Ra Ma Da Sa Mantrası ile Meditasyon

Mantralar, ses titreşimleri ve o titreşimleri yayan kelimelerin anlamları vasıtasıyla bizleri ait oldukları frekansa taşıyan özel söz öbekleri, en azından bana soracak olursanız size vereceğim yanıt bu. Etnik kökenleri gereğince Hint-Uzakdoğu din konseptleri ile doğrudan ilgili olan mantralar olmakla beraber, menşei Uzakdoğu ve/veya Hindistan olmakla beraber, din konseptlerinden ayrı olarak evrensel anlamlara ve işlevlere sahip olan mantralar da var. İslamî olarak mantranın karşılığı ise zikrler. Temel özellik ve işlevleri ise aynı, özel kelimeleri seslendirerek belirli bir frekansta titreşimler yaymak, ve bu titreşimleri düzenli olarak yayarak o frekansa gelmek!  🙂

Mantralarla haşır neşir olduğum kısa süre içerisinde, hem müzikal değerleri hem de kelime anlamları ile benim için çok özel hâle gelen bazı mantralar oldu, bunları sık sık büyük bir zevkle dinliyorum, etkileri ise muazzam. Şimdi size en sevdiğim mantra olan “Ra Ma Da Sa” Mantrası hakkında internetten derlediğim bilgileri aktaracağım.

Ra Ma Da Sa

Tam şekli “Ra Ma Da Sa, Sa Say So Hung” (Türkçe okunuşu: Ra Ma Da Sa, Sa Sey So Hang) olan bu mantra, internetteki bazı kaynaklarda Shushmana Mantra ya da Siri Gaitri Mantra olarak da adlandırılabiliyor. Sekiz sesten oluşan bu mantra, Kundalini enerjisini stimule ederek omurgamızın merkezinden ve enerji merkezlerimizden akışını tetikliyor. Bu sesler ayrıca beynimizin sağ ve sol loblarında yer alan beş merkezi de dengeleyerek nötr bir zihin düzeyine gelmemizi sağlıyor. Bu sağlandığında, Hipotalamusumuz ilahi olanla birlik içerisinde bir ritme sahip oluyor, bu da Hipofiz bezimizin bütün endokrin sistemimizin aynı ritme sahip olacak şekilde düzenlemesine neden oluyor. Bunun sonucunda kas sistemimiz ve kanımızın içerisinde yer alan hücreler bu şifalandırıcı titreşimi almak için senkronik bir şekilde çalışmaya başlıyor ve bu da sağlığımızı onarma sürecine girişimizi tetikliyor.

Bu mantraya evrensel şifa duası demek de çok yerinde olacaktır. Bu mantra auramızı arındırabilir ve zihinsel projeksiyonumuzu kendimize ve sağlığımıza doğru tek yönlü bir pozitiviteye ayarlayabilir. Bu mantrayı dinlemek auranızın sirkülasyonunu dengeler ve kendinizi şifalandırma kapasitenizin açığa çıkmasına imkan veren bir güven duygusu içerisinde olmanızı sağlar. Bu mantrayı düzenli olarak dinlemek ya da zikretmek bilinçaltınıza söz konusu etkileri çerçevesinde nüfuz eder ve bu da bilincinize doğrudan etki eder. Öyle ki bir süre sonra bu etkiler sizin derin sezgisel inancınız hâline gelir. Yani şifalanma kendiliğinden tetiklenmeye ve gerçekleşmeye devam eder, sizin bir parçanız olur.

Ra Ma Da Sa, sizi evrenin saf şifa enerjisi ile birleştiren nadir bir elmas gibidir. Bu güçlü şifa titreşimini zihninize enjekte ederek bilincinize bu sağlık akımını damla damla akıtabilir, adım adım yerleştirebilirsiniz. Bundan sonra hareketleriniz ve bütün varlığınız da bu düşüncenize riayet edecektir. Sağlık sorunlarınızı düzeltmek için, bilincin değişik konu ve hareket formlarında kristalize olmasını/somutlaşmasını düşüncenin sürecini ve usullerini değiştirmeliyiz. Bu mantra yaşamınız için bir sağlık/şifa kalıbı geliştirmenizi sağlayacaktır.

Şimdi gelelim mantrayı oluşturan kelimelerin anlamlarına ve temsil ettikleri değerlere:

Ra – Ateş Kaidesi – Güneş’i sembolize eder.

Eğer Güneş üzerimize hayat veren o enerjisini akıtmasaydı, Dünya üzerinde yaşam olmazdı. Güneşle çalışmak Kabala’nın en yüksek pratiklerinden biridir. Güneş enerji, sıcaklık ve hayat kaynağıdır. Başka bir deyişle Güneş evrenimizin kalbidir. Arındırır ve enerji verir.

Ma – Su Kaidesi – Ay’ın enerjisini sembolize eder.

Ma, şefkatin sesi vasıtasıyla kozmosa seslenir, evrenin anne, sizin çocuk olmanıza neden olur ve bu şekilde size yardım ve şifa getirir. Serinletici ve besleyicidir.

Da – Dünya Kaidesi – Harekete zemin sağlar.

Sa – Hava Kaidesi – Şahsîlikten arınmış sonsuzluktur.

Mantranın bu ilk kısmı cennete doğru yayılır.

Sa‘yı bir dönüm noktası olarak ikinci defa tekrarlamak, ruhun yukarılardan öze doğru inmesini ve onu şifa ve hayat ile hareketlendirip canlanmasını sağlar. Başka bir deyişle, mantranın ikinci kısmı üst dünyanın şifalandırıcı özelliklerini dünyaya indirme işlevine sahiptir.

Say (okunuşu: sey) – Hayatın ve tecrübenin bütünlüğüdür.

So – Bireysel kimlik hissidir.

Hung (okunuşu: hang) – Titreşen ve gerçek olan sonsuzluktur. Hung (hang) kelimesi Hu’yu teklif eder, Hu ise Allah’ın her varlığın ve her şeyin içerisinde yer alan canıdır. Kelimede yer alan “ng” sesi ilahi olanla bağımızı aktive edecek titreşimi yayar. (Bazen bu kelime Hum [okunuşu ham] şeklinde de telâffuz edilir)

* Nefesimizin sesi “So Hung”dır. Nefes alırken “So”, nefes verirken “Hung [Hum]”. Bu iki kelimenin anlamı “Ben senim”dir.

Bu mantrayı zikrettikçe ölümsüz ve sonsuz olana doğru yükselir, yayılırsınız ve sonra birlikte ölümlü ve sonlu olanla birleşirsiniz. Pek çok insan, özlerinin kozmosun sonsuz, limitsiz ve yaratıcı gücüyle bir olduğunu unutmuştur. Bir insan kendi içine inerek bilinçli bir şekilde kendi güzelliğinin farkına varırsa, kendi içindeki ilahi olana, kendi ilahiliğine dokunmuş olur. Bu sayede de kaderini en yüksek kapasitesi ile birleştirme gücünü ve imkanını bulabilir.

Bu mantrayı düzenli bir şekilde dinlemek; pratik ve önleyici bir kişisel sağlık uygulaması olmasının yanı sıra, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşamın teminatına yardımcı olur. Depresyon, kaygı, hastalık, huzursuzluk, korku, çaresizlik hissettiğiniz anlarda bu mantra sizin kurtarıcınız olacaktır. Bu mantrayı dinleyerek ve/veya zikrederek onunla birlikte çalışırsanız, o da sizin için çalışacaktır.

Maddesel düzlemde şifanın ve düzenin sırlarını ifşa eden Hermes Trismegistus’un meşhur Zümrüt Tabletinin son dörtlüğü bu mantra içerisinde bulunabilir. Dörtlük şu şekilde okunabilir: “Dünyadan cennete büyük bir bilgelik/zekâ ile yüksel, sonra tekrar dünyaya in, ve yukarıdakilerle aşağıdakilerin gücünü bir araya getir, birleştir. Böylece bütün dünyanın görkemini elde etmiş olursun ve karanlık senden uçar gider. Sır adaptasyondadır, bir şeyi başka bir şeye dönüştürmektedir.”

Ra Ma Da Sa, Sa Say So Hung mantrası dengesini yitirmiş ve sağlıksızlaşmış bir bedeni dengeli, âhenkli ve sağlıklı bir bedene dönüştürür. Tıpkı Davud’un yıldızındaki iç içe geçmiş iki üçgen gibi, bu mantra ruhu cisimle/bedenle birleştirir.

Ra Ma Da Sa Mantrası ile Meditasyon İçin Öneriler

Ra Ma Da Sa mantrasını dinlerken/zikrederken meditatif bir oturma pozisyonu geliştirebilirsiniz. Bunun için normal bağdaş kurma pozisyonunda rahat bir şekilde oturun, sırtınızın özellikle omurganızın dik ve düz olmasına özen gösterin. Kollarınız iki yanınızda dursun, kolunuzun omuzlarınızdan dirseklerinize kadar olan üst kısmı kaburganızın yan tarafına dayanacak şekilde dirseklerinizi bükün avuç içleriniz yukarıya doğru bakacak ve birbiri ile paralel olacak şekilde kolunuzun dirseklerinizden bileklerinize kadar olan kısımlarını yukarı kaldırın. Elleriniz ne yer ile paralel, ne de yere dik açı ile dursun, takriben 60 derecelik bir açı iyidir. Görsel olarak göstermek faydalı olacaktır:

Bu pozisyonda otururken gözleriniz kapalı olsun. Dilerseniz 3. gözünüze odaklanabilirsiniz. Rahatlayın ve mantrayı dinlerken/zikrederken evrenden talep ettiğiniz şifa enerjisinin ellerinizden akmasına izin verin.

Kaynaklar: Dr. Joseph Michael Levry’nin “Ra Ma Da Sa: The Universal Healing Mantra” adlı makalesi, Yogamusic blogunda yer alan “Ra Ma Da Sa – Heal Yourself, Heal Your Loved Ones and Heal the World” yazısı

Türkçe’ye Aktaran & Hazırlayan: Deniz Tara

Trackbacks

  1. […] Ra Ma Da Sa Mantrası ile Meditasyon […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s