Boğa Burcunda Dolunay – 24 Ekim 2018

Yılın belki de en güçlü etkilerine sahip olan Boğa Dolunayı, yer altındaki yolculuğuna devam eden Venüs’ü kutlayan bir ışıltıyla parıldadı göklerde. Bizlere özellikle her tür ilişkiyi gözden geçirdiğimiz, yeniden doğmak için eskimiş olan her şeyin ölmesine izin verdiğimiz şu günlerde ihtiyacımız olan içsel güveni, merkezlenme hissini ve değişim dalgalarıyla yüzerken soluklanabileceğimiz kara parçası sunuluyor. Öyle bir kara parçası ki, kışın kollarına doğru ilerlerken yaşam dolu bir bahçenin sözünü veriyor şimdiden.

Dolunay kutlu olsun!

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Boğa Burcunda Dolunay Bilgeliği:

İçsel Merkezimizi Keşfetmek

Dolunay, 24 Ekim Çarşamba akşamı saat 19:45’te 01 derece 13 dakika Boğa burcunda gerçekleşti. Oğlak’taki Satürn, Güneş ve Ay ile yine destekleyici bir açı içerisinde. Venüs Güneş’le tam kavuşmasına iki gün kala, ışığını yer altına sunan Dolunay’a sırlarını açıyor. Uranüs açığa çıkan ne varsa onları elektrik hissi ile sorguluyor ve değişime devrimsel bir tat katıyor. Satürn, uzun zamandır beklenen bu davetkâr kaosu uzaktan izlerken Dolunay ile uyumlu bir etkileşim kurarak değişim ne boyutta olursa olsun, bazı sorumlulukların ve bazı güvencelerin hâlâ önemli olduğunu, merkezlenmek için onlara ihtiyacımız olduğunu hatırlatıyor. En zor ya da en belirsiz anda dahi merkezimizde kalmayı başarırsak, içsel kuvvetimizin getireceği hasat çok bereketli olacak.

Boğa-Akrep aksı, yaşam ve ölümün beraberliğini temsil eder. Yaşamın, filizlenen ve somutlaşan şeylerin bahçesi olan Boğa burcu Persephone’dir bana göre. Onun tam karşısında yer alan Akrep burcu ise çürümenin ve ölümün mekanıdır, yer altıdır, Hades’tir. Karşıt burçlar, zıt kutuplar, ama iç dünyalarında bütünlüğü ve merkezlenmeyi hissetmek için birbirlerine ihtiyaçları var. Tıpkı ilişkilerini bilinmeze güvenmenin sırrı üzerine kuran ebedi sevgililer, Persephone ve Hades gibi. Çürümeden ve ölümden korkmamayı bu aksta öğreniriz, çünkü o muhteşem bahçemizde yaşamı diri tutmak için çürüyen ve ölen şeylerin gübreye dönüşmesine ve yeni yaşama yer açmasına ihtiyacımız var. Bu korku aynı zamanda bilinmeze adım atmadan önceki hisse ayna tutar. Boğa bize bilinmeze adım atarken merkezimizde kalabileceğimizi, bir ayağımızı bahçemizin güvenli toprağına basarak yer altına öteki ayağımızı basabileceğimizi anlatır. İkisi birleştiğinde bilinmeze güvenle ilerlemeyi ve bilinmezden güvenle çıkmayı öğreniriz.

Ay Boğa’da yer aldığı için bu aksın yaşamla, yer yüzünde olanla, filizlenen ve büyüyen şeylerle olan ilişkisi daha ağır basmakta. Güneş Venüs ile birlikte ölümle, yer altında olanla, okült ve derin olanla ilişkili Akrep burcunda açığa çıkardığı her şeyi Ay’a yansıtıyor. Ay Persephone’nin temsil ettiği bir yerde, ölümün ve yeniden doğuşun bilgeliğini yansıtıyor, Uranüs’ün yüksek değişim enerjisi ise bu döngüyü hızlandırıyor.

Ay ve Uranüs arasındaki kavuşum değişimi, belirsizliği, heyecanı ve duruma göre kaosu beraberinde getirebilir, özellikle bu tür durumlar karşısında ani içgüdüsel tepkiler vermeye meyilli olabiliriz. Bu durum ilişkilere dair uzun zamandır beklenen veya gerçekleştirilmek istenen köklü değişimleri başlatma konusunda da yardımcı olabilir. Bağımsızlık ve özgürlük ihtiyacı, ilişkiler gölge yönleriyle mercek altındayken duygu-durum değişiklikleri ve içgüdüsel tepkiler nedeniyle daha sonra pişman olacağımız adımlar atmamaya gayret etmeliyiz. Bu yüksek voltajlı Dolunay’a ve dolayısıyla Uranüs’e karşıt açı yapan Venüs söz konusu değişimlerin ve sarsıcı gelişmelerin özellikle ilişkiler, değer, öz-değer, finans, bolluk-bereket, sevgi alanlarında yaşanabileceğine işaret ediyor. Herhangi bir risk almadan önce kendi öz-değerimizle, değer yargılarımızla ve prensiplerimizle çok fazla ters düşmediğimizden emin olmalıyız.

Venüs gerilemesi başladığından beri ilişkilerin her türlüsü açısından huylarımız, örüntülerimiz, alışkanlıklarımız mercek altında. Dolunay etkisi ile şimdi bunların bilinçdışımızla, içgüdülerimizle aralarındaki bağlantıyı, huylarımızın nerede çapalandıklarını açığa çıkarma fırsatımız var. Bir anda değişen ya da sonlanma yoluna giden ilişkiler de bu türden keşifler yapmamızı kolaylaştıracak.

Venüs ayrıca İçimizdeki anne yarasıyla, ya da “Ölüm Anne (Death Mother)” arketipiyle yüzleşmek için güvenli bir alan tutuyor bizlere. Dışarıda ne olursa olsun, içeride merkezimizi ve güvenimizi oluşturduğumuz sürece güvende olacağız. Boğa’nın güvenli kucağındaki Dolunay ise gerileme döneminin ortasına doğru ilerlerken hem nefes aldırıyor, hem de az önce bahsettiğim konuda adeta güvence veriyor.

Satürn, kendi tahtında Ay ve Güneş’in yaşam-ölüm ve görünen-görünmeyen arasında açtığı portala gerekli koruyucu ve yapıcı desteği tekrar sunuyor. Verdiği duygusal kuvvet özellikle hassas ve can yakıcı konularla ilgilenmeyi kolaylaştırmanın yanı sıra zarar getirme ihtimali olan risklere yönelme ihtimallerini törpülüyor. Yanlış hatırlamıyorsam, Akrep Dolunayı için ışığı kristalize edecek gücü bulacağımızı söylemiştim, şu sıralar olan biten için de aynı şeyi söylemek mümkün. Değişimleri kalıcı hâle getirmek mümkün, ancak öncelikle her bir değişimin getirdiği sınavı aşmak gerek. Kendi taht odasında, oğlunun süt annesi keçi Ana Tanrıça Amalthea’nın besleyici kutsamasıyla kavuşumda olana Satürn pratik çözümler bulmak, ayaklarımızı yere basmaya devam etmek ve merkezimizi bulup sağlamlaştırmak için ihtiyacımız olan desteği sunuyor. Bu da demek oluyor ki beklenmeyen değişimleri, ani sarsıntıları karşılayacak gücü içerimizde bulmanın yanı sıra, onları kutsayıcı fırsatlara, güvencelere, kalıcı etkilere dönüştürme imkanımız var. Özellikle ailemiz olarak kabul ettiğimiz kişilere ve sevdiklerimize bağlı kalmak, sorumluluklarımıza sahip çıkmak Dolunay enerjisinin bereket akışını güçlü bir şekilde hissetmemize vesile olabilir.

Dolunay ile doğrudan ilgili olmasa da, Balık burcunda kavuşan Chiron ve Hygieia, Oğlak burcunda kavuşan Plüton ve Chariklo, derin iyileşme temasını destekliyor. Aşağıya daha önceki Dolunay dönemlerinden biri için yazdığım paragrafı bırakıyorum, çünkü mesajı hâlâ önemli:

“Geçen Dolunay sizlere üç sihirli kelimeden bahsetmiştim: Teslimiyet (Surrender), Kabulleniş ya da Kabul Etme (Acceptance) ve Affedicilik (Forgiveness). Bu Dolunay’da bu üç sihirli kelimeyi iç dünyamızın derinliklerindeki kapıları açmak için kullanacağız, bu nedenle Terazi Dolunay yazımdan şu bölümü tekrarlamak istiyorum:

Bu üç kelimeyi okuduğunuzda huzursuz hissediyorsanız, sağlıksız bir ego tetiklenmesi söz konusu olabilir. Bu pratiklerin hiçbiri karşınızdaki kişi ile ilgili değil, yaşadığınız her ne ise onu daha da kötü hâle getirmeyecek, aksine kendinizi ve deneyiminizi onurlandırarak özgürleşmenize vesile olacak, bundan emin olabilirsiniz. Affetmekle ilgili ilhama ihtiyaç duyuyorsanız buraya tıklayarak affetmekle ilgili bir yazıma göz atabilirsiniz. Kendinizi hâlâ hazır hissetmiyorsanız, bu hissinizi onurlandırın ve kendinizi kucaklayın. Hiçbirimiz yalnız değiliz, her şey kendi döngüsünde oluşur ve gelişir.”

Kader Tanrıçalarının öncü burçlarda açtığı kapı artık kapandı, Klotho hariç herkes yer değiştirmiş durumda. Kalıcı etkileri başka alanlarda oluşturmaya devam ederken, artık düşüncelerimizin, hayat felsefemizin değişimine şahit oluyoruz.

Oğlak’ta Plüton ve Chariklo ile kavuşan Klotho sağlam temeller inşa etmemiz gerektiğini ve yeni sınırlarımızı belirlerken iyileşmeye, dönüşmeye alan açmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Lachesis İkizler burcuna geçti. Zihnimizin sınırlarını yer yer zorlayan bu revize etme, hatırlama, gözden geçirme sürecinin ne kadar süreceğinin düşüncelerimize bağlı olduğunu hatırlatıyor.

Bu kez Yay burcunda kavuşan Circe ve Atropos ise, hayat felsefemizin ya da inancımızın körü körüne tutunduğumuz parçalarının ölmesine, sonlanmasına şahitlik etmek için bekliyor.

Moon Oracle destemden 3. menzilde Boğa Dolunayını temsil eden kartlar ❤

3. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Dolunay dönemine. İsmi “Es-Süreyyâ”, yani “süreyya”. Pleiades, Ülker ya da Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir. Mars, Jüpiter ve Venüs etkisi altındadır. Anahtar kelimeleri: evrensel doğa, kutlu talih, bolluk bereket, zenginlik, dönüşümün ya da demirci ocağının ateşi, yaratıcı enerji, güzellik, zevk düşkünlüğü.

Boğa’nın dişil ve dingin bir enerjisi fevri ve ani olan her şeyin dönüşmesine, sakinleşmesine yardımcı olur. Böylelikle saflaştıran ateşin yıkıcılığı azalır ve yaratıcılığı artar, düşlediklerimize bir şekil vererek onları tezahür ettirme imkanı buluruz. Maddi-manevi doygunluğu ve yaratımı artıran bu menzilin en önemli uyarısı bize ya da başkalarına zarar verecek düzeyde bir doyumsuzluğa ya da zevk düşkünlüğüne karşıdır.

Ay bu menzildeyken romantik birliktelikler, deniz ya da su üzerinde güvenli yolculuklar, zenginlik elde etmek, yaratıcı ifade biçimleri geliştirmek, hayallerimizi ya da fikirlerimizi somutlaştıracak adımlar atmak için uygun bir zamandır. Bizi gerçekten neyin mutlu ettiğini, nelerin bize haz verdiğini bulabiliriz ve sağlıklı sınırlar koymak şartıyla onlara doyasıya yönelebiliriz. Maddi boyuta fazlasıyla bağlanmak, aşırıya kaçmak için uygun bir zaman değildir.

Boğa Dolunayının Sabian Sembolü 2 Boğa:

Bir elektrik fırtınası gökleri ve ormanları aydınlatıyor.*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler:Doğanın gücüne hayranlık ve saygı duymak. Havayı temizleyen yüksek sesli çatlamalar, flaşlar ve gümlemeler. Aniden çakan şimşek misali içgörüler. Gerilim ve salınım. Zihin ya da duygu kısa devreleri. Çatırdayan duygular. Enerji patlamaları. Değişen ışıklar, koşullar. Psişik arınma.

Bu Sabian sembolü, adeta Boğa Dolunayına Uranüs’ün dokunuşunu resmediyor, çevremize ve içinde bulunduğumuz koşullara dair yıldırım etkisi yaratan bir anlık aydınlanma yaşanabileceğini gösteriyor. Sıkışmış veya statik hâle gelmiş gibi hissedilen her şey bir anda değişebilir, bu sıkışmışlığın ya da durgunluğun yarattığı gerilimin ani bir gümbürtü eşliğinde salıverilebilir. Bu durum her zaman kötü değildir, çünkü çakan şimşeğin ve düşen yıldırımın ardından genellikle arındırıcı yağmur gelir. Bu esnada içinde bulunduğumuz durumlar ya da koşullar üzerinde fazla kontrol gücümüz bulunmayabilir, ya da biz öyle hissedebiliriz. Bazen gözlemlemek en büyük güçtür ve yıldırım düşme tehlikesine karşı topraklanmanın en güçlü önlem olduğunu da unutmamak gerekir. Bu Dolunay sürecinde topraklanma olgusunu hem maddi hem manevi anlamda ciddiye almalıyız. Pek çok durum ya da kişi sandığımız gibi çıkmayabilir, ya da önceden net bir şekilde göremediklerimiz bir anda ayan beyan ortaya çıkabilir. Dikkatimizi ve bütün gözlerimizi açık tutmak gerekiyor. Olan biten her şey bir elektrik fırtınası ise, sandığımızdan kısa sürecek ve bizi tazelenmiş bir zihin eşliğinde bulduğundan daha iyi bir konumda bırakacak.

Görsel: Taurus ~ Heylenne (deviantart.com/heylenne)

 Boğa Burcunda Dolunay Süreci Boyunca (Venüs Gerilemesi Dahil) Neler Yapabilirsiniz?

 • Yavaşlayın, derin nefes alın, sakinleşin. Aceleye hiç gerek yok. 🙂
 • Kendinizi ve beş duyunuzu ödüllendirin.
 • Ânda kalın, ânın tadını çıkarın.
 • Toprakla vakit geçirmek ve topraklanmak için daha uygun bir zaman olamaz desek yeridir. Topraklanma çalışmaları yapın, toprakla ilgilenin, çıplak ayaklarla toprakta yürüyün, toprağı şifalandırın.
 • Doğa’ya zaman ayırın.
 • Ay ışığında şarj edilmesi uygun olan bütün kristallerinizi, Tarot ve Oracle destelerinizi, gümüş takılarınızı Ay ışığı vuracak şekilde balkonunuza ya da bahçenize çıkarın. Ay hâlâ parlıyor!
 • Her Dolunayın vazgeçilmezi olan kağıt yakma ritüeli ile dileklerinizi salıverin. Birkaç gün daha fırsatımız var.
 • Tamamlanan süreçleri, durumları kutlayarak salıverin. Kağıt yakma ritüelini bu iş için de kullanabilirsiniz.
 • Tarot ya da Oracle kartları ile çalışıyorsanız, Dolunay ve Güneş ile Venüs kavuşumu için rehberlik alacağınız bir açılım yaparak içgörü kazanın. Benden her zaman kişiye özel Tarot ve Oracle rehberliği talep edebileceğinizi unutmayın. 🙂

Boğa Dolunayı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Ay taşı, Selenit, Lepidolit, Yosun Agat, Kırmızı Akik, Rodonit (Rhodonite), Kunzit, Pembe Kuvars, Krizokol (Chrycosolla), Yeşim, Zümrüt.

Boğa Dolunayı için Bitkiler

Nane, Kekik, Mürver ağacı meyvesi (elderberry), Çuha çiçeği (primrose), Yasemin, Gül, hanımeli, Safran, Çilek, Sabun otu (soapwort), Solucan otu (tansy), Civanperçemi (yarrow).

Kişiye özel Astroloji, Tarot, Akaşik Kayıtlar ve Geçmiş Yaşamlar rehberlikleri, Şifa Enerjisi uygulamaları ve uyumlamaları, manevi destek ve rehberlik seansları için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Birlikte çok daha fazlasını yapabiliriz, sizin için buradayım.

Görsel: Persephone ~ Kris Waldherr

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Boğa Dolunayının Sabian Sembolü olan 2 Boğa sembolü ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

Comments

 1. Ellerinize, yüreğinize sağlık. Keyifle okudum. Siz ve sevdikleriniz için de dolunay kutlu olsun!

 2. Çok güzeldi, tam ihtiyacım olduğunda geldi, rehberliğiniz için teşekkürler…💕

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s