Akrep Burcunda Karanlık Ay ve Lunar Samhain – 15 Kasım 2020

Bu sene Samhain dolu dolu iki hafta sürdü desem yanlış olmaz! Öncelikle 31 Ekim-01 Kasım akşamları arasında geleneksel gününde, Dolunay eşliğinde Samhain’i kutladık ve dünyalar, boyutlar arası geçitlerin en geçirgen olduğu zaman kolektifin enerjisiyle işaretlenmiş geleneksel gününde, karanlıkta ve gölgede kalan her şeyi içimizdeki ışıkla aydınlatabileceğimizi bize hatırlattı. Güçlü cadılar kutlamamıza hem yüzyüze, hem de Uranyen Dolunay’ın mavi elektrik ışınları vesilesiyle uzaktan katıldı, bizlere el verdi. Bir hafta kadar sonra gökyüzünde Güneş’in 15 derece Akrep burcuna geçişiyle güncel Samhain işaretlendi ve geçitlerin bu sene en geçirgen olduğu noktaya ulaştık. Bu iki önemli zamanı Güneş işaretledi bizler için ve öncelikle etrafımızda bu hissi yoğun olarak deneyimledik. Bugün de Ay aynı zamanı işaretliyor ve “Lunar Samhain” olarak adlandırılan Akrep Karanlık Ay’ını gözlemleme fırsatı buluyoruz. Bu geçitten de hep beraber geçeceğiz, ancak bu kez iç dünyalarımız, iç denizlerimiz derinlerinde sakladığı sırların, hazinelerin çağrısıyla dolup taşıyor. Daha derine inebilmek için ruhumuzun üzerindeki fazlalıkları katman katman sıyırıp atmalıyız, şimdi tam zamanındayız. Akrep burcunda Karanlık Ay ve Lunar Samhain kutlu olsun!

Sonsuz sevgi ve saygı ile,
~ Tara Deniz

Akrep Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği:
Duyguların Dönüşüm Simyası

Karanlık Ay, 15 Kasım Pazar sabahı 08:07’de 23 derece 17 dakika Akrep burcunda gerçekleşiyor. Lunar Samhain adı verilen bu geçiş noktasını, her sene Güneş Akrep burcundayken Ay’ın da Akrep burcunda Karanlıktan Yeniye geçişi olarak tarif etmek mümkün. Bu sefer bizi zorlayıcı duygularla yüzleşmeye çağıran Karanlık Ay, yörüngesinde Dünyamıza en yakın konumda bulunması nedeniyle aynı zamanda bir Süper Ay, yani Mikro Ay’ın tam tersi, güçlü bir etki alanına sahip. Işığını hemen göremeyecek olsak da, temsil ettiği bilginin ve rehberliğin frekansı çok yüksek olacak.

Ay’ın karanlığa gömüldüğü her süreçte farkında olsak da, olmasak da, istesek de, istemesek de Karanlık Anne (Dark Mother) arketipinin diyarına uğrarız. Gölgemizle, karanlığımızla yüzleşirken onun bilgeliği en önemli rehberimizdir. Bilinçdışımıza, kendi yer altımıza ittiğimiz ve bir bakıma canavarlaştırdığımız her şeye alan tutmak aynı kolaylıkta olmayabilir; bu nedenle yorgun, bitkin, tükenmiş, yalnız, umutsuz, kırılgan, hasta hissedenlerimiz dinlenmek ve yavaşlamak için muhakkak zaman ayırmalı. Bu belirtilerin hepsi fiziksel-zihinsel-duygusal-ruhsal bedenlerimizden kendi canavarlarımızın zehrini atmaya çalıştığımızı gösteriyor olabilir. Bu noktada sık sık Karanlık Anne arketipiyle karıştırılan “Death Mother” (Ölüm Anne) arketipinden de bahsetmek gerekir. Bizi terk eden, kendimizi yetersiz hissettiren, sevgiyi hak etmek için kendimizden bir şeyler vermemiz gerektiği algısını benimsememize yol açan, ihtiyaç duyduğumuz anne besleyiciliğini eksik ya da çarpık bir şekilde alarak yetişkinliğe geçiş aşamasında problemler yaşamamıza neden olan, hem kadınları hem erkekleri etkileyen “Death Mother” (Ölüm Anne) arketipi ile yüzleşmek için Akrep mevsiminden daha uygun bir mevsim yok gibidir.

Ölüm Anne arketipini mitolojide temsil eden karakter Medusa’dır ve onun hikâyesi müdahil olan her karakter için bir gölge çalışması gibidir. Bu hikâyeyi ayrı bir yazı olarak yeniden paylaşacağım ancak bugün gerçekleşen Karanlık Ay, yine Medusa ve Ölüm Anne arketipleriyle ilgili soruları cevaplayabileceğimiz bir alan tutuyor bizlere:

 • Sahip olduğum bir özellik nedeniyle nerede, ne zaman cezalandırıldım ve bunun sonucunda kendimi ya da bu özelliğimi nasıl gizlemek zorunda kaldım?
 • Beni büyüten sağlıklı ve yeterince iyi bir anne figürünün eksikliğini yaşadıysam, bunun acısını nerede, ne zaman, kimden çıkarmaya çalıştım?
 • Ataerkil düzen içerisinde bir yer edinmek için feminen arketipe ait özelliklerimden hangilerini kurban ettim, bastırdım, canavarlaştırdım?
 • Ataerkil düzen içerisinde bir yer edinmek için maskülen arketipe ait özelliklerimden hangilerini kurban ettim, bastırdım, canavarlaştırdım?
 • Kabul görmek, onaylanmak, güvende hissetmek için kendimden başka kimleri nerede ve ne zaman memnun etmeye çalıştım?
 • Utanç, yoksunluk, başarısızlık, reddedilme, aşağılanma korkusu hayatımı nasıl şekillendirdi?
 • Bastırdığım feminen arketipe ait özelliklerimi özgürce yaşadığını gördüğüm kişilere karşı ne hissediyorum?
 • Ölüm Anne arketipinin benden önceki iki nesle (ebeveynlerimiz ve onların ebeveynleri) olan etkisi onlarla ilişkim üzerinden beni nasıl etkiledi/etkiliyor?
 • Ölüm Anne arketipi içinde bulunduğum toplumu ve toplum üzerinden beni nasıl etkiledi/etkiliyor?
 • Ölüm Anne arketipinin hayatıma olan etkisi bende nasıl duygusal ve bedensel tepkilere yol açıyor?
 • Yaralarımı korumak ya da bastırmak için kendimi inandırdığım bir hikâye var mı?
 • Ne kadar yalnız hissediyorum? Reddedilmekten ne kadar korkuyorum?
 • Kendimi nasıl sevmem gerektiğini biliyor muyum?
 • Sevgiye nasıl daha fazla güvenebilirim?
 • Kendimi nasıl daha fazla sevebilirim?
Aegis, Athena’nın kalkanı

İki sene önce, Karanlık Ay yine Akrep’in derin sularında gerçekleşirken ona Medusa, Medea ve Persephone kavuşarak eşlik etmişti. Bu bilgi önemli, çünkü Medusa’nın hikâyesinin önemli karakterlerinden biri olan Poseidon yani Neptün yine kendi krallığında, Balık burcunda ve yine Karanlık Ay ile uyumlu bir açısal etkileşim içinde. O zamandan bu zamana bazı roller ve yöreler değişti elbette, ancak geçmişten şimdiki zamana uzanan bir çizgi içerisinde bizlerin de kendi yaşamlarımızda benzer bir muhasebeyi gerçekleştirip bazı şeylere gerçekten nokta koymayı başarmamız için bu detay önemli.

O zamanlar Karanlık Ay Anne’nin, Medea’nın ve Persephone’nin şahitliğinde Medusa’dan adeta af dileyen Poseidon şimdi Persephone’nin kavuşum ziyareti ile yaşam-ölüm döngüsü içerisinde kurban bilincini bırakabilmemiz için bize mistik deneyimler aracılığı ile yol gösteriyor. Persephone, içimizde bunu yapacak potansiyel olmasaydı kozmik okyanusun, kolektif bilinçdışının derin sularına dalma cesaretini dahi gösteremezdik, bunu anlatıyor.

Medea da Balık burcunda, ancak yolun başında. O da kendi hikâyesindeki yaralardan arınmak için burada. Poseidon’u ziyaret edişine daha zaman var, o şimdi kendi varlığında evrensel sevgiyi deneyimleyerek kendini iyileştirme aşamasında.

Medusa şimdi Aslan burcunda Atropos ile kavuşmuş durumda, noktalaması gereken ne kaldıysa noktalıyor, vadesi dolan her şeyi kesip atıyor ve yeniden doğuşunu kutluyor adeta. Kendi benliğini tüm ihtişamıyla ifade etmek için belli ki Güneş kodlarının şifasından faydalanıyor. Medusa’ya ana ata bilgeliğini ve altın makasını sunan Atropos hâlâ benliğimizin ışığını etrafımıza olması gerektiği gibi yaymamızın ve yaşamdan zevk almamızın önünde bir engel gibi duran her şeyin sonlanmasına şahitlik ediyor.

İki sene önce, Oğlak burcundaki Plüton Karanlık Ay ile uyumlu bir açısal etkileşim kurarak en derin yaraların iyileşmek için açığa çıkması temasını desteklemişti. Şimdi Plüton’un yanında ona kavuşan Jüpiter, Satürn ve Pallas Athena var, baba ve oğulları arasında ciddi, soğuk, mesafeli bir istişare toplantısı gerçekleşiyor. Satürn’ün torunu, Jüpiter’in kızı ve Plüton’un yeğeni Athena resmen erkeklerin dünyasında kendine nasıl yer edindiğini gösteriyor ama bu uğurda feda ettiklerini, hatalarını, Medusa’ya yaptıklarını daha ciddi, daha olgun bir şekilde yeniden değerlendirme fırsatı buluyor. Bu güçlü ekip Karanlık Ay ile uyumlu bir açısal etkileşim kuruyor. Derinlerde yatan sırların, kendimizden dahi gizlediğimiz şeylerin çözülmek üzere açığa çıkması, hali hazırda devam eden dönüşüm süreçlerinin yavaş ama emin adımlarla ilerlemesi temaları tekrar vurgulanıyor, zira bir şeyleri oldurmaya çalışmak buradaki hassas dengeleri tersine çevirebilir.

Hekate de Oğlak burcunda, ama üç büyükler ile feminen yönünü yeniden hatırlama süreci içerisinde bir kez daha itibar ve mevki sınavından geçen genç bilge kadın arasında gerçekleşmekte olan zirveye henüz katılmış değil. Orada neler olup bittiğini “bildiğine” ve her ne olursa olsun “bir bildiği olduğuna” and içerim.

Klotho ve Lachesis Terazi burcunda, ablaları Atropos olmadan kavuşmayarak Terazi diplomasisini büyük bir saygıyla uygulamaya devam ediyorlar. Klotho yine Venüs ile kavuşumda, ilişkileri ilgilendiren her konuda yeni yollar, yeni dönemler, yeni örüntüler oluşturabileceğimizi, bu Karanlık Ay sürecini güzelce arınarak iyi geçirmemizi tavsiye ediyor. Lachesis ise ilişkiler ve ortaklıklar alanında neyi sonlandırmamız, neyi nadasa bırakmamız gerektiği konusunda gerekli muhasebeyi yapabilmemiz için bilgeliğini sunmaya devam ediyor.

Koç burcunda nihayet ilerlemeye başlayan Mars, Klotho ve Lachesis ile karşıt açı ilişkisi içerisinde. Öfkenin, hırsın hem kendimizle, hem çevremizle olan ilişkilerimizde gerçekleştirmemiz gereken ölçme, değerlendirme, bırakma, başlatma faaliyetlerini baltalamaması için merkezimizi korumak ve topraklanmak iyi bir fikir olabilir.

19. menzil ev sahipliği yapıyor Karanlık Ay’a. “Eş-Şevle”, yani “akrebin kuyruğu” olarak bilinir. Merkür, Mars, Jüpiter ve Ay etkisi altındadır. Anahtar kelimeleri: Kan, menstruasyon kanı, yıkım, doğum ve doğum kontrolü, koruyucu önlemler almak.

Bir önceki menzil olan ve zehirle şifayı bir arada sunan El-Kalb yani “akrebin kalbi”nin uyarısı kendini feda etme ve ödün verme nedeniyle yaşanabilecek kayıplarla ilgiliyken, bu menzilin uyarısı yıkıcı enerjiler nedeniyle yaşanabilecek kayıplarla ilgili. Geleneksel olarak pek hayırlı olmadığı belirtilen bu menzilin bilgeliği yıkıcı durumları döngünün bir parçası olarak değerlendirerek geçici olduklarını bilmekte yatar. Kayıplar yaşamak, üzülmek kaçınılmazdır ancak hazırlıklı olursak ve seçeneklerimizi doğru değerlendirirsek kaçınabileceğimiz kayıplar ve üzüntüler de vardır. Yaşam döngümüzün doğal olarak iniş çıkışlı olabileceğini fark etmek, yıkıcı veya üzücü durumlar yaşıyorsak burada kendi hikâyemizin bize güç veren parçalarını bir araya getirmek için uygun bir zamandır. Yaşamımızla aramıza girmek için uygun bir zaman değildir.

Bu menzilin zorlayıcı enerjilerini arındırıcı bir şekilde deneyimlememize ve blokajları aşıp ilerlememize yardımcı olan bitkimiz, kalp ve damar sistemimizi rahatlatan, detoks etkisi olan Kırmızı Biber. Taşımız Hematit, yani Kan Taşı. Rengimiz ise Zümrüt Yeşili.

Ged ve Gölgesi – Alena Kubikova

Akrep Karanlık Ayının Sabian Sembolü 24 Akrep:
İlham bulan adamı dinlemek için dağdan aşağı inen topluluklar.
*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: Pek çok kişinin duygularını ve düşüncelerini etkileme gücü. Geniş bir kitleye sahip olmak. Geniş bir izleyici kitlesini kendine çekme yeteneği. Mesih hikâyesi. Kişinin görünürde daha fazla yetkiye ve otoriteye sahip olanlara gücünü teslim etmesi. Karizma. Çoğunluğun ortak zihni ve kulağı. Hitabet yeteneği. Gurular. Dinleme. Ders verme. Daha saf bir varoluş hâline ulaşmak için dağa tırmanmak.

İster ilham bulan (ve veren) kişi olun, ister onu dinleyen topluluğun bir üyesi, şu aşamada mecazi olarak dağdan aşağı indirerek günlük yaşamınıza entegre etmeniz gereken harika farkındalıklar ve içgörüler elde ettiğinizi hissediyor olabilirsiniz. İlham verici bir konuşma dinlemek veya mesaj okumak çok güzeldir, ancak asıl önemli olan bu yeni bilgiler ve farkındalıklar ile ne yapacağınızdır. Bunun yanı sıra aktarılan her ne ise onu dikkatli bir şekilde incelemek ve ince farkları ayırt etme becerisini göz ardı etmemek gerekir, söylenen her şeye körü körüne inanmak kişisel zihniyetimizi kaybetmemize neden olabilir. Kimi ilahlaştırıyoruz, idol hâline getiriyoruz ve böylece manipülasyona açık hâle geliyoruz? Kendimizi kimlerden üstün görüyoruz? Kimlerden ilgi bekliyoruz? Bu soruları cevaplamak bize yol gösterebilir.

Akrep Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

 • İçe dönün, bunu kendiniz için en uygun yerde ve zamanda, en uygun koşullarla ve yöntemlerle gerçekleştirin.
 • Dışarıdaki Sonbahar temizliği bitti, şimdi içerideki temizliğe geçme zamanı.
 • Başkalarına herhangi bir şekilde teslim ettiğiniz gücü geri almak için adım atın.
 • Gerçekten hazır hissediyorsanız Medusa’nın hikâyesini içselleştirin, sorularını cevaplayın.
 • Shadow Work (Gölge Çalışmaları) hâlâ yoğun bir şekilde gündemde, yeni başlayanların şifa sanatlarından anlayan merhametli bir mentörden yardım almasını tavsiye ederim.
 • Geçmişin yüklerinden karşınıza çıkan ve gitmeye hazır olan ne varsa bırakmaya istekli olun, zira gökler artık hatırlatmakla ya da bizi silkelemekle kalmıyor, yüzleşmemiz ve bırakmamız gereken şeylerle bizi karşı karşıya getiriyor.
 • Sezgilerde açılma veya güçlenme olabilir, değerlendirmeye çalışın.
 • YAVAŞLAYIN! Dinlenmeye, iç sesinizi dinlemeye, sakinleşmeye, hareketlerinizin ve düşüncelerinizin yavaşlamasına izin vermeye özen gösterin.
 • Dinlenme ve uyku ihtiyacınızı onurlandırmaya ve karşılamaya özen gösterin. Kalabalık sosyal aktivitelerden feragat edin, edemiyorsanız iyice dinlenmeye ve yanınızda siyah turmalin ya da dumanlı kuvars gibi negatif enerjiyi soğuran kristallerden bulundurmaya özen gösterin.
 • Hasta ya da hastalanıyormuş gibi hissedenler, eğer tıbbi bir teşhis konulamıyorsa “iyileşme krizi” dediğimiz durumu yaşıyor olabilirsiniz, yine de gerçekten nezle veya gripmiş gibi kendinize ihtimam göstermeyi ihmal etmeyin.

Akrep Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Larvikit, Labradorit, Ay Taşı, Rodonit, Kunzit, Lepidolit, Garnet, Dioptaz, Peridot, Malakit, Opal, Berrak Kuvars, Unakit, Siyah Turmalin, Obsidyen.

Akrep Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Kedi Nanesi, Kekik, Adaçayı, Hanımeli, Fesleğen, Kişniş, Isırganotu, Soğan, Pelinotu, Sarımsak, Mürver.

Kişiye özel Tarot Rehberliği, Ruhsal Rehberlik ve Mentörlük, Tarot Eğitimi, Astrolojik içgörüler, Şifa Enerjisi uygulamaları ve uyumlamaları, manevi destek ve rehberlik seansları için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Birlikte çok daha fazlasını yapabiliriz, sizin için buradayım.

Kaynaklar ve Açıklamalar

 • Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.
 • Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür. Eğer altında sahibi yazmayan bir görselin kime ait olduğunu biliyorsanız lütfen bana yazın.
 • * Boğa Dolunayının Sabian Sembolü olan 2 Boğa sembolü ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s