne yarasıyla, ya da “Ölüm Anne (Death Mother)” arketipiyle yüzleşmek için sağlam bir zemin üzerinde durduğumuzu eklemem lazım.  31 Ocak’ta gerçekleşen Aslan Dolunay ve Ay Tutulması yazısına göz atarak hafıza tazelemek ve o günden bugüne neler olduğunu gözden geçirmek isteyenler buraya tıklayabilir. […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s