Başak Burcunda Dolunay

Balık burcunda yer alan Güneş, Venüs, Neptün, Merkür ve Chiron’un kozmik okyanusun derinlerinden yaydığı ilahi sevgi, şefkat, birlik, ruhsal şifa ve yükseliş enerjilerini dalga dalga yeryüzüne, hepimizi hem kollektif bilinçdışına, hem de birbirimize bağlayan görünmez bağlar vasıtasıyla indiren Başak burcundaki Ay, tutulmaların ardından ilk hasadı gerçekleştirmemiz, yolumuzda ilerlerken tamamlananları şükranla salıvermemiz, ruhumuzu arındırmamız ve buraya kadar gelişimizi kutlamamız için parıldıyor gökyüzünde. 15 Şubat Karanlık Ay ve Güneş Tutulması esnasında neleri bıraktınız? Sonrasında neler için tohumlar ektiniz? Şimdi Başak burcunun detaycı, titiz, sorumluluk almayı bilen ve adanmışlık dolu enerjisiyle neler olup bittiğine bakma, gerekirse bazı detayları düzeltme, daha da önemlisi daha büyük bir planın parçası olduğumuzu ve bu gemide hep birlikte yol aldığımızı hatırlayıp gerekli düzeltmeleri daha yüce ve ilahi olan bir gücün gerçekleştirmesine bilinçli ve iradeli bir şekilde izin verme zamanı geldi. Dolunay fazları kutlama zamanıdır, Başak burcunda gerçekleşen bu Dolunay ise her bakımdan kutlanmaya değer.

Dolunay kutlu olsun!

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Başak Burcunda Dolunay Bilgeliği:

Kozmik Okyanus’un Yeryüzünde Tezahür Eden Dalgaları

Dolunay, 02 Mart Cuma gecesinin ilk saatlerinde, 03:52’de 11 derece 23 dakika Başak burcunda gerçekleşecek. Yukarıda da bahsettiğim gibi, 15 Şubat’ta gerçekleşen Karanlık Ay ve Güneş Tutulmasının ardından ilk hasat ve yükseliş aşamasını temsil ediyor.

Başak burcu Zanaat Ustasıdır, kutsal bakiredir, ilahi olana dünyevi olanın pratik becerisi ile hizmet edendir, ayrıca bütünsel sağlığımızı ve şifa ile ilgili konuları da kapsar. Aynı zamanda Toprak Ana, Hasat Tanrıçası ve “Vestal Virgin” arketipleri ile özdeşleştirilir, bu nedenle mitolojik olarak Demeter, Persephone ve Hestia ile yakından ilişkilidir. Persephone’nin kocası Hades’in yanına, yer altına geri dönüşü vesilesiyle geri geleceğinin sözünü veren, Demeter ve Persephone etrafında şekillenen Eleusis kültünün büyük gizem ritüellerinin ve son hasat bayramı Mabon’un Güneş’in Başak burcunda olduğu dönemde gerçekleştiğini hatırlatmak istiyorum. Bu nedenle Başak Dolunayı için bu arketiplerin gökyüzündeki temsilcileri olan gezegenlerin ve asteroidlerin mesajlarına da kulak vereceğiz.

Ay, her Dolunay fazında olduğu gibi Güneş’i tam karşısına alarak ışığını bize dolu dolu yansıtıyor. Balık burcunda parlayan Güneş’in ışığına kendisiyle kavuşumda olan Neptün, Asteroid Hebe ve Aesculapia ile birlikte yine Balık burcunda kavuşan Venüs, Merkür, Chiron, Asteroid Panacea eşlik ediyor. Başak burcunun, dolayısıyla Dolunay’ın yöneticisi Merkür’ün Venüs’le kavuşumda olması ve Balık burcunun klasik yöneticisi Jüpiter’den üçgen açı ile destek almaları bu Dolunay’ın ne kadar kutlu olduğunu gösteren en önemli işaretler.

The Birth of Aphrodite, George Cruikshank, 1860

Balık burcunda gerçekleşen ve enerjisi, etkisi çok güçlü olan bu stelyum bizlere sezgilerimizi açmayı, merhamet etmeyi, affetmeyi, farklılıkları aşıp bir olmayı, hayal kurmayı, rüyalara kulak vermeyi, maddi dünyayı aşıp manevi dünyaya kapıları açmayı, bazı şeylerin daha yüce bir amaca hizmet etmek için gerçekleştiğini anlamayı ve teslimiyeti, gerektiğinde fedakarlık yapmayı, yüce idealleri izlemeyi ve en önemlisi koşulsuz ve sonsuz bir şekilde sevmeyi öğretiyor.

Denizlerin tanrısı Poseidon, kozmik okyanusun derinliklerinden bilinçlerimize sezgileri, düşleri ve teslimiyeti sunuyor ve sunduklarının ruhumuzu besleyeceği, bizi sevginin şifasıyla hayata döndüreceği çok açık, çünkü şifa ve sağlık Tanrısı Asklepius’un şifalı dokunuşu ile kutsandıktan sonra Olympos’un sâkisi, sonsuz gençliğin ve ruhsal besleyiciliğin Tanrıçası Hebe’nin elinden Ay’a aktarılıyor.

Okyanusun köpüklerinden doğan ve Balık burcunda yücelen Afrodit, kendisini bir hayli sevdiği bilinen Hermes, şifacıların şifacısı Chiron, adaleti sağlamak üzere intikam alan Nemesis ve Asklepius’un kızı Panacea ile bir arada. Bu beşli bize sevgiyi, bolluğu ve bereketi vermede, almada, yaşamada, ifade etmede nasıl zorluklar yaşadığımızı, nasıl yaralar aldığımızı ve yara sandığımız bu alanların ya da deneyimlerin şifayı, devayı nasıl barındırdığını anlatıyor. İyileşmek için dışarıda suçlu aramayı bırakmanın, bizi zorlayan ne ise onunla yüzleşmenin, tüm samimiyetimizle dürüst olmanın, gözümüze fazla kolay ya da sade gelen bir çarenin en doğrusu olduğunu görmek artık mümkün olacak. Özellikle zihinsel ve duygusal sağlığımız için dinlenmenin, uyumanın önemini de vurguladıklarını belirtmem lazım.

Balık-Başak aksı ruhu temsil eder, evrensel sevgi ve başkalarına hizmet temaları etrafında şekillenir. Balık sevgi ve kabulleniş ile çevresine uyum sağlar, Başak analitik zekası ve el becerisi ile. Biri ruhun sonsuzluğa açılan parçasıdır, diğeri dünya düzleminde yer alan parçasıdır. Başak burcunda, Tanrıçanın şifa tapınağında tek başına duran Ay, Balık’ın kozmik okyanusundan gelen bu yoğun enerji dalgasını hepimizi iyileştirmek için kanalize ediyor, göklerden aldığını yer yüzüne tezahür ettirmek üzere aktarıyor. Bu aktarımın gerçekleştiği Ay-Güneş karşıt açısına gökkuşağı köprüsü diyor bazı Astrologlar, hal böyle olunca gökkuşağının vücut bulmuş hâli ve Olympos’un bir diğer habercisi Iris aklıma geliyor. Asteroid Iris bereketin ve dünyevi pratikliğin burcu olan Boğa’dan sesleniyor bize, önemli mesajların yer yüzüne inişini adeta garantiliyor.

Astrolojide Venüs ve Jüpiter en uğurlu, en hayırlı iki gezegen olarak bilinir ve aralarında olumlu bir açının gerçekleşmesi iyiliği, güzelliği, şansı beraberinde getirir. Tanrıların tanrısı Zeus, Akrep burcunun derinliklerinden Afrodit’e tüm desteğini sunuyor ve kaynağı sevgi olan, hayatın her alanını kapsayan öğretisini aktarmasına yardım etmesi için oğlunu, tanrıların habercisi Hermes’i de yanına göndermişe benziyor. 🙂

Afrodit’in gelini Asteroid Psyche de Akrep’te Jüpiter ile kavuşumda, büyük ihtimalle yer altının derinliklerinden gelen bilgelikle ruhlarımızın doğru yolu bulacağını haber veriyor. İyileşmek için yaranın nerede, ne kadar derinde olduğuna bakmak gerekiyor, bu sefer zorlayıcı da olsa şifaların en güzeli ile destekleniyoruz. Yolunuz şimdilik belirsiz gözükse de sürece güvenin diyor Boğa burcundan bu ikiliye karşıt açı yapan Iris.

Oğlak burcunda, kendi tahtında oturan Satürn Ay’ı uyumlu bir açı ile destekleyerek gerçek hayattan kopmamızı engelliyor, ancak kavuşum yaptığı çok değerli misafiri Asteroid Afrodit sayesinde bunu otoriter ve heves kıran bir baba olarak yapmayacağını söyleyebilirim. Aksine, bize sabır ve duygusal kuvvet vererek ayaklarımızın yere basmasına, Balık stelyumunun enerjisini Neptünyen illüzyonlara bulaşmadan içselleştirmemize yardımcı olacak. 🙂

Başak burcu denince akla gelen “Vestal Virgin” arketipinin kaynağı Asteroid Vesta,  Yay burcunda Mars ve Asteroid Asclepius ile kavuşumda, hepsi ikizler burcundaki bir diğer Başak burcu arketipi olan Demeter ile karşıt açı ilişkisi içerisinde. Sönmeyen kutsal ateşin ve ocağın Tanrıçası Hestia, savaş Tanrısı Ares ve sağlık Tanrısı Asklepius ile güç birliği yaparak güçlü etkiler bırakan duygu ve düşüncelerin nasıl en yüksek hayrımıza olacak şekilde doğru yola kanalize edileceğini gösteriyor. Bırakmamız gerekenlerin gitmesine izin verirken acımızı ve öfkemizi yaşamaktan ve ifade etmekten çekinmemeliyiz, yeter ki kendimize zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirelim. Öfkeyi yaşam enerjisine dönüştürmek için öncelikle bilinçli ve sakin bir şekilde açığa çıkarmak ve şifalanma sürecine izin vermek, inancımız her ne ise onun meşalesini güçlü tutmak gerekir.

Asteroid Hestia ise Kova burcunun hümaniter ve vizyoner dünyasında Asklepius’un kızı Asteroid Hygeia ve Athena’nın sureti Asteroid Minerva ile, ayrıca Asteroidler Delphi, Apollo ve Astraea ile kavuşumda. İnsanlığın, dünyanın, geleceğin şifasını da şimdi, şu an düşleyebileceğimiz ve birlikte hareket etmek için stratejiler kurabileceğimiz anlamına geliyor bu. Antik dünyanın bilicilik merkezi Delphi Tapınağında Hestia’nın ateşi daima yanardı, tıpkı şimdi gökyüzünde olduğu gibi.

Kova’nın tam karşısında, toprağın ve Doğa’nın Tanrıçaları Rhea ve Ceres biz çocuklarına gerekli sevgiyi, ilgiyi, şefkati sunuyor ve sağlıklı bir benlik bilincine sahip olan bireyin toplum için ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Kollektif bir iyileşme için her birey kendi benliğini iyileştirmeli, sağlıklı bir bencillik anlayışı ile kendi kaynağını beslemeyi unutmamalı diyor ve bizi bu konuda destekliyor anne arketiplerimiz. 🙂

Gelelim bir diğer önemli yerleşime. Kader Tanrıçaları ve Satürn öncü burçlarda yer alıyor. Satürn Oğlak’ta, Satürn’ün bir diğer işareti Kronos Yengeç’te, Klotho Oğlak’ta, Atropos Terazi’de, Lachesis Koç’ta. Kader ve karma alanlarımızda öncü, inisiye edici bir bitiş-başlangıç enerjisi hakim olacak bu gece.

Antik Yunan mitolojisinin üçlü kader tanrıçaları Moira’lar, tüm canlıların yaşamını ve kaderini iplik ve dokuma metaforları eşliğinde evrenin yasaları eşliğinde kontrol eden, kaderin başlamasını ve tamamlanmasını sağlayan Tanrıçalardır. Kaos’tan çıkan ve yaradılışla birlikte var olan bu Tanrıçalar ezeli ve ebedidir, hiçbir ilah onların hükmünden kaçamaz. Klotho ruhların yaşam ipliğini çıkrıkta eğirerek dönüştüren, oluşturandır. Lachesis bu ipliği bölüştüren, ona bir vade biçendir. Atropos ise vakit dolduğunda yaşam ipini keserek kaçınılmaz olanı gerçekleştirendir.

Kronos Yengeç burcunda karmik olarak atalarımızın bize bıraktığı miras her ne ise onun üzerinde yükselerek kendi hayatımızın, yolumuzun egemenliğini elimize alacağımız zamanın geldiğini vurguluyor. Ayrıca dişil enerjinin, anaerkil bir sevgi enerjisinin köklerinin çok derinlerde olduğunu, ve Oğlak’taki sureti Satürn ile kurduğu karşıt açı ilişkisiyle, üzerindeki baskının etkisiyle depremler yaratarak yeryüzüne çıkmaya hazır olduğunu gösteriyor. Kronos ile kavuşmasa da Yengeç burcunda yerini alan Hekate, karşımıza çıkan yol ayrımlarında bize rehberlik edecek.

Oğlak’taki Klotho da artık kalpten gelen, sevgi temelinde yükselen bir otorite anlayışının tezahür etmeye hazır olduğunu ve disiplinle, sabırla, metanetle hayatımızı kendi hakikatimiz üzerine kurmamız ve sesimizi duyurmamız gerektiğini vurguluyor. Kendisi hazır olanları bu yeni aşamaya çoktan inisiye etti, şimdi süreci başlatarak ipleri Lachesis’e uzatıyor.

Koç’taki Lachesis bize ayrılan zamanı kendimizi ortaya koymak, kendi benliğimizi oluşturmak ve kendi benliğimizle olan bağımızı güçlendirmek adına nasıl değerlendirdiğimizi, seçimlerimizi nasıl yaptığımızı anlamamız gerektiğini ve bunun için durup düşünmemiz gerektiğini söylüyor. Benliğimizi ilgilendiren konularda durmalı, eylemlerimizi ve olası sonuçlarını değerlendirip gerekli düzenlemeleri yapmalıyız, zaman akıp gidiyor…

Bu uğurda birlikte “biz” olduğumuz, olmaya çalıştığımız ilişkilerimizden benliğimizi haddinden fazla feda ettiklerimizin, vadesi çoktan dolmuş olan ilişkilerin kaçınılmaz sona yaklaştığını söylüyor Terazi burcundaki Atropos. Artık vadesini doldurmuş olan ilişkiler, kapanması gereken hesaplar karmik düzeyde bir sonlanma yaşayacak, eğer yaşam planlarımızın aksine hareket edip sürdürmekte ısrar edersek, kaçınılmaz güçler devreye girerek bizim yerimize bazı ipleri kesebilir, bazılarını birbirine bağlayabilir. Terazi’de Atropos ile kavuşumda olan Persephone, kocası tarafından Chtonia’nın gizemlerine inisiye edildikten sonra eski yaşamını sonlandırıp, mecazi olarak ölüp kendi hakikatiyle yüzleşerek yeniden doğan bir Tanrıça olarak bizlere bazen sonlanmanın en güzel başlangıçlara gebe olduğunu hatırlatıyor, elimizi tutuyor ve ruhumuza rehberlik ediyor.

13. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Karanlık Ay dönemine. İsmi “El-Avvâ’”, yani “havlayanlar”. Başak’ın Kanatları olarak da bilinir. Merkür, Satürn ve Mars etkisi altındadır. Anahtar kelimeleri: Sevgi temelinde kurulan her türlü ilişki, cinsellik, ritüel, arzu, birlik ve birleşme, yaratıcı faaliyetler, yaşam enerjisi, ruhun evliliği (eril ve dişil enerjilerin birleşimi).

Kutsayıcı ve ferahlatıcı bir sürece işaret eden bu menzilin enerjisi altında özellikle bize zevk ve haz veren, bizi mutlu eden her konu ve her ilişki için sağlıklı seçimler yapmak ve adımlar atmak mümkün. Gerçekten arzuladığımız şey nedir? Bunun adını koymak, önce kendimizle olan ilişkimizde bunu sağlamak ve sonrasında bunu hangi ilişkilerimiz aracılığı ile akışa geçirebiliyorsak onları geliştirmek için tam zamanı.

Sağlıklı, romantik ve mistik ilişkiler, arzulanan hedeflere ulaşmak, yaratıcılığımızı ortaya koyabileceğimiz projelere başlamak, ticarette ve hasatta yüksek başarıya ulaşmak, maddi kazancı artırmak, yolculuk etmek, etik ve akıllıca finansal seçimler yapmak için uygun bir zamandır. Sağlıklı olmayan istek arzuların peşinden gitmek için uygun bir zaman değildir.

Görsel: Itsuko Azuma

Başak Dolunayının Sabian Sembolü 12 Başak:

Duvağı çekilip açılmış bir gelin*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: İfşa olan gizli amaçlar, kişiliği açığa çıkarmak ya da değiştirmek, bahaneler ya da oyunlar olmaksızın kişinin kendini kanıtlaması, duvarları yıkmak, çok derinden bağlar kurmak, “balayı” süreci, kişinin kendi gerçek benliğine ve başkalarına karşı dürüst olması, evlilik ritüelleri ve seremonileri, rol yapmayı bırakmak, evlilikler ve boşanmalar, perdeler, yeminler, bilinç ve bilinçdışı arasındaki perde

Bu sembol, özellikle göklerin Dolunay ânı açığa çıkaracağı yoğun enerjiyi ve karmik mesajları ışığında bana Ana Tanrıça’nın yüzünü örten perdenin aralanması vesilesiyle metaforik bir ölüm ve yeniden doğum, ayrıca inisiyasyon ve ruhun eril-dişil yönlerinin birleşip bütünleşmesi ile ulaşılan “kutsal evlilik” sürecini derinden hissettiriyor. Şimdi öncelikle kendimize, kendi hakikatimize ve buna dair olan süreçlere, ya da bizimle birlikte kendi hakikatlerini keşfetme ve gerçekleştirme yolculuğuna çıkmaya hazır olanlara yoldaşlık sözü verme zamanı. Gelinin yüzündeki duvağın kalktığı an, geçmişin ve geleceğin sonsuz bir ân içerisinde birleştiği andır. Ancak bu ân fazlaca beklemeyi ve açığa çıkması gerekenin haddinden fazla gizli kalmasını tolere etmez, ilerlemenin çağrısına kulak vermek ve hakikat ne ise onu ortaya çıkarmak gerekir.

“I am all that has been, that is, that shall be, and none among mortals has yet dared to raise my veil.”

(Ben olmuş, olmakta, olacak olan her şeyim ve henüz hiçbir ölümlü duvağımı kaldırmaya cesaret edememiştir.)

Pek çok alanda gerçeklerle yüzleşeceğimiz bir Dolunay bizi bekliyor, özellikle de kendimize, ruhsal-zihinsel-duygusal-fiziksel bedenlerimizin sağlığına ve alışkanlıklarımıza, kendimizle ve çevremizle olan ilişkilerimize dair dürüst ve teslimiyete hazır bir şekilde ilerlersek cenneti yeryüzüne indirmemiz mümkün olacak. Dikkat etmemiz gereken nokta ise neyi açığa çıkarıp çıkarmamamız gerektiğine iyi karar vermek olacak. Bazı gizemlerin gizli kalması gerekir, açığa çıkması veya bize malum olması için ısrarla uğraştığımız konularda bir gelişme olmuyorsa bir de bu açıdan değerlendirmek gerekebilir.

 Başak Burcunda Dolunay’da Neler Yapabilirsiniz?

  • Sevgiyi deneyimleyin! Kalbini açmaya cesaret edenler sevginin hiçbir sınırı, koşulu, kategorisi olmadığını ilk elden deneyimleme fırsatı bulacak.
  • Ruhsal-zihinsel-duygusal-fiziksel bedenlerinizin sağlığı için ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın. Holistik sağlık göklerin ön plana çıkardığı konulardan biri.
  • İbadetin her türlüsü için bundan daha uygun bir gece düşünemiyorum. İnancınızın gereği ne ise doya doya yerine getirin, dua edin, meditasyon yapın, meditasyonunuz her ne ise onu icra edin – illa dini bir boyutu olmasına gerek yok.
  • Dinlenin ve hayatınızın akışını yargılar, planlar, analizler olmaksızın gözden geçirin.
  • Hayatınızın hangi alanları organize olmaya ya da temizlenmeye ihtiyaç duyuyor? Bu konuda adımlar atmak için tam zamanı.

Başak Burcunda Dolunay için Meditasyon Çalışması

Enerji yoğunluğu ve açığa çıkan şifa enerjisi bakımından oldukça yoğun etkilere sahip ender Dolunaylardan biri olduğu için, bu gece özel bir çalışmadan ziyade bize akan her ne ise kabımızı onunla doldurmaya eğilmemiz gerektiğini hissediyorum. Bunun için çok güzel ve şifa etkisi yüksek olan Siri Gaitri Mantra eşliğinde bir meditasyona davet ediyorum hepinizi. Bu mantra “Ra Ma Da Sa” mantrası olarak da biliniyor. Aşağıda mantrayı tanıttığım ve onunla nasıl meditasyon yapabileceğinizi anlatan yazılarımı ve dinlemeyi en çok sevdiğim versiyonu bulabilirsiniz.

Ra Ma Da Sa Mantrası ile Meditasyon

Ra Ma Da Sa Mantrası ile Çakra Aktivasyonu

Başak Dolunayı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Yosun Agat, Amazonit, Ametist, Andalusit, Krizokolla, Lal~Garnet, Magnetit, Jasper, Kartanesi Obsidyen, Pembe Opal, Berrak Kuvars, Safir, Sugilit, Zirkon.

Başak Dolunayı için Bitkiler

Lavanta, Petunya, Zambak, Kimyon, Nane, Mavi Kantaron, Mercanköşk, Dereotu, Gündüzsefası, Maydanoz, Melisa, Tarhun otu, Dereotu, Papatya, Sedef otu, Sandal ağacı, Günlük, Kâfur, Karanfil, Günebakan

Kişiye özel Astroloji, Tarot,  rehberlik ve mentörlük çalışmaları için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Başak Dolunayının Sabian Sembolü olan 12 Başak sembolü ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Başak Burcunda Dolunay için verilen çalışmalar, öneriler, yazılar Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s