Mystaerion Tarot Eğitimi

İlgisi olan herkes kartların gizemini seviyor, haftalık yorumları merakla dinliyor, kartları anlamaya çalışıyor. “Ben kartlarla nasıl çalışabilirim?” diye soran herkese verdiğim yanıt aynı: Bunun için öncelikle kartların dilini anlamak gerekir. Bu dil, yapı itibariyle sembolik bir dildir ve kartların üzerinde gördüğümüz her bir sembol geçmişten geleceğe uzanan, eskimeyen hikâyelere ve anlamlara sahiptir. Bu hikâyeleri anlamak, bu anlamları çözmek ve böylelikle kartları layığıyla okumak için Mitoloji ve Semiyotik (Göstergebilim) giriş seviyesinde de olsa aşina olunması gereken disiplinlerin en başına yer alıyor. Kartları anlamak için yola çıkanlar Teoloji (Dinbilim), Simya, Astroloji ve Kehanet gibi eski ve yeni dünya bilimlerinin temel öğretileriyle de tanışıyor.

Mystaerion Tarot Eğitiminin en önemli farkı, yukarıda sayılan disiplinler başta olmak üzere kartları her bakımdan hayatınızın bir parçası hâline getirmek için ihtiyacınız olan temel altyapıyı sağlamak üzere hazırlanmış olması ve ders kayıtlarının ömür boyu öğrencilerde kalması. Altı ay boyunca, her hafta işlenecek derslerle kartların geleneksel anlamlarını ezberlemenin çok ötesinde, her bir sembolün ardında yatan kolektif miras ile yorumunuzu nasıl derinleştirebileceğinizi, kartları kişisel ve ruhsal gelişiminiz için nasıl kullanabileceğinizi, sadece Kelt Haçı Açılımı ve Zodyak Açılımı gibi popüler ve kimi zaman ihtiyaca tam olarak hitap etmeyen açılımlarla sınırlı kalmayarak her ihtiyaca hitap eden pek çok farklı açılım çeşidiyle nasıl yorum yapabileceğinizi, ayrıca meditasyon, gölge çalışması, pathworking, ritüel gibi çalışmalarınızda kartlardan nasıl yararlanabileceğinizi öğreneceksiniz. Youtube kanalımda yayınladığım ve bir anda yoğunlaşan yaşamım nedeniyle bir süreliğine ara verdiğim (ama ilk fırsatta geri döneceğim) Haftalık Tarot Rehberliği videolarımı seviyorsanız, böyle bir yorum üslubu geliştirmek istiyorsanız, benden kartların dilini ve kendi yorum sanatınızı nasıl geliştireceğinizi öğrenmeniz size çok büyük keyif verecek. 🙂

Dahası da var, eğitimi tamamladığınızda katılım sertifikasının yanı sıra mystaerion.com’da benden eğitim aldığınıza dair bir referans eşliğinde eğitimi tamamlayan (ve isminin yer almasını isteyen) kişilerin arasında isminiz yer alacak.*

Bireysel derslere dilediğiniz zaman başlayabiliriz. Biraz daha ekonomik bir seçenek olan Grup Dersler gelen taleplere göre yılda iki kez, Bahar ve Güz sınıfları olarak açılıyor.

Derslerin içeriği hakkında biraz daha bilgi vermem gerekirse:

Tarot Derslerini, özellikle ana odağı kişinin kendini tanıması ve Tarot kartlarını kendini keşfetmek, potansiyellerini gerçekleştirmek, hayatına iradesi ile yön vermek üzere aktif kullanması olacak şekilde, temel bilgilerin yanı sıra uygulamaya ve bunu destekleyecek şekilde sezgisel çalışmalara da değinen bir yöntem ile veriyorum. Böylelikle öğrencilerin Tarot kartlarını gerçekten hayatlarının bir parçası hâline getirmelerine yardımcı oluyorum. 6 ay süren eğitimde dersleri haftada bir kez, ayda dört kez Zoom üzerinden gerçekleştiriyoruz, her ders ortalama 1,5 saat sürüyor (kartları tüm sembolleriyle ve yedi farklı yaşam kategorisindeki özel anlamlarıyla işlediğimiz dersler 2 saati aşıyor). Haftada bir kez işlenen ders dışında bir sonraki derse kadar uygulanacak ödev oyunları, yapılacak okumalar ve araştırmalar oluyor, öğrencilerimi haftada bir kez ders saatinde görüşüp bırakmıyorum ve kişisel sınırları aşmamak kaydıyla iletişim içerisinde oluyoruz zamanlarımız elverdikçe. Tarot üzerine yazılmış en güzel eserler arasında yer alan, Türkçe baskısı tükenmiş olan kitaplar ve çeşitli başka kaynaklar konusunda da yardımcı oluyorum. Her sene yeni çıkan Tarot kitaplarını takip ederek öğrencilerimin Uluslararası Tarot literatür bilgilerini genişletmelerine katkıda bulunuyorum.

Toplam 6 (altı) ay süren Tarot derslerinde birinci ay temel kaideler, tarihçe, numeroloji, sembolizm, Kahramanın Yolculuğu konuları işlenerek bir temel oluşturulur ve öğrencilerin desteleri ile  tanışmalarına, bağ kurmalarına yardımcı olacak çalışmalar yapılır. İkinci ay Büyük Arkana kartlarına ayrılır. Üçüncü ve dördüncü aylar ise iki haftada bir seri işlenecek şekilde Küçük Arkana kartlarına ayrılır. İkinci, üçüncü ve dördüncü ay derslerinde her kartın sembolleri tek tek ele alınarak kartların anlamları pekiştirilir. Beşinci ay dersleri tamamen kartlara soru sorma, açılımlarda tecrübe kazanma ve kartları açılımlar içerisinde bir arada yorumlama becerisi geliştirme üzerinedir, her hafta belirli bir kart sayısına sahip açılım çeşitleri öğrenilir ve birer örnek uygulama yapılır. Altıncı ay dersleri Tarot kartlarının öngörü veya iç görü haricinde enerji çalışmaları, meditasyonlar, rüya yorumu, gölge çalışmaları, ritüeller, vb. alanlarda kullanımı ve kartların farklı ekollerle (Kristal Şifa, Aromaterapi, Kabala, Astroloji, vb.) bağdaşan yönleri üzerine bilgiler ve bunları yorumlara katmaya, açılımlarda kullanmaya ilişkin bilgiler ve çalışmalar içerir.

Bu kapsamlı içeriğe ek olarak Saray Kartlarını karakteristik ve psikolojik özellikleriyle daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir ek dersimiz, bir de bütün dersler tamamlandıktan sonra Profesyonel Tarot Yorumu için sahip olunması bana göre hayati önem taşıyan Etik Değerler, Kalifikasyon, Soru Editörlüğü (evet, profesyonel bir yorumcu, danışanın sorularını olması gereken şekle getirmek için gerekli alt yapıya sahip olmalıdır) gibi konuları konuştuğumuz ikinci bir ek dersimiz var. Bu iki ek ders ücretsizdir. Toplam 22 ders başlığımız var, fiilen 26 hafta ders işliyoruz.

Bireysel (kişiye özel) dersler ile grup derslerinin içeriği aynıdır, derslerin ses ve video kayıtları öğrencilerle paylaşılır. Ders kayıtları ömür boyu öğrencilerde kalır, eğitimin sona erdiği tarihten itibaren öğrencilerin ders kayıtlarını indirebilmeleri için bir yıl süre tanınır.

Tarot Eğitimi, eğitim ücretleri ve koşulları hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için mystaerion@gmail.com adresine e-posta göndermeniz yeterli.

Sonsuz bir sevgi ve şükran ile,

~Deniz Tara

* Önemli Not: Profesyonel Tarot Rehberliği konusunda referansımı isteyen öğrenciler  koşullarını ve süresini benim belirlediğim çeşitli gözlem ve sınav süreçlerine tabi tutulduktan sonra, mezunlar listesinin yanı sıra ayrıca bir referans listesi içerisinde yer alırlar. Bu süreç Tarot Eğitimini tamamlayan öğrencinin talebi ve öğretmenin takdiri doğrultusunda başlatılır.