17 Ocak 2018 Oğlak Karanlık Ay Raporu

Yeni yılın enerjisine adapte olmak için geçirdiğimiz iki haftanın ardından, yılın ilk Karanlık Ay’ı Oğlak burcunun ve doğal olarak Satürn’ün mührünü taşıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayından beri yoğun bir bırakma, salıverme, kapatma, sonlandırma döngüsü içindeydik, bu döngü önümüzdeki Dolunay ile birlikte sonlanma yoluna girecek, şu an ise bir dönüm noktasındayız. Yarın günün ilk ışıkları ile birlikte 2018’in gerçekten geldiğini hissedeceğiz ve içinde bulunduğumuz yıl dahil olmak üzere Satürn’ün Oğlak burcunda yol alacağı önümüzdeki üç yılın nasıl geçeceğine dair verdiğimiz kararı yansıtan adımlar atacak, tohumlar ekeceğiz. Ancak bu gece ve yarın sabah durup dinlenme, Oğlak burcunun sağlam surlarla korunan kalesinin taş sütunlu taht odasında bir araya gelen gezegenleri dinleme zamanı. Biri geçtiğimiz Ağustos’ta başlamış olan, diğeri önümüzdeki Şubat’ta başlayacak olan iki tutulma döngüsünün arasındaki Karanlık Ay kutlu olsun.

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Oğlak Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği:

Köklerinden Yükselmenin Armağanı

Karanlık Ay, 17 Ocak 2018 Aralık Çarşamba günü saat 05:17’de 26 derece 54 dakika Oğlak burcunda gerçekleşecek. Gökyüzünde Ay’ın yol gösterici ışığını göremediğimizde, Oğlak burcunun düzen ve disiplin beklentisi ile hareket etmemiz ve iç dünyamızda geçtiğimiz yıldan, hatta önceki yıllardan arta kalan ne varsa onların temizliğini yapmamız gerekecek. Bu sıralar alacağımız her mesaj, edineceğimiz her tecrübe çok önemli, çünkü Karanlık Ay’ın gerçekleştiği derece iki yıl sonra Satürn, Pluto ve Jüpiter’in hizalanacağı dereceye yakın bir yerde gerçekleşiyor.

Ay Oğlak’tayken disiplin ve düzen ihtiyacımıza dair farkındalığımız artar, özellikle materyal dünyadaki düzenimiz ve inşa ettiklerimiz odak noktası olur: kariyer, iş hayatı, eril otorite figürleri, babalar, şöhret, onur, politika, hırs, her türlü organizasyon. Bunun dışında bir bedenin kemiklerini, iskelet sistemini temsil eden Oğlak enerjisindeki bu kemik bilgeliği atalara, toprağa, geçmiş yaşamlara dair bir kapı da açar, geleneklerin ve ritüellerin temelindeki düzenli yapıya işaret eder.

Yönetici gezegeni olan Satürn insanlara verdiği dersler ve bu dersleri öğretirken uyguladığı zor eğitim ile tanınır. Baskıya, zorluklara direnerek zamanımızı geçirirken bu direnişin bizi olgunlaştırmasını ve daha bilge, daha sabırlı, daha azimli olmamızı bekler. Şimdi Satürn Oğlak burcunda kendi tahtından izliyor, sert ve acımasız gözükse de adil ve babacan bir imparator olarak kutsuyor her birimizin yaşamındaki dönüm noktasını. Taht odasında ona eşlik eden misafirleri, müttefikleri Ay, Güneş, Merkür, Venüs ve Pluto da elini taşın altına koymaya hazır olanlara kutsamalarını sunmak üzere bizleri bekliyor. Köklerimiz bizi uzun zamandır çağırıyordu, şimdi onlarla bütünleşme ve köklerimizden yeniden yükselme vakti.

“Kalplerimiz atalarımıza döndüğünde, içimizde bir şeyler değişir.” ~Russell M. Nelson

Güneş, Venüs ve Asteroid Hestia Ay ile kavuşarak bizlere yaşamlarımızda tezahür ettirmek istediklerimiz konusunda önümüzdeki iki hafta boyunca uyumu ve güzelliği de getirecek şekilde enerjetik destek sözü veriyor. Sönmeyen kutsal ateşin Tanrıçası Hestia bizlere bu kutlu taht odasını ısıtan ritüel ateşinden evimize, ocağımıza götüreceğimiz bir meşale sunuyor. Yarın itibariyle yeni projelere, ilişkilere, parasal konulara, uzun soluklu süreçlere başlamak ve maddi-manevi yatırımlar yapmak için şimdi üzerimize düşeni yapmak, her türlü karışıklığı çözmek, ayrık otlarını temizlemek gerek.

Bu üçlüye kare açı yapan Uranüs özgürlük ihtiyacı ve ani gelişmeler, değişimler ile sabrımızı sınayabilir, dinginliğimizi ve sakinliğimizi korumalı, azmimizi ve gayretimizi zora sokacak ani çıkışlardan kaçınmalıyız. Ayrıca Akrep’te kavuşumda olan Mars ve Jüpiter inisiyatifi ele almak, köklü bir arınma gerçekleştirmek ve taht odasından alacağımız meşalenin ilham kıvılcımlarını yükseltmek için desteğini sunuyor, zira taht odasındaki Pluto ile uyumlu bir açı içerisindeler. Merkür de taht odasına en kadim mesajlardan birini getiriyor: “Ne düşündüğüne, ne dilediğine, ne söylediğine dikkat et!”

24. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Karanlık Ay dönemine. İsmi Sa‘dü’s-Suûd, yani “en yüksek saadet”. “Şanslıların şanslısı” olarak da adlandırılır. Kova burcunun ilk derecelerini de kapsayan bu talihli menzilde Oğlak’ın disiplini, kararlılığı, azmi, sabrı ile Kova’nın vizyonerliği, bireyselliği, sezgiselliği ve idealistliği bir araya gelir. Anahtar kelimeleri: Ebeveyn-çocuk ilişkileri, doğurganlık, besleyicilik, bereket.

Ay bu menzilden geçerken çiftler ve ebeveynler ile çocuklar arasında barış ve uzlaşma, mücadeleleri kazanma, fırsatları ve kazancı çoğaltma, maddi-manevi beslenmemize dikkat etmek ve bereket-yaratım enerjisini yükseltmek için uygun bir zamandır. Yeni projeler, yeni başlangıçlar için adım atma zamanı. Aile içinde -özellikle ebeveynler ve çocuklar arasında- anlaşmazlıklar çıkartmak ya da var olan anlaşmazlıkları büyütmek için doğru bir zaman değil, duygusal çözülmeler yaşıyorsak bunu yakın çevremize dürüst ve samimi bir şekilde ifade etmemiz gerekecek.

capricorn-galaxy

Oğlak Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü

Oğlak Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 27 Oğlak:

Dağda Bir Hac Yolculuğu*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyoruz. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: Bilincin yükselmesi, Maddi-Manevi-Toplumsal uğraşlara yönelmek, Yalnızlık veya ayrılmışlık hissi, Yeni bir yere doğru yola çıkmak, Bir görevi gerçekleştirmek üzere yola çıkmak, Manevi-spiritüel açıdan topraklanmak ve ayaklarımızı yere sağlam basmak, Yaşamın daha saf elementlerine geri dönmek, Yükselme hırsı ve azmi.

Karşılaştığımız durumları göz önünde bulundurduğumuzda, bu sembol Karanlık Ay’ın gerçekleşeceği meşhur taht odasına çıkarken zorlu bir yolculuk geçirdiğimizi, buradan çıkıp gideceğimiz yerin de yine her bakımdan yükselişimize hizmet edecek bir başka hac yolculuğu ile ulaşılacak bir menzil olduğunu anlıyoruz. Kendi yaşamımızda yükseleceğimiz yere varmak için her zaman düz yollar, rahat vadiler karşılamaz bizleri. Şimdi içsel bir tamamlanma hissi yaşamak için daha fazlasını anlama, öğrenme isteğiyle ve azmiyle güç bulabiliriz. Bu yolda zaman zaman yalnız hissedebilir, ya da daha büyük bir içsel süreci başarıyla tamamlamak için kendimiz yalnız olmayı seçebiliriz. Bizimle aynı vizyona sahip olan yoldaşlarla karşılaşırsak ne âlâ, ancak birlikte yürüsek de en nihayetinde herkesin tek başına tamamlaması gereken, kendine ait bir yolu olduğunu unutmamamız gerekir. Kendi zirvemize ancak böyle varabiliriz. Dikkat etmemiz gereken çok önemli iki şey var: Hedeflerimizi ve standartlarımızı yükseltirken efsanevi Kaf Dağını örnek almamak ve kendimizi başkalarından yüksekte görmemek.

 Oğlak Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

 • Topraklanın, toprakla uğraşın – ellerinizi bir saksı toprağa daldırmak bile yeter!
 • İçinize dönün ve yeteneklerinizin ne kadarını keşfetmiş olduğunuzu gözlemleyin.
 • Çevrenize ve dünyaya ne tür katkılarda bulunduğunuzu, bulunabileceğinizi bulun.
 • Öz disiplin geliştirmek için neler yaptınız, neler yapabilirsiniz tespit edin.
 • İradenizin durumunu ve gücünü kontrol edin.
 • Hedeflerinizi gözden geçirin, gerekirse düzenleyin ki Hilal zamanı hemen işe koyulabilesiniz.
 • Olgunlaşmanız gereken alanlarda ne kadar ilerlediğinize bakın ve neler yapabileceğinize karar verin.
 • Daha sağlıklı bir yaşam için tercihlerinizi gözden geçirip gerekirse yeniden düzenleyin.
 • Direnç gösterdiğiniz olayları, yaşam alanlarını tespit edin.
 • Kendi yaşam, beden, duygu ve enerji alanlarınıza koyduğunuz sınırlar var mı? Varsa sağlıklı durumda mı? Yoksa derhal bu sınırları koymak ve düzenlemek için neler yapabilirsiniz?
 • Atalarınızı onurlandırın.
 • Doğal taşlarla ve kristallerle çalışın.
 • Materyal dünyanıza ait yapıları gözden geçirin – örn. İşinizden memnun musunuz? Daha iyi bir iş imkanı için ya da işinizi sevmek ve onda daha başarılı olmak için ne yapabilirsiniz?

bone-collector

Oğlak Burcunda Karanlık Ay için Meditasyon Çalışması

Karanlık Ay sürecinde her zaman olduğu gibi salıverme ve koruma çalışmaları için mutlaka vakit yaratmalıyız. Yeni başlangıçlar için bir sonraki gün en iyisi. Kağıt Yakma ritüelini gerçekleştirebilir, geride kalan tüm yılların hesabını kapatmak niyetiyle arınma çalışmaları yapabiliriz. Böylesine önemli bir dönüm noktasında kişisel meditasyon çalışmalarımızın yanına uzun soluklu vizyon ve hedef planlama çalışmalarını katmamız çok faydalı olacaktır, bunun için hazırlamış olduğum 2018 Yıl Planı Rehberi üzerinde çalışmak ya da çalışmaya devam etmek için tam zamanı. Rehberi henüz indirmemiş olanlar, buraya tıklayarak indirebilirler.

Dinlenmek ve sonraki dönemde hayati önem taşıyan sabrı, disiplini, yapıcı enerjiyi, düzen inşa etme becerisini ve cesareti kendimizde bulabilmek için Toprak Ana’nın enerjisi ile hizalanmaya gönüllü olmalıyız, derinlerden gelen bu çağrıya kulak vermeliyiz. Bu Karanlık Ay döneminde iç dünyamıza yönelirken şu soruları sorabiliriz: Kendimiz ve dünya adına neleri bir düzene oturtmuşuz, kendi bilgeliğimizi ne kadar ortaya çıkarmışız, yaşadıklarımız bizi ne kadar olgunlaştırmış? Yarın ayaklarımız yere daha sağlam basarak, ardımızda atalarımızın ayak izleri ile adımlar atmak için ne yapabiliriz? Kişisel gücümüzü başkalarının almasına izin verdiğimiz alanlar var mı, varsa nereler? Peki gücümüzü geri almak için ne yapabiliriz?

Bu doğrultuda bugün için bir film önerisi de vermek istiyorum. Özellikle kendi gücümüzü başkalarına teslim ettiğimizde, ya da kişisel gücümüzün alınmasına izin verdiğimizde, hırsa ya da intikam arzusuna kapıldığımızda neler olabileceğini anlamak için Maleficent’ı Karanlık Ay’ın ana temalarının ışığında izlemeye ne dersiniz?

Öncelikle acı, öfke ve intikam duygularının en temiz kalpli insanı dahi nasıl karartabileceğini anlatıyor bu hikâye bizlere. Bunu iyileştirebilecek yegâne kuvvetin gerçek “sevgi” (love kelimesinin anlamı yalnızca aşk değil!) olduğunu öğretiyor. Ayrıca, öfke ve intikamın yanı sıra haris ve hasid olmanın insanın sonunu nasıl getireceğini gösteriyor. Stefan kazandığını ve kazanacağını sanıyor ama yanılıyor. İlk görüşte Aurora’ya çarpılan prensin öpücüğü boşa çıkıyor. Dünyaya temiz kalple bakmanın bütün öğretilmiş iyi-kötü anlayışlarını yıkacağını Maleficent’ı iyilik perisi olarak gören Aurora’nın gözlerinden okuyoruz. Ve insanın ağzından çıkan her sözün aslında bir nevi büyü olduğunu, geri alınamayacağını görüyoruz yaptığı laneti bozmak isteyen Maleficent’ın çaresizliğinde. Ha bir de her duyduğumuza inanmamalıyız diye bağırıyor filmimiz, hep kötü olarak anılan perinin hikâyesine ışık tutarak.

Film sonuç olarak şu dersleri veriyor: Kendi gücümüzü (kanatlarımızı) her ne sebeple olursa olsun başkalarına teslim etmemeliyiz, buna izin vermemeliyiz. Diyelim ki böyle bir talihsizlik yaşadık… Acının bizi ele geçirmesine, öfke ve intikam duygularıyla beslenmesine ve yüreğimizi karartmasına izin vermemeliyiz. Ağzımızdan çıkan her söze dikkat etmeliyiz. Sevginin daima aşktan üstün olduğunu ve temiz bir kalpten yayıldığında en korkunç büyüleri dahi tersine çevirecek bir panzehir olduğunu anlamalıyız. Haris ve hasid olmamak için elimizden geleni yapmalıyız. Dünyayı iyi-kötü şeklinde siyah beyaz görmemeliyiz, empati ve anlayışı rehberimiz kılmalıyız.

Her Karanlık Ay’da olduğu gibi koruma ve salıverme, hesap kesme işlemlerinin yanı sıra bilinçli bir sorumluluk hissiyle köklere uzanma, atalarla bir olma amacını taşıyan çalışmalar yapabiliriz. Geçmiş yaşamları hatırlamak adına meditasyon ve çalışmalar yapmak, veya kabullenme güçlüğü çektiğimiz şimdiki ya da geçmiş yaşamlara ait olgulara karşı geliştirdiğimiz dürtüleri çözümlemeye yönelik Psikoterapi ve Regresyon seansları almak için doğru bir zamandayız.

Oğlak Burcunda Karanlık Ay için Tarot/Oracle Açılımı*

Oğlak burcunda Karanlık Ay için özel olarak tasarlanmış bir açılım yerine bu kez tasarladığım pratik bir açılımı sunmak istiyorum sizlere. Kartları sırası ile dilediğiniz şekilde açabilirsiniz. Her bir pozisyon Karanlık Ay’ın enerjisi ve rehberliği ile özellikle dönüştürmemiz, değiştirmemiz, bırakmamız gereken şeyler üzerine mesajlar verecek. Eğer bu açılımı gerçekleştirirseniz, benimle paylaşmayı unutmayın!🙂

 1. Karanlık Ay’ın Getirdikleri: Beni nasıl etkileyecek?
 2. Karanlık Ay’ın Götürdükleri: Neleri bırakmam gerekecek?
 3. Öncelikler: Şu an önceliklerim konusunda almam gereken mesaj ne?
 4. Hedefler: Şu an hedeflerim konusunda almam gereken mesaj ne?
 5. Hayaller: Şu an hayallerim konusunda almam gereken mesaj ne?
 6. Vizyon: Bu Karanlık Ay’ın enerjisini Hilal’e doğru ilerlerken bana rehberlik edecek şekilde nasıl kullanabilirim?

Oğlak Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Ametist, Florit (Fluorite), Garnet (Lâl), Leopar Jasper, Oltu Taşı (Jet), Magnetit, Berrak Kuvars, Dumanlı Kuvars, Malakit (Malachite), Kaplan Gözü (Tigers Eye), Kükürt Kurşunu (Galena)

Oğlak Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Biberiye, Dereotu, Papatya, Kuzukulağı, Tarhun otu, Frenk kimyonu, Hercai Menekşe, Mercanköşk

Kişiye özel rehberlik ve mentörlük çalışmaları için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Oğlak Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 27 Oğlak metni ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Oğlak Burcunda Karanlık Ay için verilen çalışmalar ile Tarot ve Oracle açılımı Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

* Maleficent’ın şahane görseli Dandelion-s’e aittir, buraya tıklayarak Deviantart sayfasına ulaşabilirsiniz.

Comments

 1. Gerçekten çok güzel bir yazı, kalbinize sağlık, devamının gelmesi dileğiyle, sevgiler ❤

  • Çok teşekkür ederim, Ay Döngülerini birlikte düzenli bir şekilde takip edeceğiz bu sene. Sevgiler. ❤️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s