Keltlerin Doğa Festivallerinden Samhain

Samhain kutlu olsun!

Gal ve İrlanda dillerinde, Samhain (sao-win) “Kasım” anlamına gelmektedir ve 31 Ekim-01 Kasım günbatımları arasında kutlanır, yazlık otlaklarda altı ay geçirdikten sonra sürülerin geri dönüşünü ve yılın karanlık yarısının başlangıcını işaretler. Sonbahar Ekinoksunun ve Kış Gündönümünün hemen hemen ortasında olduğu için, yıl döngüsünde bir dönüm noktasıdır: kış gelmek üzeredir, hasat tamamlanmıştır, uzun geceler ve kısa günler bizleri beklemektedir, bu dünya ile diğer dünya(lar) arasındaki perde en ince hâline gelerek geçici ve dönüşken enerjileri hissedebileceğimiz bir geçit oluşmaktadır. Tanrıça, kış ile özdeşleştirilen crone yani yaşlı bilge kadın hâlindedir, kendimizi Cerridwen’in yeniden doğuş kazanına doğru yol alırken buluruz.

Samhain, 30 Nisan-01 Mayıs günbatımları arasında kutlanan Beltane ile birlikte ruhların ve perilerin dünyamızda kolayca dolaşabildikleri ve görünebildikleri eşik zamanlar olarak görülür. Yıl çarkı üzerinde birbirinin zıttı iki noktayı temsil eden bu iki Kelt bayramı, Astrolojik olarak Boğa-Akrep aksı ile açıklayabileceğimiz bir aks oluşturur: Biri yaşayanların, diğeri ölülerin bayramı; biri yazı ve yılın aydınlık yarısını, diğer kışı ve yılın karanlık yarısını müjdeleyen iki kutsal gün ve dönüşüm geçidi.

Samhain, Britonik Galler Bölgesinde Calan Gaeaf olarak bilinir. Cornwall’da hâlâ konuşulmakta olan Britonik-Keltçe Kernevek (Cornish) dilinde ise Nos Calan Gwaf’dır ismi. Güzeller güzeli Cornwall’da aynı zamanda Allantide olarak bilinir. Allantide, iri kırmızı Allan elmalarının aile üyeleri ve arkadaşlar arasında şans getirmek için takas edildiği gündür, bu gelenek 19. yüzyılın sonlarına dek devam etmiştir. Aynı zamanda Aziz Allan’ın yortusu olarak bilinir.

Erken dönem İrlanda masalları için bir başlangıç ortamı oluşturan Samhain zamanı, ticaret ve savaş mevsiminin sona erdiği, kabile buluşmalarının gerçekleştiği zamandır. İrlanda mitolojisinde Samhain, yılın dört önemli mevsimsel bayramından biridir, 10. yüzyıla ait olan Tochmarc Emire (Emer’in İltifatı/Kur Yapışı) hikâyesi Samhain’i bu “çeyreklik günlerin” ilki olarak sıralar. Geleneksel olarak sürülerin ve yiyecek stoklarının envanterlerinin çıkarıldığı ve bunun yanı sıra kış için sürüdeki hangi hayvanların kesileceğinin belirlendiği zamandır. Tepebaşlarında şenlik ateşleri yakılır ve çeşitli ritüeller icra edilirdi. Şölenler hazırlanır ve masalarda ölen yakınlar için mutlaka bir bölüm ayırılırdı. Rol yapmak ve kostümler giymek de kutlamaların içinde yer alırdı, insanlar kılık değiştirip kapıdan kapıya dolaşarak yiyecek karşılığında şiirler okurdu. Kostümlerle kılık değiştirme âdetinin bu gece serbestçe dolaşacak olan ruhlardan ve perilerden saklanmanın bir yolu olduğu düşünülür. Bu eski geleneklerin, içi boşaltılmış ve doğa ile bir olma hissinden koparılmış, 20. yüzyılın sonlarından itibaren görülen New Age parodilerinin kökü olduğunu anlamak zor değil, fark edebildiniz mi? Kökler her zaman daha iyidir.

19. yüzyılın sonlarında, Celtic Revival (Kelt Dirilişi) sırasında bazı araştırmacılar Samhain’in Kelt Yeni Yılı olduğu görüşünü öne sürdüler ve pek çokları da bu görüşü tekrarladı. Bence Samhain’in ataları, ölüleri ve ölümü onurlandıran, yılın karanlık yarısının gelişini kutlayan bir doğa bayramı olduğu gerçeğine bağlı kalmalıyız.

Samhain içe dönmekle, sahip olduklarımızın envanterini çıkarmakla ve bırakacaklarımızı seçmekle, hatırlamakla, zamanlar ve boyutlar arası iletişimle, atalarımızı onurlandırmakla, geçip gitmiş olan sevdiklerimizi anmakla ilgilidir. Bu gece ve yarın yıl boyunca neler öğrendiğinizin envanterini çıkarın. Sona ermesi, yani ölmesi gereken ne varsa salıverin. Atalarınızı, sevdiklerinizi hatırlamak ve onurlandırmak için bir mum yakın. Evinizin dışında ya da ağaçlık bir yerde sunular bırakın. İlahi olanla, kaynakla ve rehberler ile iletişim kurun, meditasyon yapın. Samhain gecesinde divinasyon teknikleri ile çalışılması bir gelenektir ama bence hatırlayış, koruma ve kovma/uzaklaştırma çalışmaları öncelikli olmalı.

Karanlığın ortasında, içimizdeki ışık bize yol göstersin ve bizi olumsuz, kötücül olandan korusun.

Sonsuz sevgi ile,

Deniz Tara

“Şefkatle salıvermek bir sevgi eylemidir, öfke değil. Ölümün kalbinde saf bir şefkat yer alır. Eski benliklerimiz, mesleklerimiz, ilişkilerimiz, evlerimiz, savaşlarımız ile ölürüz ki dünyada çalışmanın, yaşamanın ve ilişkiler kurmanın yeni biçimlerine yeniden doğalım.”

~Druid Craft Tarot Kitabından, Ölüm kartı üzerine.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s