29 Aralık 2016 Oğlak Karanlık Ay Raporu

Büyük değişim ve doğum sancılarının oldukça yoğun bir şekilde hissedildiği bir yılı geride bırakmak üzereyiz, yılın son Karanlık Ay’ı ise çıkış kapısından önceki son durak. Oğlak burcunda gerçekleşecek olan Karanlık Ay, özellikle son birkaç aydır insanlığın kollektif hayatını derinden etkileyen hasat süreci tamamlanırken hem genel bir arınma-koruma, hem de düzen ihtiyacına vurgu yapıyor. Derinlere daldık, Ay ışığından rehberlik aldık, çalkalandık, dalgalandık, şimdi biraz durulma ve yarınlara, 2017’ye ne taşımak istiyoruz onu düşünme, kendimize çeki düzen verme zamanı.

Okurken keyif, ilham ve fayda almanızı diliyorum.

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Oğlak Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği:

Son Hasat, Köklerin Çağrısı, Yeni Düzen

Karanlık Ay, 29 Aralık 2016 Perşembe günü saat 09:53’te 7 derece 59 dakika Oğlak burcunda gerçekleşecek. Gökyüzünde Ay’ın yol gösterici ışığını göremediğimizde, Oğlak burcunun düzen ve disiplin beklentisi ile hareket etmemiz ve iç dünyamızda yılın son ciddi temizliğini yapmamız gerekecek.

Ay Oğlak’tayken disiplin ve düzen ihtiyacımıza dair farkındalığımızı arttırır, özellikle materyal dünyadaki düzenimiz ve inşa ettiklerimiz odak noktası olur: kariyer, iş hayatı, eril otorite figürleri, babalar, şöhret, onur, politika, hırs, her türlü organizasyon. Bunun dışında bir bedenin kemiklerini, iskelet sistemini temsil eden Oğlak enerjisindeki bu kemik bilgeliği atalara, toprağa, geçmiş yaşamlara dair bir kapı da açar, geleneklerin ve ritüellerin temelindeki düzenli yapıya işaret eder.

Yönetici gezegeni olan Satürn insanlara verdiği dersler ve bu dersleri öğretirken uyguladığı zor eğitim ile tanınır. Baskıya, zorluklara direnerek zamanımızı geçirirken bu direnişin bizi olgunlaştırmasını ve daha bilge olmamızı bekler. Bunu başaramayanların vay hâline! Bu Karanlık Ay döneminde iç dünyamıza yönelirken buna dikkat etmeli, kendimiz ve dünya adına neleri bir düzene oturtmuşuz, kendi bilgeliğimizi ne kadar ortaya çıkarmışız, yaşadıklarımız bizi olgunlaştırmış mı yoksa isyan eden çocuklara mı dönüştürmüş objektif bir bakış açısı ile görmeliyiz. Bunu ya şimdi kendimiz yapacağız, ya da 2017’de yaşayarak göreceğiz. İkincisi için vakit yok desek yeridir, zaman akmaya devam ettikçe uyanış çağrıları daha da sertleşecek, her birimiz kendi üzerimize düşen sorumluluğu almalıyız ve kendi farkındalığımızı geliştirmeye odaklanmalıyız.

Merkür geri hareketine devam ederken gerçekleşen bu Karanlık Ay, tekrar gündeme gelen yarım kalmış meselelerimizi çözmek için ihtiyacımız olan disiplini ve sabrı cömertçe sunuyor. Salıvermemiz, ölüp gitmesine ve bitmesine izin vermemiz gereken her ne ise geri dönüştürmek üzere gömebilmemiz için toprak bize kucağını açıyor. Son hasatı bugün gerçekleştirdikten sonra kısa bir süreliğine kendimizi nadasa bırakabiliriz. Dinlenmek ve sonraki dönemde hayati önem taşıyan sabrı, disiplini, yapıcı enerjiyi, düzen inşa etme becerisini ve cesareti kendimizde bulabilmek için Toprak Ana’nın enerjisi ile hizalanmaya gönüllü olmalıyız ki hem işaretleri fark edebilelim, hem de Dünyamızla ve Kozmosla bağımızı sağlamlaştırabilelim.

“Kalplerimiz atalarımıza döndüğünde, içimizde bir şeyler değişir.” ~Russell M. Nelson

Köklerimiz bizi çağırıyor, üstelik bu seferki rica değil… Her Karanlık Ay’da olduğu gibi koruma ve salıverme, hesap kesme işlemlerinin yanı sıra bilinçli bir sorumluluk hissiyle köklere uzanma, atalarla bir olma amacını taşıyan çalışmalar yapabiliriz. Geçmiş yaşamları hatırlamak adına meditasyon ve çalışmalar yapmak, veya kabullenme güçlüğü çektiğimiz şimdiki ya da geçmiş yaşamlara ait olgulara karşı geliştirdiğimiz dürtüleri çözümlemeye yönelik Psikoterapi ve Regresyon seansları almak için doğru bir zamandayız.

capricorn-galaxy

Oğlak Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü

Oğlak Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 8 Oğlak:

Evde neşeyle şakıyan kuşlar*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Evinizde neşeyle şakıyan kuşlar olduğunu hayal edin, ya da pencerenizden kuş cıvıltılarını duyduğunuzu: ânın, yuvanın, özgürlüğün tadını çıkaranların mutluluğunu hissetmemek mümkün değil. Bu sembol bir kutsamaya, ya da günlük hayatımızı yaşarken önemini her zaman kavrayamadığımız küçük mucizelere işaret eder. Mesela, kuş şakıması sevdiğiniz birinin sesi ya da keyifle dinlediğiniz bir müzik olabilir.

Anahtar Kelimeler: Her şeyle bir olmak, söylenen ya da ıslıkla çalınan ezgiler, gönül rahatlığı ve kanaat, topluluk içi paylaşımlar ve eğlenceler, hayattaki iyi şeylere duyulan inanç, müzik, enstrümanlar, piyano çalmak, şarkı söylemek, radyo frekansları, arka planda işitilen konuşmalar, başkalarını eğlendirmek, hayatın güzelliğini görmek, başkalarına hayatın nasıl ödüllendirici olabileceğini hatırlatmak, sesler, kuşlar, olumlu düşünmek.

Hepimizin kendi benliklerimizi kabullenip, arınmak istediğimiz yönlerimizi belirlememiz ve onlardan kendimizi azat etmemiz gereken Karanlık Ayların sonuncusu Oğlak burcunda derecesi gereği Sabian sembollerinden 8 Oğlak’a denk geliyor. Peki bize ne diyor?

Zincirlerinden kurtul ve kendini azat et! Mutluluk ve her zaman aradığın “ev” hiç ummadığın kadar yakınında. Yuvana dön ve yalnız olmadığını kendine hatırlatmaktan kaçınma!

Çoğu zaman altından kalkamayacak kadar büyük sorumluluklara ve sıkıntılara sahip olduğumuzu düşünürüz. Bu tarz düşünceler bizi hem enerjisel olarak hem de fiziksel olarak zayıflatır, günlük yaşamımızı olumsuz yönde etkiler. Bilhassa Oğlak burcunun efendisi Saturn’ün yapım için gerekli olan yıkıma sahip olduğu göz önüne alınırsa Oğlak’ta gerçekleşecek olan bu Karanlık Ay bu tarz düşünceleri tetiklemeye oldukça meyilli. Fakat unutmamakta fayda var, her yıkım beraberinde yeni bir yapımı getirir.

Şimdi yıkılması gerekeni yıkma ve yaradılışımızın özüne uymayan her şeyi üzerimizden söküp atma zamanı evet, ama bunu da neşeyle ve ânın tadını çıkararak yapabilir miyiz, köklerimize dönerken kendimizi öncelikle etten kemikten olan bedenlerimizin içinde “evde” hissedebilir miyiz, sorulması gereken asıl sorular bunlar ve kendimize “gerçekten” sormaya başladığımızda bir cevabımızın olup olmaması hiç önemli olmayacak.

“Bir kuş verecek bir cevabı olduğu için şarkı söylemez. Şarkı söyler çünkü söyleyecek bir şarkısı vardır.” ~Çin Atasözü

Değişime açık olan benliğimizle yeni paylaşımlara, pozitif düşüncelere ve kolektif kümelenmelere hazır hâle gelmenin tam zamanı. Kendimize olan inancımızı ve rüzgarı arkaya alıp amaçlara doğru ilerlemek ve ne olursa olsun her şeyin içinde ‘kendini’ bulmak yılın bu son günlerinin altın kuralı.

 Oğlak Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

 • Topraklanın, toprakla uğraşın – ellerinizi bir saksı toprağa daldırmak bile yeter!
 • İçinize dönün ve yeteneklerinizin ne kadarını keşfetmiş olduğunuzu gözlemleyin.
 • Çevrenize ve dünyaya ne tür katkılarda bulunduğunuzu, bulunabileceğinizi bulun.
 • Öz disiplin geliştirmek için neler yaptınız, neler yapabilirsiniz tespit edin.
 • İradenizin durumunu ve gücünü kontrol edin.
 • Hedeflerinizi gözden geçirin, gerekirse düzenleyin ki Hilal zamanı hemen işe koyulabilesiniz.
 • Olgunlaşmanız gereken alanlarda ne kadar ilerlediğinize bakın ve neler yapabileceğinize karar verin.
 • Daha sağlıklı bir yaşam için tercihlerinizi gözden geçirip gerekirse yeniden düzenleyin.
 • Direnç gösterdiğiniz olayları, yaşam alanlarını tespit edin.
 • Kendi yaşam, beden, duygu ve enerji alanlarınıza koyduğunuz sınırlar var mı? Varsa sağlıklı durumda mı? Yoksa derhal bu sınırları koymak ve düzenlemek için neler yapabilirsiniz?
 • Atalarınızı onurlandırın.
 • Doğal taşlarla ve kristallerle çalışın.
 • Materyal dünyanıza ait yapıları gözden geçirin – örn. İşinizden memnun musunuz? Daha iyi bir iş imkanı için ya da işinizi sevmek ve onda daha başarılı olmak için ne yapabilirsiniz?

bone-collector

Oğlak Burcunda Karanlık Ay için Meditasyon Çalışması

Karanlık Ay döneminin salıverme ve koruma çalışmaları için en uygun zaman olduğunu artık biliyoruz. Bir önceki Karanlık Ay raporumuzda önerdiğimiz bazı çalışmaları yıl sonu olması nedeniyle daha kapsamlı olarak yapabilirsiniz, mesela Kağıt Yakma ritüelini bütün bir yılı gözden geçirerek ve yeni yıla girerken yanınızda götürmek istemediklerinizi tespit ederek gerçekleştirebilirsiniz. Bu dönem için size farklı bir tavsiyemiz de var. Madem Oğlak sorumluluğun, düzenin, emeğin, disiplinin ve somut olan şeylerin enerjisini taşıyor, ve madem uzun zamandır çoğumuzu zorlayan bir hasat dönemini (şimdilik) noktalıyoruz, 2016’nın hesabını yazarak kapamaktan daha verimli ne olabilir? İhtiyacınız olan şeyler birkaç boş kağıt, bir kalem ve farkındalığınız!

Aşağıdaki yer alan soruları, her sorunun altına cevabınızı da ekleyerek yazın.

 • 2016 için belirlediğiniz ve size rehberlik eden bir kelimeniz, mantranız ya da sloganınız var mıydı? Bu size 12 ay boyunca nasıl rehberlik etti?
 • 2016’da neleri kucakladınız ve kabul ettiniz?
 • 2016’da neleri salıverdiniz, nelerden vazgeçtiniz?
 • 2016’da hangi değişimleri yaşadınız?
 • 2016’da kendinize dair neler keşfettiniz?
 • 2016’da neler için şükrettiniz?
 • 2016’da hangi korkularınızla ne zaman yüzleştiniz?
 • 2016’da neler için cesaret gösterdiniz?
 • 2016’da yaşadığınız sürprizler nelerdi?
 • 2016’da sizi neler gülümsetti?
 • 2016’da neleri sonlandırdınız ve tamamladınız?
 • 2016’da neler başardınız? -hangi yetenekleriniz bunu sağladı? -bu başarı size kendinize dair ne öğretti? -başarınızı nasıl kutladınız? (her başarınız için ayrı ayrı yazabilirsiniz)
 • 2016’da neler size meydan okudu, sizi zorladı? -onlarla nasıl baş ettiniz? -buradan ileride de işinize yarayacak ne tür araçlar, yetenekler, müttefikler kazandınız? -buradan ne öğrendiniz?
 • 2016’da affetmeniz gereken bir şeyler oldu mu? Olduysa, neler?
 • 2016’daki en mutlu/en sevdiğiniz anlar, günler ya da olaylar nelerdi?
 • 2016’yı üç kelime ile tanımlayın.
 • 2016’da yaşadıklarınız bir film ya da kitap olsaydı, başlığı ne olurdu?
 • 2016’yı kapatırken başka neler eklemek istersiniz?

En sonunda tamamlanmaya, atalarınızın ve toprağın desteğine odaklanın, iliklerinize kadar hissederek teşekkür edin 2016’ya. Bir yılı geride bırakıyoruz iyisiyle, kötüsüyle. Aynı şekilde, lineer zaman kavramı ile belirlenen yeni bir yıl var önümüzde. Bu esnada yaşamlarımızın spiraller hâlinde ilerlediğini ve döngüsel doğanızı unutmadan ilerleme sözü verin kendinize.

Oğlak Burcunda Karanlık Ay için Tarot/Oracle Açılımı*

Oğlak burcunda yılın son Karanlık Ay’ı için özel olarak tasarlanmış bu açılıma Escaping Stars sitesinde rastladım, yılı bitirirken güzel içgörüler kazandıracağı düşüncesiyle sizlerle paylaşmaya karar verdim. Aşağıda açılımın resmini ve her pozisyonun anlamını bulabilirsiniz. Eğer bu açılımı gerçekleştirirseniz, bizimle paylaşmayı unutmayın!🙂

new-moon-in-capricorn-spread

 1. Yeni yıl öncesinde hangi düşüncelerden veya tavırlardan arınmalıyım?
 2. Kendi gücümü bulmak için iç dünyama dalarken, nereleri şifalandırmalıyım?
 3. Hangi niyetler özgün benliğimle beni daha uyumlu hâle getirir?
 4. Bütün planlarım ve niyetlerim ortaya yayılmışken ayaklarım nasıl yere sağlam basabilir? Nasıl topraklanabilirim?
 5. İçsel ihtiyaçlarımı ne iyi ne şekilde giderebilirim?
 6. Bu Karanlık Ay’ın enerjisini Hilal’e doğru ilerlerken yeni yıla rehberlik edecek şekilde nasıl kullanabilirim?

Oğlak Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Ametist, Florit (Fluorite), Garnet (Lâl), Leopar Jasper, Oltu Taşı (Jet), Magnetit, Berrak Kuvars, Dumanlı Kuvars, Malakit (Malachite), Kaplan Gözü (Tigers Eye), Kükürt Kurşunu (Galena)

Oğlak Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Biberiye, Dereotu, Papatya, Kuzukulağı, Tarhun otu, Frenk kimyonu, Hercai Menekşe, Mercanköşk

Bilge Astrologların Kaleminden

29 Aralık Oğlak Karanlık Ay’ı için Analizler ve İçgörüler

Juno Yıldız Gözlemcisi:

“Artık bizi koruduğunu düşünürken körelttiğini fark etmediğimiz kabuğu kırmak, yıkımı, sonu, değişim mecburiyetini kabul edip, zaaflarımızla ve korkularımızla vedalaşmak zorundayız. Şimdi zaman akılcı, dürüst, güçlü, tutarlı olma ve yeni hayat prensipleri belirleme zamanı… Yepyeni başlangıçlara düşünmeden atılma, üç koyup bir alma değil, önce ne ekip ne biçtiğimizin adını koyma, sonra toprağımızı biraz nadasa bırakma, hızlı doyumların renkli oyunların değil, anlamlı ve uzun vadeli kazanımların peşine düşme, sabırla, abartısız, yeterli, verimli kalıcı sistemler kurma zamanı… Birazcık yalnız, birazcık sessiz kalma… Dışarı parlama değil, içimizdeki unutulmuş parıltıları bulma… Kendimize yeterli olma fikrinden korkmamayı öğrenme… Sadeleşip durulma zamanı… … Olan oldu ve biz elimizdekileri toplayıp yeni bir kayık yapmak ve tekrar denize açılmak zorundayız. Birileri geçmişte olanların suçunu paylaşabilir bizimle ama ilerisi için kabahati atacağımız kimsecikler yok . Zaman hayatımızın sorumluluğunu alma, olgunlaşma zamanı!”

Dilara Başar Efeoğlu:

“Eylem ve hareketlerimizde gerçeklerden kopmuyor olmak, boyumuzu aşan işlerin altına girmemek, yanılgılara karşı dikkatli olmak, başarı kazanmak uğruna yanlış, yıkıcı, şiddetsel yöntemleri seçmiyor olmak önemli. Sonrasında sorun yaratacak, uzun vadeli sorumluluklarına hazır olunmayan, duygusal sebeplerin yoğunluğu ile başlatılan her türlü girişim açısından iyi düşünerek karar vermek olumsuz neticelerden koruyacaktır. Yeniay gerçekçi, ayağı sağlam yere basan, disipline olabilen her türlü amaç ve girişim için destekler nitelikte.”

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Oğlak Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 8 Oğlak metni ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Oğlak Burcunda Karanlık Ay için verilen çalışmalar Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

* Oğlak Karanlık Ay’ı için Tarot ve Oracle açılımı Escaping Stars adlı web sitesinden alınmıştır. Siteye göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

* Yorum ve analizlerinden faydalanılan değerli Astrologlar aşağıda listelenmiştir. Bilgeliklerinin ve yazılarının, çalışmalarının tamamına web sitelerinden ulaşabilirsiniz:

Juno Yıldız Gözlemcisi – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Dilara Başar Efeoğlu – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s