12 Ocak 2017 Yengeç Dolunay Raporu

Yengeç Dolunay raporunu sizlere sunmaktan mutluluk duyuyorum. 2017’nin ilk Dolunayı olan Ocak Dolunayı, aynı zamanda Kurt Ayı (Wolf Moon) olarak da biliniyor ve yine bir portal açarak karşılıyor bizi, ancak bu portal bir önceki Mistik Üçgenin aksine daha zorlayıcı bir enerjiye sahip olacak. Kapının önünde kendimizi, yolumuzu, kararlarımızı, eylemlerimizi, kısacası bizi bu kapının önüne kadar getiren her şeyi sorgulamamızı sağlayacak ve aidiyet, güvenlik, aile, yuva, arkadaşlıklar, merhamet gibi ihtiyaçlarımızdan ve korkularımızdan, tembelliğimizden sıyrılmamızı bekleyecek gardiyanlar bekliyor olacak: birlikte Büyük Kare (Haç) açı kalıbını oluşturan Yengeç burcundaki Ay, Oğlak burcundaki Güneş, Terazi burcundaki Jüpiter ve Koç burcundaki Uranüs.

2016’nın sonundaki Kozmik Portaldan geçmeyi başaramayanlar için epeyce zorlu bir süreç başlamış durumda, hasatı anlayan ve gereğini yerine getirenler için de zorluklarla birlikte ilerleyişi somut örnekleriyle görebilecekleri bir süreç.

Ruhsal bilincimizi arttırmak adına, Ay enerjisi ile duygu ve sezgi dünyamıza dalıp yolumuzu bulmak için öneriler ve ayrıca bilge Astrologlardan analizler içeren raporumuzu okurken keyif, ilham ve fayda almanızı diliyoruz.

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

druid-craft-tarot-the-moonYengeç Dolunayı: Derinlerden Gelen Çağrının Sınavı

Dolunay, 12 Ocak 2017 Perşembe günü saat 14:37’de 22 derece 27 dakika Yengeç burcunda gerçekleşecek ve etkisini bir sonraki Karanlık Ay dönemine dek sürdürecek. Kendi evinde olan Yengeç bize derin suların mesajını getirecek, köklerin ve toprağın çağrısını sunacak. Ancak bu çağrıda insanlık tarihi kadar eski olan bir mücadelenin, savaşın sesi işitilecek, içsel ve dışsal çatışmalara karşı uyarılacağız. Yukarıda bahsettiğimiz gardiyanlar irademizi, merhametimizi, dayanma gücümüzü ve cesaretimizi son raddeye kadar sınayabilir, korkusuzca hazır olmalıyız. Bu Dolunay bize Majör Arkana’da yer alan Ay Tarot kartını hatırlatıyor. Üstteki resme dikkatle bakın, kollektif bilinçdışından ve kozmik sulardan gelen bilgeliği taşıyan yengeç, Ay’a ulaştıracak olan geçit ve önünde gardiyanlar… Bu kart korkularla yüzleşmeyi, bilinçdışının ve sezgilerin sesini dinlemeyi eder. Tam da bu Dolunay sürecinde ihtiyacımız olan rehberlik!

Yengeç Dolunayı Bilgeliği

Ay, İkizler Takımyıldızında yer alan Castor ve Pollux yıldızlarının arasında konumlanarak iki erkek kardeşin arasında kalan kadın motifini gökyüzünde canlandıracak, kardeşini öldüren ilk erkekten beri süregelen sonsuz çatışmayı hatırlatacak. Çatışmanın içsel tezahürü öfke, korku, suçluluk, utanç, paranoya, bağımlılık ve sinir krizleri ile gerçekleşebilir, dışsal tezahürü ise dünyayı etkileyen iki kutuplu savaşlarda uzun zamandır kendini gösteriyor.

Biri ölümlü, diğeri ölümsüz olan ikiz kardeşlerden Castor savaşta öldürülünce, ikizi Pollux Zeus’tan kendi ölümsüzlüğünü kardeşiyle paylaştırıp onu kurtarmasını ister. Dileği kabul edilir ve ikisi göğe yükseltilerek İkizler takımyıldızını oluşturur. Bu ikiz kardeşlerin arasında yer alan Ay, içimizdeki ölümlü beden ile ölümsüz ruh arasında kuracağımız dengenin hassasiyetini gözler önüne seriyor.

Bu iki kutuplu gerilim, yukarıda bahsettiğimiz Büyük Kare (Haç) açı kalıbının da temel özelliklerinden biri. Genel olarak çözümlenmesi oldukça zor bir konfigürasyon olan bu açı kalıbı doğal olarak sınavlar ve meydan okumalarla yüklü. Bir tarafta Güneş~irade,bilinç,eril ve Ay~duygu,bilinçdışı,dişil arasında yer alan döngüsel gerilim, diğer tarafta yayılmayı ve açılmayı temsil eden Jüpiter ile kolektif etkileri ve devrimi temsil eden Uranüs arasında yer alan, büyük çaplı ve şok edici ani değişimleri tetikleyecek bir gerilim. Hepsi de mevsimleri başlatan öncü burçlarda. Buna bir de Güneş ile hâlâ kavuşumda olan Pluto’nun yıkarak arındıran enerjisini eklemek gerekiyor. Bütün bu gerilimler ilişkilerimiz üzerinden büyük dersler alarak büyümemize, sıkışmış ya da kapana kısılmış hissettiğimiz durumlardan ani bir kararla ve büyük bir atılımla kurtulma arzumuzun perçinlenmesine yardım edecek, her türlü sorumluluğu ve zorluğu göze alıyorsak tabii.

Sorumluluğu ve zorluğu göze alma konusunda büyük bir yardımcımız var. Zamanın babası olarak bilinen bu yaşlı bilge adam, Büyük Kare açısını oluşturan göksel cisimlere yaptığı uyumlu açılarla adeta gerilimi kırıyor, kutuplar arası çatışmayı yatıştıran bir arabulucu olarak karşımıza çıkıyor. Eğer onun talep ettiği sabrı, sebatı ve çalışkanlığı gösterirsek bu Dolunay sürecini yaşadığımız gerilimleri büyük ölçüde çözmüş olarak tamamlayabilir, kaosun içindeki düzeni bulabiliriz. Bu düzeni nerede bulabiliriz sorusunun ise cevabı köklerimizde, kozmik suların derinliklerinde.

Ay Yengeç’teyken kendi evindedir ve kendi tapınağında parıldayarak bizleri dişil gizemlerine inisiye eder. Öncü bir burç olması Yengeç’e inisiyasyonun yanı sıra sınırları zorlama, derinlerden gelen ilerletici dürtü gibi enerjetik özellikler getirir. Bu nedenle gerilimlere rağmen merhametimizi, duygularımızı güçlendiren bir yanı olacak elbette, incinebilirliğimizde hem gerçek kuvvetimizi, hem gerçek yoldaşlarımızı bulacağız. Bizi güvende, desteklenmiş hissettirmeyen ve hiçbir şekilde beslemeyen her şeyi bırakmak için, içimizdeki çocuğun sesini dinlemek ve yaralarını sarmak için mükemmel bir zamanlama söz konusu.

Doğası gereği bilinçdışının derinliklerini temsil eden Yengeç Dolunayı döneminde derinlere bastırılan şu anki yaşamımıza ya da geçmiş yaşamlara ait pek çok duygu, düşünce, anı yüzeye çıkabilir ve hazırlıklı olmadığımız anlarda sarsıcı etkiler yaratabilir, duygularımız üzerinde bilinçli ve sabırlı çalışmalar yapmak iyi gelecektir. Sadece kendimizin değil, çevremizdekilerin de duygularına karşı hassasiyetle yaklaşmalıyız.

cancer

Yengeç Dolunayının Sabian Sembolü

Yengeç Dolunayının Sabian Sembolü 23 Yengeç:

Bir çalışma grubunun ya da edebî topluluğun buluşması*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Bu sembol öncelikle fikirlerini ve düşüncelerini paylaşmak için bir araya gelen bir grup insanı çağrıştırıyor. Bir araya gelerek bir topluluk oluşturan bu kişilerin ortak bir paydada buluştuklarını, ortak hedeflere ve ilgi alanlarına sahip olduklarını, dolayısıyla bir bakıma yoldaş olduklarını anlamamız gerekiyor. Her zamanki gibi yerinde bir rehberlik sunan Sabian sembolü, gökyüzünde yaşanan gerilimden sağ salim çıkabilmemiz için yapmamız gereken en önemli şeylerden birini bize öğütlüyor.

Anahtar Kelimeler: Paylaşılan yüksek bilgi, basılı eserler, kütüphaneler, yazılı sözler, komiteler, Ölü Ozanlar Derneği kitabı ve filmi, atölyeler ve beyin fırtınaları, eleştirmenler ve eleştirellik, günlükler, kayıtlar, görüşmeler, gazeteler ve medya, bilgili kişilere danışmak, radyo, inançları ve fikirleri paylaşmak, toplumun aynaları, tartışmalar, münazaralar, zihinlerin buluşması.

Bu zamana kadar kendi içimize gerçekleştireceğimiz yolculuğun ne kadar önemli, korkularımızla ve bilhassa içimizde üzerini ısrarla kapatmaya çalıştığımız “kendimiz” ile kucaklaşmamızın ne denli gerekli olduğundan bahsettik durduk. Tam şu anda Yengeç’te gerçekleşecek olan bu Dolunay ile birlikte artık dışarıya açılma ve ortak paydada yoldaşlarla buluşma zamanı! Yengeç 23 sembolüne baktığımızda durum gözler önüne açık seçik serilmiş durumda. Belki şimdilerde böyle gruplara rastlamak oldukça zor ancak 18. ve 19. yüzyıllara baktığımızda bilhassa edebiyat ve sanat alanında görülen çağ ötesi etkiler tam olarak da bu çalışma gruplarının bir araya gelmesiyle gerçekleşti. Şöyle diyor bize Yengeç 23:

“Artık dostlar ile karşılaşma zamanı.”

Bir araya gelinen küçük topluluklarda bireylere bağlı hırs ve arzuların rüzgarına kapılmaktansa ortak paydada pişirilebilecek yemekler hazırlanmalı, büyük düşlemeli ve bütünlüğün hayrı adına harekete geçirilmeli. Paylaşmaktan ve uygulamaktan korkmamalı. Zaman paylaşım ve kollektiflik zamanı! Son zamanlarda kendilerini “spiritüel” olarak tanımlayan çevrelerde sıkça karşılaştığımız bir sorun değil mi bu “ego”? Ne olursa olsun onu bir kenara bırakmalı, bilgilerin paylaşıldıkça değer kazandığını unutmamalı 🙂

Yalnız oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir konuyu daha hatırlatıyor bu sembol bize. Ortak amaç adına hareket edileceğinde kişilerin kendilerini özgürce ifade etmelerine her zaman izin verilmeli. İtirazlar olmalı, yeri geldiğinde saatlerce süren münakaşalar. Ancak o zaman kazanın içindeki malzemeler çeşitlenir ve koca bir aileyi doyuracak nitelikte bir aş pişirilebilir.

Oku, araştır, öğren ve paylaş!

Yengeç Dolunayında Neler Yapabilirsiniz?

 • Duygularınıza yönelik şifalandırıcı çalışmalar yapın.
 • Duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı kendinize dürüstçe ifade edin.
 • Mümkünse su veya deniz kenarında kendinize zaman ayırın.
 • Annenizle ya da annelik olgusu ile alakalı çözülmesi gereken sorunlarınız varsa bu konuda adım atın.
 • Bağlılık ve bağımlılık arasındaki farkı anlamak için ilişkilerinizi bilinçli bir bakışla gözden geçirin.
 • Evinizi temizleyin, evde su ile alakalı arızalara karşı dikkatli olun.
 • Evle, yuvayla alakalı sorunlarla ilgilenin.
 • Kendinizi eski alışkanlıklarınızdan arındırın.
 • Güvenlik ve güvende hissetme konularında şifalanın
 • Önceliklerinizi düzenleyin ve hedeflerinizi desteklemeyen eylemleri elimine edin.

moon_cancerYengeç Dolunayı için Meditasyon Çalışması

Yengeç Dolunayı süresince aktif olacak olan olası gergin enerjiler nedeniyle belirli bir çalışma önermek yerine, yaşananlara farkındalıkla bakabilmemiz ve ânımızı kaçırmamamız için bize yardımcı olacak topraklanma yöntemlerini önermeye karar verdim. Aşağıdaki linklerden ilgili yazılara ulaşabilirsiniz:

İkizler Dolunayı için Tarot ve Oracle Açılımı*

ethony-full-moon-in-cancer-spread

Görsel ve açılım Ethony Dawn’a aittir.

Yengeç Dolunayı için özel olarak tasarlanan bu açılımı severek takip ettiğim Ethony, web sitesinde paylaştı. Aşağıda açılımın resmini ve her pozisyonun anlamını bulabilirsiniz. Eğer bu açılımı gerçekleştirirseniz, bizimle paylaşmayı unutmayın! 🙂

 1. Hayatımda korunmaya ihtiyacı olan ne?
 2. Nerede daha incinebilir olabilirim? İncinebilirliğimi nerede daha fazla gösterebilirim?
 3. Hayatıma daha fazla öz sevgiyi nasıl getirebilirim?
 4. Nerede duygusal açıdan fazla gelişmiş durumdayım?
 5. Hangi ihtiyaçlarım karşılanmıyor ya da ifade edilmiyor?

Yengeç Dolunayı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Ay taşı, Kalsit, Agat, Akik, Kalsedon, Opal, Ateş Opali, Berrak Kuvars, Yakut, Gümüş.

Yengeç Dolunayı için Bitkiler

Adaçayı, Aloe Vera, Tarçın, Su Nilüferi, Sümbül, Akşam Sefası,  Melisa, Mersin Ağacı, Maydanoz, Pelin Otu, Kaşık Otu.

cancer-moon

Bilge Astrologların Kaleminden

12 Ocak Yengeç Dolunayı için Analizler ve İçgörüler

12 Ocak Yengeç Dolunayı için Türkiyenin önde gelen bilge Astrologlarından bazılarının analizlerini ve içgörülerini aşağıda bulabilirsiniz. 🙂

Juno Yıldız Gözlemcisi:

“*Bağlarımızı, aidiyetlerimizi sorgulayacağımız, kimlerle neden ve nereye kadar yanyana durduğumuzu bir daha düşüneceğimiz,

*Bir sıkıntı bir zarar görme ihtimali, bir korku durumunda neyi korumayı tercih edip neyi feda edebileceğimizi kendimize soracağımız,*Sahip olduğumuzu iddia ettiğimiz idealler ile, hodri meydan denilince takındığımız tutumlar arasında, kim olduğumuzu göreceğimiz,*Bir sıkıntı, sorun zamanında kimin bizi koruyup kolladığını, kimin kendi başının çaresine bakıp uzaklaştığını da fark edeceğimiz,

*Cesur ve mücadeleci olmak ile ürkek ve çaresiz olmak arasında kalacağımız bir zaman…

Konfor alanımızı alt üst edecek her türlü tehdite karşı çoook duyarlıyız. Kendimizi kırılgan, çaresiz, sahiplenilmemiş, tehdit altında hissetme eğilimimiz çok yüksek olabilir.  Bu nedenle adım atmaktan, laf etmekten, tavır almaktan sakınıyor olabiliriz. … Bazılarımız genel gerilimin fazla etkisinde kaldığı için, kişisel ilişkilerde de buluttan nem kapıyor, olan biten her şeye abartılı bir tepki veriyor da olabilir!

KORKU, savunma güdümüzü harekete geçirdiği ve hayatta kalma becerimizi tetiklediği ya da bize temkinli olmayı hatırlattığı yere kadar FAYDALI, ama içimizdeki gerilim etrafa karşı bir saldırganlığa, kaygı bozukluğuna, düşünme ve hareket etme beceriksizliğine, ya da bir histeri krizine dönüştüğü yerden itibaren ZARARLI’dır!”

Dilara Başar Efeoğlu:

“Ay’ın Yengeç burcunda taşıdığı duygusallık, şefkat ve artan aidiyet ihtiyacı ile Güneş’in Oğlak burcunda taşıdığı hedefler, başarı, sonuç, arayışına odaklanan isteklerin karşı karşıya gelişini gösteren Dolunay, bu iki enerjininde ortak noktaları olarak ikisininde hayatın içinde güven arayışı içinde oluşlarını göstermekte. Öyleyse karşı karşıya kalacağımız, orta bir nokta arayacağımız, üzerinde düşünmeye başlayacağımız olgular bu yönlere yönelik güven arayışını taşımakta olacaklar. … Her ne ise üzerinde yoğunlaştığımız, sonuç odaklı amaçlar taşıdığımız (haritalarımızda 29 Aralık Yeniay derecesinin düştüğü ev konuları ile ilintili olarak bulabilirsiniz) meselelerle ilgili duygusal bir bakış açısına gireceğimiz, hislerimiz ile davranmaya yöneleceğimiz bir zaman dilimi. Başarı, hırs ve kazanma amaçlı isteklerimizin duygular, aidiyet ihtiyacı, koruma, kollanma ihtiyacı ile karşılaşacağı yeni bir dönem.”

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Yengeç Dolunayının Sabian Sembolü olan 23 Yengeç sembolü ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Yengeç Dolunayı için Meditasyon Çalışması Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

* Yengeç Dolunayı Tarot ve Oracle açılımı Ethony Dawn’a aittir, Türkçeye aynen aktarılmıştır. Hem kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek hem de Tarot geleneğine dair bilgilere göz atmak için web sitesine bakabilirsiniz.

* Yorum ve analizlerinden faydalanılan değerli Astrologlar aşağıda listelenmiştir. Bilgeliklerinin ve yazılarının, çalışmalarının tamamına web sitelerinden ulaşabilirsiniz:

Juno Yıldız Gözlemcisi – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Dilara Başar Efeoğlu – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s