28 Ocak 2017 Kova Karanlık Ay Raporu

2017’nin ilk Karanlık Ay raporunu sunmaktan mutluluk duyuyorum. Bir önceki Karanlık Ay bizleri Oğlak burcunun zorlayıcı enerjisi eşliğinde içe dönüş yolculuğuna çıkarmış ve yılın sonunda hesaplaşmalarımızı gerçekleştirmemiz, defterleri kapatmamız ve nerelerde nasıl yapılar kurmamız, hangilerini yıkmamız gerektiğine dair uyarılarda bulunmuştu. Şimdi yine bir ayın hesabını kapatmaya hazırlanırken Kova burcunun vizyoner rehberliği eşliğinde benliğimize ve sorumluluklarımıza göre inşa ettiklerimizi daha kolektif düzeyde gözden geçirme, topluluklar içinde yer alan benliğimizi ve bireyselliğimizi yüklerinden arındırma zamanı.

Okurken keyif, ilham ve fayda almanızı diliyorum.

Sevgi ve saygı ile,

~Deniz Tara

16244374_1434548483254170_910800982_n

Kova Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği:

Sezgisel Zeka, Vizyonun Tezahürü, İnsanlığın Bilinç Akışı

Karanlık Ay, 28 Ocak 2017 Cumartesi günü saat 03:07’de 8 derece 15 dakika Kova burcunda gerçekleşecek. Gökyüzünde Ay’ın yol gösterici ışığını göremediğimizde, Kova burcunun özgürlükçü, hümaniter, vizyoner, ilham verici enerjisi ile hareket etmemiz ve güzergahımızın ilerleyen bölümlerinde görmek istemediklerimizi objektif bir şekilde tespit ederek haritamızda düzenlemeler yapmamız gerekir.

Ay Kova’dayken algılarımız kollektif ve hümaniter bir düzeyde çalışmaya meyilli olur, bir yandan da bireysel özgürlükler, bağımsızlık, vizyonlar önem kazanır. Kova’nın arketipi Su Taşıyıcısıdır, ancak elindeki sürahiden akan su kozmik ilhamı barındıran ışıl ışıl havadır, zeka ile harmanlanan sezgidir, insanlığın sesidir. Onun rehberlik ettiği dönem her şeyin göründüğü gibi olmadığını anlamanın, evrenin sonsuz olasılıklardan oluşan bir ağ olduğunu farketmenin ve bu rehberlik ile kendi hakikatimizi gözden geçirmenin, yaratmanın tam zamanıdır.

Karanlık Ay döneminin içerisinde bu temalar arınma, koruma, içe dönerek vizyon elde etme temaları etrafında şekillenir. Her bakımdan özgürleşmek ve sınırlarımızı olabileceği kadarıyla aşmak için sınırlarımızı bilmemiz, sınırlarımızı ihlal eden ya da fazlasıyla sabitleştiren öğeleri belirlememiz, sonra da bu sınırları gelişimimizi desteklemek ve dışarıdan gereksiz etkiler almamak için yeniden yapılandırmamız gerekir. Bunu yaparken sağlıklı sınırların önemini vurgulamak istiyoruz, dengede kalabilmek ve hem kendi özgürlüğümüzü, hem de çevremizdekilerin özgürlüklerini tehlikeye sokmamak adına sağlıklı sınırlar oluşturmak önemlidir. Sağlıklı sınırların bizi kısıtlamayan, aksine bizi koruyan ve gelişmemiz için alan yaratan: toprak gibi besleyici, su gibi akıcı, hava gibi geçirgen, ateş gibi yaşam enerjisini yükselten sınırlar olduğunu hatırlamakta fayda var.

Kova Karanlık Ay’ında bu sağlıklı sınırları hem oluşturmak hem de revize etmek için fikirlerimize, entellektüel faaliyetlerimize, arkadaşlık ve dostluk anlayışımıza, insanlığı ilgilendiren konulara, özgürlük tanımımıza, olasılıklara dayalı vizyonlarımızdan nasıl rehberlik aldığımıza bakmamız, bu alanları güzelce havalandırarak yeniden şekillendirmemiz çok iyi gelecektir. Sezgilerimizi vizyonlara dönüştürmek, vizyonlarımızı da adım adım tezahür ettirebilmek için ihtiyacımız olan ilhamı, zeka kıvılcımını, kafa dengi yoldaşlarla birlik ve paylaşım hissini, kozmik bilinç akışını, insanlığın devinim enerjisini, zihinsel şifayı ve umudu kaynağından almak için Su Taşıyıcısı Kova’nın temsil ettiği bir diğer arketipe, Büyük Arkana Tarot kartlarından Yıldız‘a bakmamız dahi yeterli olacaktır. Yıldız’ın ışığı içimizde, şimdi ona uzanarak benliğimizi bulma ve oradan insanlığın ortak benliğine ulaşma zamanı.

Aquarius - Ciro Marchetti

Aquarius – Ciro Marchetti

Kova Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü

Kova Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 9 Kova:

Bir bayrak kartala dönüşürken görülüyor*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Bayrak da, kartal da yüceltilmiş, yükselmiş ideallerin adeta vücut bulduğu sembollerdir. Temelinde ortak paydalar etrafında birliğini şekillendirmiş insanlardan oluşan topluluklar ve uluslar kendilerini birleştiren idealleri bayrakları ile temsil eder. Kartal ise çağlar boyunca güç, görkem, yücelik gibi özellikleri temsil etmesi nedeniyle çoğu bayrakta yerini almıştır. Bu sembolü Kova Karanlık Ay’ı ile harmanlayacak olursak, yüceltilmiş ideallerin sabit ve erişilmez bir konumdan çıkarılarak özgürleşmesinin önemini görürüz: asıl yücelik bu devinim dolu özgürlükte saklıdır.

Anahtar Kelimeler: Kendini kanıtlama zorunluluğundan kurtulmak, genel olanın üzerine çıkmak, yükselmek, yeniden doğuş, saf hakikat, özgürleştiren idealler, ağaç tepelerine çıkıp haykırmak, özgüven artışı, güç, dönüşüm, şekillenen planlar, irade, vizyonları ve hayalleri beyan etmek, totemler, bağımsızlık ve özgürlüğün güçlü göstergeleri, bildiriler, yükseklerde uçmak.

Bu sembolde bayraktan (maddi bir nesneden) kartala dönüşüm ilk bakışta maddenin canlılığa dönüşümü gibi yorumlansa da taşıdığı anlam biraz daha farklı. Buradaki bayrak maddeden ziyade ruhu, kartal ise devinimi, fiziksel tepkiyi gösterir.

Peki, bizler için Karanlık Ay ile birleştiğinde bu ne anlama gelmekte?

Kova hepimizin bildiği gibi hümanist özellikleriyle ön plana çıkan bir burçtur. Bireysel ihtiyaçlardan ve arzulardan ziyade toplumsal ya da grupsal amaçları ön plana koyma, bir bütün halinde hareket etme eğilimi taşır. Geleceğe yönelik planlarına sadıktır ve onları gerçekleştirmek için kolektif bir yol izlemeyi tercih eder. Sosyalleşmek ve bir grubun parçası olmak Kova burcu için altın anahtar niteliğindedir. Yalnızlıktan ve izole edilmişlikten asla ama asla hoşlanmayan Kova, yenilikçi yapısını başkalarıyla paylaşmaktan keyif alır.

Kova böyle bir enerjiye sahipken bu sembolün bizlere söylediği şey ise ‘’harekete geçmek’’:

İhtiyaçlarını ve arzularını hayatının bir parçası haline getir ve ona göre yaşa!

Bireyin kendine hedefler belirlemesi, ihtiyaçlarını ve arzularını gözden geçirmesi atılması gereken ilk adım olabilir lakin devamında asıl yapılması gereken, ve asıl zor olan kısım, bunları yaşamın içine entegre etmek. Başta kulağa karmaşık ve anlamsız gelebilir lakin bir kez rota çizildiğinde hedefe ulaşmak sanıldığından daha kolaydır.

Çevrenizde zaman zaman fikirlerinizden ve yol göstericiliğinizden faydalanan kişiler olabilir. Karanlık Ay’dan itibaren bu kişilerin size karşı beklentisi söylemlerinizi, tabir-i caizse akıl vermelerinizi, kendi hayatınıza uygulamakta olduğunuzun somut bir örüntüsünü görmek. Bayrağın kartala dönüşümü. Sizden beklenen tam olarak bu!

Bu hususta dikkat ermeniz gereken şey ise başkalarının eylemlerinize karşı olan tepkisi. Kelam ile devinim arasında dağlar kadar fark var malum. Çoğu kişi sözlerinize tepki göstermiyor olabilir ya da o an için söyledikleriniz oldukça makul da geliyor olabilir lakin eyleme dönüşen sözler sert tepkiler alabilir. Bu sizin bir şeyi yanlış yaptınız anlamına gelmiyor bunu unutmamakta fayda var. Bazı tepkiler, örneğin, sizin başarınıza karşı haset içerebiliyor. Herhangi bir tepkide geri adım atmak yerine politik adımlar atmayı deneyin. Kovanın sorumluluk sahibi yapısı ve kararlılığı bu konuda size en büyük desteği sağlayacaktır.

 Kova Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

 • Sezgisel zekanızı kullanmak, sezgilerinizle zihninizi birleştirmenizi engelleyen durumları ve blokajları farketmeye yönelmek.
 • Düşüncelerinizi, zihninizi özgürleştirmek.
 • İçinize dönerek kendi bireyselliğinizi kucaklamak, kendinizi köklerinizden gelen ilhamla beslemek, içinizde keşfetmenizi bekleyen cevaplara yönelmek.
 • Sağlıklı sınırlar koymak, düzenlemek.
 • Ay’ın ilk ışığı göğü aydınlatmaya başladığında, yani Hilal fazında eyleme dökmeye başlayacağınız bir “yapılacaklar listesi” hazırlamadan önce, hedeflerinizde bir düzenleme ve ayıklama yapmak.
 • Geleceğe dair planlarınızda yeri olmayan fikirleri, vizyonları tespit etmek.
 • Salıvermek, üzerinizden atmak istediklerinizi arkadaşlarınızla, yoldaşlarınızla paylaşmak.
 • İnsanlığa nasıl hizmet edebileceğinizi, daha yüksek ve bütünün hayrına olanı düşünmek.

16295170_1434548456587506_822250025_n

Kova Burcunda Karanlık Ay için Özel Çalışma

Karanlık Ay dönemine has salıverme ve koruma çalışmalarının yanı sıra, bu sefer sizler için Kova’nın vizyoner arketipi ve Hava elementi enerjisi ile harmanlanmış bir çalışma önermek istiyorum. Çalışma öncesinde Karanlık Ay enerjisine uygun olarak kendinizi arındırmayı ve topraklamayı ihmal etmeyin. Ritüelistik bir çalışma olarak gerçekleştirmek isteyenler usulüne uygun olarak çember açmalıdır. Nefes alış verişinizin mümkün mertebe düzenli olmasına özen gösterin.

Koşullarınız uygun ise rüzgarın çalışacağınız odayı havalandırmasına izin verin. Hava çok soğuk ve rüzgarlı gelirse, rüzgarın sesine kulak verin. Yavaşça içinize yönelin ve orada vizyonlarınızı, ideallerinizi, hedeflerinizi bulun. Her nefes alışınızda bunları ışığa ya da parıldayan enerjiye dönüştürün (ellerinizi birleştirebilir ya da ayrı tutabilirsiniz, tercih sizin). Sonra rüzgarı, hava elementinin devinimdeki hâlini hissedin ve kendinizi ona bırakarak yavaş yavaş yükselin. İçinizdeki vizyoner ve ellerinizde tezahür ederek etrafınızı aydınlatan vizyonlarınız, idealleriniz, hedefleriniz pusulanız olsun ve yükseldikçe sizi kaynağı olan bir yıldıza taşısın. Bu yıldız gökteki en sevdiğiniz yıldız olabilir, ya da tamamen size ait olan bir yıldız olabilir. Sizi Kova’nın arketipi olan Su Taşıyıcısı ile birleştirecek olan bu Yıldızdan akan ışıltılı havayı farkedin. Yıldızınıza yaklaştıkça, ondan akan ışıltılı havaya uzatın ellerinizi ve her nefes alışınızda ellerinizdeki ışığın ya da parıldayan enerjinin daha da güçlendiğini ve ellerinizin ısındığını, bu esnada ellerinizden tıpkı kayan yıldızlar gibi sönükleşen her ne varsa kayıp gitmesine izin verin: vizyonlarınıza ideallerinize, hedeflerinize artık hizmet etmeyen, aksine engel olan her ne varsa bırakmaya hazır olduğunuzu ilan edin tüm benliğinizle ve onlar ellerinizden kayıp giderken farkedin, isimlendirin. Zamanı geldiğini hissettiğinizde, yıldızınızdan akan ışıltılı havanın başınızdan aşağı döküldüğünü görün ya da hissedin, insanlığın kozmik bilinç akışı ile bir olun. Sonrasında her nefes alışınızda rüzgârın sizi aşağıya, başladığınız yere taşımasına izin verin.

Çalışmanızı tamamladığınızda gördüğünüz, düşündüğünüz, hissettiğiniz her şeyi yazmak ve çizmek için kendinize vakit ayırın. Yol haritanızı revize etmek ve yolunuzu temizlemek için size verilen ilham için teşekkür etmeyi unutmayın. Çember açmış olanlar teşekkür sonrasında usulünce elementleri uğurlayarak çemberlerini kapatmayı unutmamalı.

Şimdiden kutlu olsun!

Kova Burcunda Karanlık Ay için Tarot/Oracle Açılımı*

Kova burcunda Karanlık Ay için özel olarak tasarlanmış bu açılımı Ethony web sitesinde paylaştı. Aşağıda açılımın resmini ve her pozisyonun anlamını bulabilirsiniz. Eğer bu açılımı gerçekleştirirseniz, bizimle paylaşmayı unutmayın!🙂

Görsel ve açılım Ethony Dawn’a aittir.

Görsel ve açılım Ethony Dawn’a aittir.

 1. Geçmişten gelen konular ve enerjilerden kendimi nasıl ayırabilirim?
 2. Nasıl değişik bir bakış açısı geliştirebilirim?
 3. 2017 için oluşturduğum vizyon için nasıl daha etkili olabilirim?
 4. Hayatımın neresinde daha fazla eğlenebilirim?
 5. 2017 için oluşturduğum vizyonları ve hedefleri desteklemek adına ne yapabilirim?

Kova Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Amber, Ametist, Garnet (Lâl), Hematit (Kantaşı), Magnetit, Berrak Kuvars, Labradorit

Kova Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Nergis, Biberiye, Karakafes otu, Adaçayı, Nane, Menekşe, Rezene, Pelinotu, Kediotu

Bilge Astrologların Kaleminden

28 Ocak Kova Karanlık Ay’ı için Analizler ve İçgörüler

Juno Yıldız Gözlemcisi:

Sosyal bir varlık olmak hem kolaylaştırıcı hem de sıkıcıdır! Zira bizi ayakta tutan bağların, alanımızı daralttığı, hatta boğucu bir hal aldığı zamanlar olabilir… Bazen sosyal bağlarımız içinde farkımızı ve tercihimizi ortaya koyduğumuzda yalnız kalır ve aidiyetlerimizin tehlikeye girdiğini hissederiz. Ama farkımızı ve tercihimizi ortaya koymadığımızda da, kendimize ihanet etmiş, bize kendimizi var hissettiren değerleri incitmiş, ya da kişisel önceliklerimizi görmezden gelmiş gibi oluruz… Bunlar zor geçitlerdir! Böyle zamanlarda ya farklı tercihlerimiz olmasına rağmen uzlaşır, araya kaynar ve sessiz kalırız… Ya da tavrımızı, rengimizi ortaya koyar, tutumumuzu belirler ve çatışmayı göze alırız. … Bizi değerli kılan farklılıklarımız ve bunları bütünün yararına kullanma becerimiz ve gayretimizdir. Uzlaşmak yanyana durmak için gereklidir. Ancak bütünlük arzusu ve çabası, her türlü kişisel farklılığı ortadan kaldıracak bir baskıya dönüşürse, hem bireysel hem de sosyal olarak verimi düşürür. İnsan kendisini var eden niteliklere sahip çıkmadan,  bütüne de katkıda bulunamaz…”

Dilara Başar Efeoğlu:

“28 Ocak 2017 Cumartesi günü oluşacak Yeniay, bireycilik anlayışının bütünsele dönüşmesini simgeleyen Kova burcunda gerçekleşiyor olacak. Yeniay taşıdığı Kova burcu nitelikleri ile grupsal, sosyal, toplumsal konular üzerinde varolabilecek gelişmelere oldukça açık yön çizer içerikler taşımakta.
Zihinsel enerji, fikirler, düşünme biçimi, algısal duyular ve iletişimsel temalar üzerinde etkili olacak Yeniay, geleceğe doğru yönelen bir bakış açısına, yeni düzen arayışına özgürlük, bağımsızlık ve hakların önceliği ile ilgili konulara dair vurgu taşımakta olacak. … Gökyüzünde Venüs ve Satürn arasında oluşan kare açı, özellikle ilişkiler, kurulan bağlar üzerinde içe çekilme, mesafe koyma ya da mesafe ile karşılaşma, ilişkileri sorgulama, yargılama içeren davranışlara girebileceğini göstermekte. Gerçekçi olmak ile duygulardan yoksun olmak arasındaki ince çizgiyi iyi ayarlayabiliyor olmak yaşanabilecek olan kopuklukları engellemek adına önemli görülmekte.”

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Kova Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 9 Kova metni ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Kova Burcunda Karanlık Ay için verilen çalışmalar Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

* Kova Karanlık Ay’ı Tarot ve Oracle açılımı Ethony Dawn’a aittir, Türkçeye aynen aktarılmıştır. Hem kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek hem de Tarot geleneğine dair bilgilere göz atmak için web sitesine bakabilirsiniz.

* Yorum ve analizlerinden faydalanılan değerli Astrologlar aşağıda listelenmiştir. Bilgeliklerinin ve yazılarının, çalışmalarının tamamına web sitelerinden ulaşabilirsiniz:

Juno Yıldız Gözlemcisi – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Dilara Başar Efeoğlu – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s