Terazi Burcunda Karanlık Ay – 09 Ekim 2018

Venüs gerilemesinin bize pusulamızın kuzey yönünü gösterdiği şu günlerde İnanna ile birlikte yer altına inerken; varlığımızın özünü görmemizin ve göstermemizin önüne geçmiş olan her şeyi, herkesi katman katman üzerimizden, etrafımızdan söküp atarken; hayatımızdaki en önemli ilişkiyi , kendimizle olan ilişkimizi gölgeleyen her ilişkiyi hakikatin kılıcı ile sınayıp arkamızda bırakmamız gereken herkesle, her şeyle bağlarımızı kesmemize vesile olacak bir Karanlık Ay süreci yaşıyoruz. Bu süreçte hem gökyüzü, hem de yeryüzü bizi Ana Tanrıça’nın karanlık yönünün, Karanlık Annenin kucağına çağırıyor. Hasat mevsiminin sonlarına yaklaştık, yakında dünyalar arası perde iyice incelecek, kapılar iyice aralanacak. Bize vaat edilen armağanları alarak yeniden yeryüzüne çıkabilmek için iniş yolunda fazla yüklerimizi bırakmamız gerekiyor. İçimizdeki ışığı ancak kendimiz için kullanarak başkalarıyla paylaşabileceğimizi bize hatırlatan Terazi burcunda Karanlık Ay kutlu olsun!

Sonsuz sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Terazi Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği:

Kendimizi Bulmak için Başkalarını Bırakmak

Karanlık Ay, 09 Ekim Salı günü saat 06:46’da 15 derece 48 dakika Terazi burcunda gerçekleşti. Terazi burcunun adaleti, dengeyi, uyumu, diplomasiyi, kendisini bir başkası ile olan ilişkisi üzerinden bulmayı seven enerjisi bu defa yoğun bir Plütonik etki altına girerek tüm bunları gerçekleştirmek için kendimizi kırdığımız, kısıtladığımız, unuttuğumuz, yarı yolda bıraktığımız, haksızlığa uğrattığımız anları hatırlatarak taçlandırdığı Venüs gerilemesine destek veriyor.

Plütonik etki nedir dediğinizi duyar gibiyim. Astrolojik açıdan güçlü konumdaki Plüton ve yoğun 8. ev ve/veya Akrep burcu yerleşimleri Plütonik bir karaktere, enerjiye işaret eder. Karanlık Ay’ın gerçekleştiği Terazi burcunun yöneticisi Venüs, şu an Akrep burcunda geriliyor. Jüpiter Akrep burcunda. Akrep burcunun yöneticisi Plüton Karanlık Ay ile kare açı ilişkisi içinde, belirtmeye değer bir diğer nokta ise Akrep burcunun klasik dönem yöneticisi Mars, Karanlık Ay ile üçgen açı içerisinde. Dolayısıyla bu Karanlık Ay süreci, Terazi’den ziyade Akrep enerjisinin çok yoğun hissedileceği bir süreç.

İlişkilerin her türlüsünü simya potasında eritip saflaştırmayı bekleyen yoğun bir dönüşüm süreci içerisindeyiz. İyileşme krizi ile birlikte gelen âni bir aydınlanma ve şifa, zehirden elde edilen panzehir sunuyor hayat bizlere. Geçmişten bugüne taşıdığımız ne varsa ilişkilere, adalete, dengeye dair, şimdi dönüşüm ateşine atarak yeniden doğuş öncesi arınmayı yaşama zamanı.

Ocak ayında neler yaşadınız? Karanlık Ay, Ocak ayında gerçekleşen Ay tutulma derecesi ile ilişik olmasının yanı sıra tıpkı onun gibi Ceres ve Neptün’le uyumlu açılar içerisinde. Bu nedenle geçmiş yılların hasadının yanı sıra Ocak ayından bu yana başlayan ya da devam eden süreçlere dair hasar tespiti, problem eliminasyonu, sonlandırma faaliyetleri için uygun bir ortam sunuyor.

Bu noktada Terazi burcunda gerçekleşen Dolunay için yazdıklarımı da hatırlatmak istiyorum. Okuyanlar hatırlayacaklardır, “Biz olmadan önce Ben olmak gerek” demiştim:

Koç-Terazi aksı aksı “ben” ve “biz” arasındaki dengeye işaret eder, haliyle gerilimi açığa çıkarma potansiyeline sahiptir. Bu aksta ulaşılması gereken denge; benliğimizi korumak, cesurca ifade etmek, özgürleştirmek, iddialı bir şekilde kendi kararımızı uygulamak ile başkalarıyla ilişki kurmak, başkalarından destek almak, benliğin bir kısmını “biz” olmak adına cesurca teslim etmek, uzlaşmacı bir şekilde ortak kararı uygulamak arasındaki dengedir.

Ay özellikle ilişkiler etrafında şekillenen duygularımızı açığa çıkaracak bir etki bırakıyor, ancak gerileyen Merkür’le karşıtlığı nedeniyle bu duyguları anlamak ve ifade etmek biraz zor olabilir. Eğer ne hissettiğinizi ya da çevrenizdekilerin ne hissettiğini anlamakta zorlandığınızı, gerildiğinizi hissediyorsanız içe dönerek biraz kendinizle baş başa vakit geçirmek çok iyi geçebilir.

Şimdi Terazi’nin kefelerinin sallandığını hissediyor pek çoğumuz. Kendimize sormamız gereken çok önemli bir soru var, benliğimizin ne kadarını “biz” olmak için harcadık? Ölçüyü nerede, ne zaman kaçırdık? Hangi alışkanlıkların, bağımlılıkların, tutkuların, takıntıların, örüntülerin esiri olduk? İlişkilerimizde içinde bulunduğumuz döngüler, örüntüler onları fark etmemiz için ayan beyan ortada. Hasatımızdan memnun değilsek, ektiğimiz tohumları değiştirmeliyiz. Örüntüleri değiştirmeliyiz. Yaklaşımımızı değiştirmeliyiz. Duygularımızı dengelemeliyiz. İllüzyonların, inkar edilenlerin labirentinden oluşan döngüyü kırmalıyız.

Dark Mother – Alena Klementeva

En başta belirttiğim gibi, Karanlık Anne bizi kucağına çağırıyor:

Karanlık Ay ile kavuşumda olan Asteroid Ceres, Demeter’in karanlık yüzünü açığa çıkarıyor. Oğlak’taki Plüton’un bu kavuşumla gerilimli etkileşimi de bu durumu güçlendiriyor. Ancak Plüton’un yanında yaşam ipliğini oluşturan Klotho ve Proserpina var, sevgi öylesine bol ve bereketli ki, yeni bir başlangıç mümkün. Evladından ayrılmanın kederi ile besleyici anne şefkatini geri çekerek yer yüzüne açlığı, ölümü getiren, kederi dininceye kadar uzlaşmayı kabul etmeyen Demeter verilen sözlerle,  kızının kararıyla, Doğa’nın döngüleri ile nasıl uzlaştığını fısıldıyor kulaklarımıza.

Venüs ile birlikte Persephone ve Medea Asteroidleri elimizden tutarak bizi yer altına götürüyor. Demeter’in kızı Persephone, ilişkilerini kendisini küçültmeden nasıl düzenlediğini, bırakmayı öğrenerek kendi gücünü nasıl bulduğunu, ayrı kalmanın bazen bir gereklilik olduğunu, her ölümün yeniden doğuşa gebe olduğunu anlatıyor bizlere. Medea şifa ve büyü sanatlarındaki bilgeliğini aktarıyor, ihanet ve terk edilme gibi olaylar neticesinde kin ve intikam arzusuyla dolmanın nasıl bir zehir olduğunu söylüyor. Venüs, ikisini de sevgisiyle kucaklıyor. Başak burcunda yer alan Asteroid Tanrıça Hekate, bu kafileye uyumlu bir açısal etkileşimle desteğini, rehberliğini sunuyor.

Akrep’in ilerleyen derecelerinde Jüpiter, Medea’nın teyzesi Circe ve yaşam ipliğini vakti geldiğinde kesen Atropos ile kavuşumda, yer altına inen kafileyi bekliyorlar. Circe, bir Karanlık Anne olarak haddinden fazla vermenin dengesizliğine ya da fazlasıyla sunulan yardımın illa ki bir karşılığının olacağına dair dersler verecek. Atropos’un vadesi dolan her şeyi kesip atmamız için bizi biraz zorlayacağını söyleyebilirim, ama haklı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Karanlık Anne, kendi karanlığımızla, gölgemizle yüzleşmemiz, uzlaşmamız için bizi çağırıyor. Gölgemiz, bilinçdışımıza, kendi yer altımıza ittiğimiz her şey. Cesaretle yüzleştiğimizde, ismini fısıldadığımızda korkup kaçmamız gereken bir canavar değil de, bizim bir parçamız olduğunu anlamamız mümkün olacak. O zaman Karanlık Anne arketipinin kötücül karanlıkla bir ilgisi olmadığını anlayacağız, o zaman yer altında Ereşkigal’in acısının, feryatlarının aslında bizim acımız, feryadımız olduğunu anlayacağız:

“…Ged, ne kaybetmiş ne de kazanmıştı, ama kendi ölümünün gölgesini, kendi ismiyle adlandırarak, kendisini bütünlemişti; tam bir insan olmuştu: Tüm kişiliğinin bilincinde olan, kendisinden başka hiçbir güç tarafından kullanılamayacak veya ele geçirilemeyecek, o yüzden de hayatını hayattan yana yaşayacak, hiçbir zaman yıkım, acı, nefret ve karanlığın hizmetine girmeyecek bir insan.”

~Ursula K. Le Guin, Yerdeniz Büyücüsü

Ged ve Gölgesi – Alena Kubikova

Karanlık Anne, bizi kendisiyle karıştırılan başka bir arketipe karşı uyarıyor. Sizi terk eden, kendinizi yetersiz hissettiren, sevgiyi hak etmek için kendinizden bir şeyler vermeniz gerektiği algısını benimsemenize yol açan, ihtiyaç duyduğunuz anne besleyiciliğini eksik ya da çarpık bir şekilde alarak yetişkinliğe geçiş aşamasında problemler yaşamanıza neden olan, hem kadınları hem erkekleri etkileyen “Death Mother” (Ölüm Anne) arketipi ile yüzleşmek için uygun koşullar söz konusu, buna son zamanlarda iyice yükselen “me too” benzeri hareketler, maskülen enerjiyi ataerkil sistemin elinden kurtarma farkındalığı da dahil.

Akrep’i sadece mistik, okült, yer altının gizemleri olarak yorumlayamayız. Çürüme, ölüm, tutkuların ve güçlerin çatışması, takıntı-obsesyon gibi konular da kapsama dahil. Karanlık Anne’yi temsil eden bütün Tanrıçalar bizimle. Venüs bizimle. Kendimize güvenli bir alan tutarak duygusal-fiziksel-ruhsal-maddi her türlü taciz, sömürü, suistimal, ihanet, terk edilme gibi konularda açığa çıkan düşünceleri, hisleri değerlendirmeli ve kendimizi utançtan, kinden, öfkeden, kederden arındırmak için ne yapabiliyorsak yapmalıyız.

Kalbimizi acıtan durumlarla hepimiz karşılaşıyoruz, önemli olan bu acı deneyimler karşısında kendimize çektirmeye devam etmemek. Bu nedenle şefkat (compassion) ile merhamet (mercy) arasındaki farkı düşünmeye davet ediyorum hepinizi.

Şefkati herkese karşı duyabilirsiniz, bize herhangi bir zararı kötülüğü dokunmamış kişilere duyduğumuz ve merhamet diye tanımadığımız şey çoğu zaman şefkattir. Ama tam manasıyla merhamet, bize zararı ya da kötülüğü dokunmuş kişilere de duyulan şefkati, affediciliği kapsar.

Sizi üzmüş, sizi herhangi bir şekilde yarı yolda bırakmış, size herhangi bir şekilde ihanet etmiş, sevginizi, duygularınızı, bedeninizi, maddi kaynaklarınızı suistimal etmiş kişilere merhamet duyabiliyor musunuz? Peki bu merhametin öncelikle size merhem olacağını fark ediyor musunuz? Bu zararlı ve kötü kişileri alıp başımızın üzerine koyacağız, yeniden hayatımıza alacağız ya da haklı göreceğiz diye bir şey yok, bunu asla söylemiyorum. Ama merhametin özgürleştirici şifasını hissetmemize destek olmak için İnanna yer altında.

Moon Oracle’dan Terazi Karanlık Ay ve 16. Menzil kartları. Fotoğraf bana aittir.

16. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Karanlık Ay dönemine ve hissedilen yoğun Akrep enerjisini bir kez daha güçlendiriyor, çünkü bu menzilin adı “Ez-Zübânâ”, yani “akrebin kıskacı”. Uranüs, Merkür, Satürn ve Mars etkisi altında. Anahtar kelimeleri: Sayım, bereket, zenginlik, başarı, ölçülü ve dengeli olmak.

Ay bu menzildeyken maddi gelir ve bereket yönünden derslerimizi alıp almadığımızı gözden geçirmek gerekir. Terazi burcunun temsil ettiği başta adalet, güzellik, yüksek idealler ve uyum gibi değerler doğrultusunda hareket ederek maddi harcamalar yapmak veya kazançlar elde etmek gündeme gelir. Sahip olduklarımızı hem kendimizin, hem de çevremizin en yüksek hayrına olacak şekilde kullandığımız sürece bolluk-bereket akışının hayatlarımızdan eksik olmayacağını bilmeliyiz. Bugün özellikle bilinçli bir tüketici olmak için neler yaptığınızı gözden geçirebilir, başta oksijen ve su gibi doğal kaynakların yanı sıra para ve enerji gibi bireysel kaynaklarınızı daha bilinçli ve doğa ile uyumlu olacak şekilde tüketmek için kararlar alabilirsiniz.

İş hayatını ilgilendiren kararlar almak, maddi başarılar elde edecek adımlar atmak, para ve zenginlik ile olan ilişkimizi yeniden düzenlemek ve şifalandırmak, bolluk ve bereket bilinci geliştirmek için uygun bir zamandır. Başta duygusal ilişkiler olmak üzere her türlü ilişkide maddi kazancı ya da parayı ön plana koyarak adımlar atmak için uygun bir zaman değildir. Böyle kişileri fark etmek ya da hayatınızdan çıkarmak için uygun bir gün olduğunu söylemek mümkün. 🙂

Maddi-manevi bolluk ve bereketi daha dengeli bir şekilde çekmek, kalbimizi açmak ve para anlayışımızı sevgi temelli hâle getirmek, durağan enerjiyi dağıtmak için bitkimiz Gül, tütsümüz Frankincense (Buhur).

Terazi Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 16 Terazi:

Kışın fırtınalarından sonra, bir kızağın yeniden inşa edilmesi gerekiyor.*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: Geçici kayıplar, duygusal onarım, hasarı onarmak ve yeni bir yaşam inşa etmek için araçlar, en kötüsünün atlatıldığına inanmak, parçaları birleştirmek için zaman ayırmak, işe geri dönüş, uzmanlardan yardım almak, topluluğun güvenliğini sağlamak adına çalışmak.

Gemiler, hasarlı ya da temeli sağlam olmayan kızaklara alınamaz. Yaşamımızı devam ettirmemiz ve ayağımızı bağlayan yüklerden kurtulmamız için konfor noktamızdan çıkmamız gereken zamanlarda atalete, sahte güvenlik hissine, illüzyonlara ve takıntılara teslim olursak, bizi konfor noktamızdan zorla çıkaracak fırtınaları kendimize çekebiliriz. Bu fırtınalar en sağlam temellere sahip olduğunu düşündüğümüz durumları, ilişkileri kasıp kavuracak duygusal patlamalar veya yaşamsal süreçler şeklinde gelişebilir. İçinde bulunduğumuz dönem zaten bu temalar etrafında şekilleniyor, o nedenle bu sembolün Karanlık Ay’ı temsil etmesine hiç şaşırmamalıyız. Her ne olduysa oldu, şimdi envanter çıkarma, hasar tespiti yapma zamanı. Şu sıralar en önemli anahtar kelimelerimiz “yeniden yapılanma” ve “yeniden inşa” olabilir. Zor gelebilir, can sıkabilir, hatta uzun sürebilir. Ama şimdi aldığımız derslerle inşa ettiğimiz her şey daha sağlam olma potansiyelini taşıyor.

 Terazi Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

  • Venüs Gerilemesini de hesaba katarak içe dönüş önerisini ciddiye alın.
  • Her türlü ilişki için envanter çıkarma, gözden geçirme, ayıklama zamanıdır. “Biz” olmak için “Ben”den ne kadar ödün verdiğinize, bunun ne kadarının gerçekten gerekli olduğuna karar verin.
  • Kendinizle olan ilişkiniz, bu süreçte önceliğiniz olmak zorunda.
  • Sıkı bir Sonbahar temizliğinin tam zamanı.
  • İlişkiler etrafında şekillenen acı, ihanet, keder, kayıp örüntülerini kırmak sizi ilgilendiren bir tema ise, üzerinde çalışmaya başlamak için tam zamanı.
  • Shadow Work (Gölge Çalışmaları) için tam zamanı, yeni başlayanların şifa sanatlarından anlayan merhametli bir mentörden yardım almasını tavsiye ederim.
  • Geçmişin yüklerinden karşınıza çıkan ve gitmeye hazır olan ne varsa bırakmaya istekli olun, zira gökler artık hatırlatmıyor, bizi silkeleyerek kendimize getiriyor.
  • Adalet olgusu hayatınızda nasıl bir yere sahip? Terazinizin kefeleri dengede mi? Bunu düşünün.
  • Ağır ritüeller, adanma pratikleri yerine gözlemi ve dinlenmeyi ihmal etmeyeceğiniz temel salıverme çalışmaları ve iç sesinizi dinleme niyetiyle ortaya koyacağınız adanma pratikleri daha uygun olacaktır.
  • Dinlenme ve uyku ihtiyacınızı onurlandırmaya ve karşılamaya özen gösterin. Kalabalık sosyal aktivitelerden feragat edin, edemiyorsanız iyice dinlenmeye ve yanınızda siyah turmalin ya da dumanlı kuvars gibi negatif enerjiyi soğuran kristallerden bulundurun.

Terazi Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Ametrin, Kan Taşı, Krizopraz, Sitrin, Yeşim, Kyanit, Lepidolit, Larvikit, Nefrit, Obsidyen, Siyah Turmalin, Kunzit, Pembe Opal, Pembe Kuvars, Safir

Terazi Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Kedi Nanesi, Kekik, Mürver, İris, Zambak, Kargaotu, Sarmaşık, Binbirdelik Otu, Bergamut, Melisa

Kişiye özel Tarot ve Astroloji rehberliği, Venüs Gizemleri ve Venüs Gerilemesi Rehberliği, Astroloji Etüdü, Ay Gizemleri ve Dişil Enerji çalışmaları, Ruhsal Rehberlik ve Mentörlük hizmetleri için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz. İnsanlığa tüm kalbimle hizmet etmek için buradayım.

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Terazi Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 16 Terazi metni ve anahtar kelimeler Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s