Terazi Burcunda Dolunay ve İlkbahar Ekinoksu – 21 Mart 2018

İlkbahar Ekinoksu, Bahar Bayramı, Ostara kutlu olsun! Bu sene baharın gelişini yılın üçüncü ve son Süper Ayı olan bir Dolunay taçlandırıyor. En son 19 yıl önce, 2000 yılında İlkbahar Ekinoksu ile art arda gerçekleşen bir Dolunay yaşamıştık. Bu nedenle Ay’ın yıllardır bize anlattığı, rüyalarımızda gösterdiği, ruhumuza fısıldadığı her ne varsa, 19 yıllık uzun bir döngüyü tamamlayarak başka kapıları açacağına, başka türlü bir yenilenme fırsatını bize sunacağına dair kutlu bir işaret olarak görebiliriz göğün bu geceki durumunu. Dolunay’ın ışığı, baharın yeniden doğuş temasını getiriyor iç dünyamızın derinliklerine. Öncelik kendimizde. Susun ve dinleyin ruhunuzu, kalbinizi, iç sesinizi. Balık burcunun kozmik okyanusuna dalarak yer altına inen Merkür, derin sularımızda gizlediğimiz incileri yeniden bulmamız için bize yol gösteriyor. Şimdi ne eskiyi bırakma, ne yeniyi kucaklama zamanı. Şimdi burada bizimle, elimizde olanda, sahip olduğumuz her şeyde anlam ve değer bulma zamanı.

Dolunay kutlu olsun!

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Terazi Burcunda Dolunay Bilgeliği:

Her türlü ilişkinin başı da sonu da, kendimizle olan ilişkimiz.

Dolunay, 21 Mart Perşembe gününün ilk saatlerinde, 00:58’de gerçekleşecek olan İlkbahar Ekinoksunun ardından,  saat 04:42’de 0 derece 09 dakika Terazi burcunda gerçekleşecek. Terazi’de ilişkileri, “biz” olma yeteneğini gizemli ışığıyla aydınlatan Ay, Koç’ta bireyselliği, “ben” olma yeteneğini parlak ışığıyla canlandıran Güneş’i tam karşısına alarak Dolunayın ana temasını oluşturuyor.

Koç-Terazi aksı aksı “ben” ve “biz” arasındaki dengeye işaret eder, haliyle gerilimi açığa çıkarma potansiyeline sahiptir. Bu aksta ulaşılması gereken denge; benliğimizi korumak, cesurca ifade etmek, özgürleştirmek, iddialı bir şekilde kendi kararımızı uygulamak ile başkalarıyla ilişki kurmak, başkalarından destek almak, benliğin bir kısmını “biz” olmak adına cesurca teslim etmek, uzlaşmacı bir şekilde ortak kararı uygulamak arasındaki dengedir.

Normalde Dolunay Terazi’de gerçekleştiği için bu aksın Terazi tarafının daha ağır basması beklenir. Ay özellikle ilişkiler etrafında şekillenen dürtülerimizi, huy ve duygusal ihtiyaçlarımızı açığa çıkaracak bir etki bırakırken, yakın zamanda Koç burcuna geçerek yaralı benliklere şifa çağrısı yapan Chiron‘la kavuşan Güneş adeta ” ‘Ben’i unutma “ diyor. Bu nedenle Terazi burcuna yaraşır bir şekilde dengeli bir dağılımın söz konusu olduğunu söyleyebilirim.

Haftanın rehberlik videosunda Mecdelli Meryem’i yoğun olarak hissettiğimi söylemiştim, şu an gökyüzünde Güneş ve Chiron Asteroid Mary ile kavuşumda. 🙂 Ay ise Başak burcunun sonlarından ona meşalesini uzatan Asteroid Hekate ile kavuşumda. Hekate, belli ki Persephone’ye yeryüzüne dönüş yolculuğunda eşlik ediyor. Tam karşısında, Balık burcunda bizleri kutsayan ve Merkür’e analık eden Asteroid Vesta ona sonsuz yaşam ateşinden bir parça sunuyor. Gökyüzünün kendine ait köşesinde, Boğa burcunda bulunan Asteroid Magdalena, ilahi dişil enerjinin yeryüzünde kendini göstereceğini, izlerini uyanan Doğa’da takip etmemiz gerektiğini söylüyor. Yanıbaşında ona kavuşan Asteroid Ariadne var, labirentten çıkışın anahtarı olan büyülü ipliği elinde. Rehber, Mistik ve Diplomat arketipleri, bu dönem ihtiyaç duyduğumuz rehberliği bize dolu dolu sunacak olan arketipler.

Boğa burcuna geçerek toprakları sallayan Uranüs ile Ay arasındaki quincunx açı, “ben/biz” eksenindeki gerilimi körükleyebilir, ancak Uranüs’ün asıl arketipi olan Prometheus’un devrede olduğunu, ne yapıyorsa bizim için yaptığını hatırlamalıyız. Artık dersini almaya ya da tamamlamaya hazır olduğumuz, dengesizlik yaratan karmik süreçler açığa çıkmaya hazır. Uranüs’ün karşısında, Akrep burcunda yer alan Sophia yaşam-ölüm ve yaratım-yıkım döngüsünün gerçekte ne anlama geldiğini anlatmak için bekliyor.

Mary Magdalene, Lily Moses

Hem Terazi’nin hem de Boğa’nın yöneticisi olan Venüs, bu güçlü Dolunay üzerinde söz hakkına sahip. Şu an Kova burcunda Sabah Yıldızı olarak, hepimize aidiyeti, dostluğu, uzlaşmayı, insanlığı hatırlatan bir Valkyrie edasıyla yeryüzüne alçalmakta. Kılıcı değer biçiyor, ışığı sevgi dağıtıyor. Sevgilisi Mars ile arasındaki gerilimli kare açı ilişkisi, var olan ilişkisel ve duygusal gerilimleri tetikleyebilir. Asteroid Sedna‘nın Mars ile kavuşumu terk edilmiş, yoksun bırakılmış hissettiren konuların uyandırdığı öfkenin ardındaki sonsuz kaynağı görmeye davet ediyor. Moira’lardan yaşam ipliğini kesen Atropos ile kavuşumu yalnızca sonlanması ve bitmesi gerekenlerin sonlandırılması ve bitirilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Bu nedenle gerildiğimizi, dışlandığımızı, terk edildiğimiz hissettiğimiz ortamlarda kalmamalıyız, aidiyet hissini doyasıya paylaştığımız insanların desteğini almalıyız. Bir ortamda kalmamak, sadece orayı terk etmek anlamına gelmez, bunu da unutmamalıyız.

Yay burcunda Jüpiter‘in Venüs’e sunduğu açısal destek sevgiyi, şefkati, hoşgörüyü, hümaniter anlayışı yükseltiyor. Asteroid Medea ile kavuşan Jüpiter, onun otacı yönünü ortaya çıkarıyor. Öncelikle kendimize, sonra da hayata ve Dünya’ya olan inancımızın, güvenimizin sarsıldığı yerde açan çiçekler var. O çiçekler, her nefesimizi sarsılmaz bir inançla içimize çektikçe çoğalacak ve bize şifa getirecek.

rose-animated-gif-9

Oğlak burcunda Güney Ay Düğümü ile kavuşan Plüton ve Satürn‘ün Mars’a sunduğu açısal desteği olası öfke patlamalarını güzelce topraklamak ve kendi irademizle değiştirmemiz gerekenleri değiştirmek adına kuvvet bulmak için kullanabiliriz.

Bütün bunlar olurken, Merkür yer altı yolculuğuna -yani geri hareketine- Balık burcunda devam ediyor. Yer altına okyanusun derinlerindeki geçitten giriş yapmışken, denizlerin Tanrısı Poseidon’a, yani Neptün‘e kavuşum ziyareti gerçekleştirmesi bu yolculuğunun ciddiyetini ve kutsallığını gözler önüne seriyor. Asteroid Vesta da onlarla birlikte, Moira’lardan yaşam ipliğini oluşturan Klotho da. Hekate’nin de her şeyden haberi var, yakında anlayacağız derinlerden gelen bütün mesajları. Şimdilik elimizdeki tek ipucu bu yolculuğun sonunda yeni başlangıçların bulunduğu yönünde. Satürn buradaki buluşmaya da açısal desteğini sunuyor, bizlere çalkantılı denizlerin ve olası illüzyonların ortasında tutunacağımız bir kara parçası ya da bizi sürüklenmekten kurtaracak bir çapa, seçim bize ait.

Bu arada, Poseidon’un eşi, Asteroid Amphitrite taht odasındaki kavuşuma katılmasa da Balık burcunun kozmik okyanusunda, kendi yurdunda. Bizlere kendi iç denizimizdeki incileri bulmayı öğreteceğinden şüphem yok. İlk birkaç inciyi ben çıkarıyorum hepimiz için: Ani bitirişlerden, keskin virajlardan uzak duralım. Paranoya veya illüzyonlar üzerine kavga çıkarmayalım. Kaosun içerisinde filizlenen bir düzenin alameti olan bitenler, hissettiklerimizle sessizce oturalım ve sezgilerimiz ne diyor, ruhumuz ne söylüyor ona bakalım. Geçmişi ve şimdiki zamanı düzenlemek çok daha önemli, gelecek dediğimiz zaten sonsuz bir “şimdiki zaman”lar silsilesi.

Geçen seneki Terazi Dolunayı için sorduğumuz sorular, şimdi de geçerli:

“Kendimle, benliğimle ilişkim ne durumda?”, “Hayatımda dengesini yitirmiş alan(lar) hangisi ve bu alan(lar)a dengeyi nasıl getirebilirim?”, “Nasıl daha dengeli olabilirim?”, “Nasıl daha adil olabilirim?”, “Korkularımla nasıl yüzleşebilirim?”, “Hangi ilişki(ler) beslenmeli ve devam etmeli?”, “Hangi ilişki(ler) kesilmeli ve geride bırakılmalı?”, “Geçmişle nasıl barışabilirim, uzlaşabilirim?”, “Geçmiş ilişkileri nasıl affedebilirim?”, “Kendi ihtiyaçlarım ve karşımdaki kişinin ihtiyaçları arasındaki denge ne durumda?”, “Çevremle aramda sağlıklı sınırlar kurmak için ne yapabilirim?”

Bu soruların çoğunun cevaplarını zaten biliyoruz, ihtiyacımız olan her şey içimizde mevcut. Şimdi cevaplarımız nasılsa ona göre gerekeni yapma, korkularla yüzleşme ve engelleri aşma zamanı. Dolunay’ın sihirli ışığının şifasını daha da yoğun hissetmek için herkese ve her şeye karşı adil ve ölçülü olmanın yanı sıra Teslimiyet (Surrender), Kabulleniş (Acceptance) ve Affedicilik (Forgiveness) birbiri ile iç içe geçen çok önemli pratikler.

Bu üç kelimeyi okuduğunuzda huzursuz hissediyorsanız, sağlıksız bir ego tetiklenmesi söz konusu olabilir. Bu pratiklerin hiçbiri karşınızdaki kişi ile ilgili değil, yaşadığınız her ne ise onu daha da kötü hâle getirmeyecek, aksine kendinizi ve deneyiminizi onurlandırarak özgürleşmenize vesile olacak, bundan emin olabilirsiniz. Affetmekle ilgili ilhama ihtiyaç duyuyorsanız buraya tıklayarak affetmekle ilgili bir yazıma göz atabilirsiniz. Kendinizi hâlâ hazır hissetmiyorsanız, bu hissinizi onurlandırın ve kendinizi kucaklayın. Hiçbirimiz yalnız değiliz, her şey kendi döngüsünde oluşur ve gelişir.

Moon Oracle destemden 15. menzilde Terazi Dolunayını temsil eden kartlar ❤

15. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Dolunay dönemine. İsmi “El-Gafr”, yani “örtü”. Venüs, Uranüs, Merkür ve Mars etkisi altındadır. Bu menzille birlikte Ay menzil döngüsünün yarısını tamamlar. İşimiz her ne ise onunla ilgilenebilir, bolluk ve bereketi hayatımıza çekmek adına olumlu adımlar atabiliriz. Anahtar kelimeleri: Örtme ve gizleme, dilekleri ve arzuları fark etme ya da gerçekleştirme, iletişim, anlaşma, uzlaşma, kontratlar, takas ve ticaret, gizli güzellikler.

Ay bu menzildeyken özellikle iletişim kurmak, maddi ve dünyevi düzlemde yapıcı adımlar atmak, kendimizi göstermek ve hayatın her alanında imzaladığımız kontratları gözden geçirmek önem kazanır. Kararsızlık göstermeye meyilli bir yapınız varsa, bugün bu konuda üzerinizde bir yük hissedebilirsiniz. Fikir alışverişleri, eğitim, burs, akademik faaliyetler, yazma ya da konuşma sanatları ayrı bir önem kazanır.

Bolluk-bereket, maddi zenginlik ve arkadaş edinmek için çok uygun bir zamandır. Olumlu ve kazançlı anlaşmalar yapmak, uyumu ve uzlaşmayı yakalamak da oldukça kolay olacaktır. Kararsızlık etmek ve duygusal, romantik konularda hızlı atılımlar yapmak için uygun bir gün değildir. Keyifli vakit geçirmeye odaklanmak daha iyi sonuçlar doğurabilir.

Terazi Dolunayının Sabian Sembolü 1 Terazi:

İçinden geçen bir küçük ok ile mükemmelleştirilen ve muhafaza edilen bir kelebek.*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler:Mükemmelliğin ve güzelliğin ölümsüzleştirilmesi. Geçmişte kalan şeylere tutunmak. Değişmeyen gerçeklikler. Zamanda dondurulan anlar. Yüzeysellik. Yaşamdan yoksun dış güzellik. Başkalaşım.

Bu sembol, güzelliğin bir şekil olarak, zamanda dondurulmasını ve böylelikle ölümün, çürümenin doğal süreçlerinin inkar edilmesini anlatıyor. Belki de anlatılmak istenen arketipsel bir ölümdür ve “mükemmelik” denen şey, kutsallaştırılmak amacıyla kurban edilmiştir. Her ne olursa olsun, geçmişte kalan ancak zamanın sonsuzluğu içerisinde dondurarak tutunmaya devam ettiğimiz bir şey olduğu ortada. Tutunduğumuz her ne ise, onu yaşamın olağan akışından alıkoyarak, bir bakıma kurban ederek aslında kendimizi onunla birlikte asılı bıraktığımızı anlama zamanımız gelmiş durumda. Bunu neden yapmış olabiliriz? Neyi teslimiyetle bırakmalıyız? Neyi yaşamın döngüsüne emanet etmeliyiz? Cevaplar bizde saklı.

 Terazi Burcunda Dolunay’da Neler Yapabilirsiniz?

  • Eski ilişkilerin etkilerinden, tortularından kendinizi özgürleştirin. Salıverin, teslim edin, affedin, rahatlayın.
  • Kendi doğrunuzu, hakikatinizi ifade edin, etmek için adımlar atın.
  • Kendinizle olan ilişkinize öncelik tanıyın, her türlü ilişkimizin öncelikle kendimizle ilişki kurma biçimimizi yansıttığını fark edin/hatırlayın.
  • Adaleti yalnızca hukuki bir terim olarak görmeyi bırakın, günlük hayatın en sıradan olayında dahi adalet kavramının nasıl kendini gösterdiğini fark edin.
  • Seçeneklerinizi gözden geçirin.
  • Gerginlikleri, huzursuzlukları, çatışmaları sona erdirme gücünüz varsa bunu muhakkak yapın.
  • Sağlıklı sınırlar oluşturmak adına ne yapabilirsiniz, düşünün.
  • İlişkilere dair beklentilerinizi gözden geçirin. Belki de varlığınızın özü ile hizalanamayan beklentileriniz var, ve bu da sizi mutlu etmeyen ilişki örüntülerine neden oluyordur.
  • İlişkilerde neyi istediğinizden ziyade, neyi istemediğinizi düşünün ve ortaya çıkanlar çerçevesinde prensiplerinizi ve sınırlarınızı gözden geçirin.
  • İlişkilerde neyi istemediğinizden emin olduğunuzda, ya da bundan eminseniz, şu an devam eden her türlü ilişkinizi bu açıdan değerlendirin.

Terazi Dolunayı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Ay Taşı, Lepidolit, Yeşim, Ametrin, Kan Taşı (Heliotrop), Krizopraz, Sitrin, Kyanit, Pembe Opal, Pembe Kuvars, Berrak Kuvars, Nefrit, Safir.

Terazi Dolunayı için Bitkiler

Kedi Nanesi, Mürver Meyvesi, Kekik, Zambak, Süsen, Bergamut, Sarmaşık, Limon Otu, Karga Otu (Moneywort), Sarı Kantaron.

Kişiye özel Tarot ve Astroloji rehberlikleri, Şifa sanatları mentörlüğü çalışmaları için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Terazi Dolunayının Sabian Sembolü olan 1 Terazi sembolü ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Terazi Burcunda Dolunay için verilen çalışmalar, öneriler, yazılar Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s