Koç Burcunda Merkür Gerilemesi (Retrograde)

Merkür Koç burcunun 16. derecesinde geri harekete 23 Mart Cuma yani bugün 00:19’da başladı, 15 Nisan Pazar 12:21’de 4 derece Koç’ta sona erecek. Geri hareket sonrası gölge aşaması 04 Mayıs Cuma günü 00:00’a kadar sürecek, bu tarihe kadar olan günlerde de bu yazıda belirtilen konularda dikkat etmek isteyebilirsiniz. Özellikle Koç ve İkizler burcu temalarının etrafında şekillenecek bazı duraklamalar, aksamalar, yeniden gözden geçirilmesi gereken veya sonlanmak/düzeltilmek üzere yeniden gündeme gelen durumlar söz konusu olabilir. Nisan ayını iyi değerlendirmek ve geçirmek gerekecek. Merkür bu sene geri hareket süreçlerine hep ateş burçlarında giriyor, ateş elementi ile aramız nasılmış göreceğiz diyebilirim özetin özeti olarak 🙂

Bir gök cisminin geri hareketi, Dünya merkezli bir bakışla geri gidiyormuş gibi gözükmesinden ibaret, yani gerçekten geri giden bir şey yok. Ancak geri hareket sürecinde gök cisminin hızında belirgin yavaşlamalar olur. Merkür, yılda 3-4 defa gerileme sürecine giren ve günlük hayatımızın içindeki başta haberleşme, iletişim, kısa seyahatler, teknoloji, vb. konuları yöneten hızlı bir gezegen olduğu için yavaşlamayı hiç sevmez ve gerileme sürecine girdiğinde etkisini herkes bir şekilde hisseder. Buna geri hareket sürecine girdiği burcun etkilerinin de dahil olması ise kaçınılmaz. Bu etkiler mutlaka olumsuz olacak diye bir kaide yok, olumlu da olabilir.

Koç’ta Merkür gerilemesi sıcak, şiddetli ve gerilimli bir enerji açığa çıkarabilir. Tanrıların habercisi Hermes, savaş Tanrısı Ares’in alanında geri hareket ediyor, bir bakıma geçmişe ya da yer altına giriyor, ne haberler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

Özellikle Koç, Terazi, Yengeç, Oğlak ve Merkür’ün yönettiği İkizler ve Başak burçları ile bu burçlarda önemli yerleşimleri bulunan kişiler kendilerine özgü ve farklı şekillerde Merkür gerilemesinin etkilerini hissedecek. Çünkü gerileme sürecinin içerisinde bir ara Koç burcundaki yerleşimlere kavuşum açısı yapacak, Terazi burcundaki yerleşimlere karşıt açı yapacak, Yengeç ve Oğlak burçlarındaki yerleşimlere de kare açı yapacak. İkizler ve Başak burçları ise burçlarının doğal yöneticisi olan Merkür’ün etkisinde kalabilir. Bu etkilerin zorlayıcı olup olmayacağı kişisel doğum haritalarına bakılarak tespit edilebilir.

“Merkür geri giderken söylediklerim için özür dilerim,” demek için dikkat etmeliyiz. 🙂

Fevri, dürtüsel, sabırsız, atılgan olmaya ve düşüncesizce eyleme geçmeye yatkın olabiliriz. Ne olduğunu tam olarak anlamadan yargılamaya, yanlış anlamaya ve anlaşılmaya eğilim gösterebiliriz. Bu nedenle bir anda kendimizi gergin ve agresif durumlar içerisinde, ateş hattında bulabiliriz ya da hiç hesapta olmayan problemlerle, görünen ve görünmez kazalarla karşı karşıya kalabiliriz.

Temkini elden bırakmadan iletişim kurarsak ve iletişim, teknoloji, kısa seyahatler, haberleşme, ticaret vb. Merkür konularında aksaklıklar meydana gelirse öfkelenmeden, agresif ve fevri çıkışlar yapmadan durumu değerlendirirsek, karşımıza çıkan geçmişte kalmış veya yarım bırakılmış konuları yeni bir bakış açısıyla ele alırsak Merkür gerileme süreci sakin, hatta oldukça verimli geçebilir. Ani kararlar, ani hareketler her zaman zararlı olabilir, ancak Koç özellikle bu tarz fevriliklere ve ani kazalara meyilli olduğu için bu süre içerisinde bir tık daha dikkatli olmakta fayda var. Laf dalaşları, klavye düelloları gördüğünüz yerde derin bir nefes alın ve arkanızı dönüp yürüyün ya da sayfayı değiştirin, sekmeyi kapatın. Dobra olacağım derken pot kırmamaya dikkat etmek de elzem olabilir. Hareket her zaman bereket getirmeyebilir, nefes alın, durun, dinlenin, gerçekten elzem ise harekete geçin.

Merkür gerilemeleri yarım kalan işleri tamamlamak, geriye bakıp nereden nereye geldiğimizi görmek ya da geçmişten gelen ne varsa onunla yüzleşip ilerlemeye hazır hâle gelmek için de mükemmel zamanlardır, bu gerileme sürecinde vurgulanan konular başta kendi benliklerimiz, egomuz, yaşamsal enerjimiz ve bize yaşama arzusu veren motivasyonlarımız olmak üzere Koç burcu konuları. Belki yarım kalanları tamamlamak ya da kesip atmak için gerekli olan öfkeyi, cesareti ve kararlılığı göstereceğiz/göstermek zorunda kalacağız, belki de bir savaşımız varsa onu bitirmek, ertelemek, duraklatmak ya da devam ettirmek için gerekli desteği alacağız. Geçmişten gelen ve bir anda yeniden ortaya çıkan konulara ve kişilere bu gözle bakarsak verimli sonuçlar elde etmek mümkün olabilir.

Bu noktada özellikle Retrograde kelimesine ve kelimenin başındaki “re-” ön ekine dikkat çekmek istiyorum. Bu ön ek, “geriye gitmek” anlamına geliyor, onu “yeniden” olarak yorumlayabiliriz. Merkür gerileme dönemlerini hayatımızın her alanında “yeniden değerlendirme, yeniden gözden geçirme, yeniden düşünme, yeniden hizalama/hizalanma, yeniden yapılanma, yeniden oluşturma, yeniden tamamlama, yeniden düzenleme” dönemi olarak görmek genellikle küçük kıyamet olarak yansıtılan bu dönemi yeni bir bakış açısıyla ele almamıza yardımcı olabilir.

Merkür gerilemesi başlarken de biterken de başka bir gezegenle sert ya da gerilimli bir açı yapmıyor, bu oldukça iyi bir şey. Ancak gerileme süreci içerisinde bazı önemli göksel etkileşimler söz konusu olacak.

Merkür geri hareketinin başlangıcında Venüs ile kavuşuyor, bu da özellikle Koç konularına Venüs’ün temsil ettiği değerleri de ekliyor: Bir bütün olarak sevgi ile sevgiden kaynaklanan maddi-manevi bolluk-bereket, sevgiyi alma-verme biçimimiz, bize haz verenler, ilişkiler ve ilişiklik kurmak, değer kavramı ve değer yargılarımız. Geriye dönük değerlendirmeler yapmak ve dönüşüm kapıları açmak mümkün olabilir.

Ay Merkür gerilemesinin başlangıcında İkizler’de, sonunda ise Koç’ta yer alıyor, bu da zihin ve duygu bedenlerimizde yoğun bir etki bırakabileceği anlamına geliyor. Üstelik Ay’ın sahnedeki rolü bunlarla sınırlı değil:

31 Mart Cumartesi günü 15:36’da Terazi burcunun 10. derecesinde Dolunay gerçekleşecek. Bu esnada 12 derece Koç’ta gerilemekte olan Merkür, Dolunay ile karşıt açı ilişkisi içerisinde olacak. Ayrıca 8 derece Oğlak’ta yer alan ve Mars ile kavuşumda olan Satürn, Merkür ve Ay ile kare açı ilişkisi içerisinde olacak. Yoğun ve gürültülü bir enerjinin açığa çıkması söz konusu, bunu en faydalı şekilde değerlendirmek bize ve irademize bağlı. Ayrıca ne söylediğimize, ne dilediğimize daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

Biyolojik ya da ruhsal fark etmez, aile sevgisini ve güvenini deneyimlediğimiz kişilerle vakit geçirmenin çok iyi geleceğini şimdiden söylemek mümkün. Bunu ben değil, Ana Tanrıça Demeter söylüyor bu arada 🙂 Merkür Tanrıça Asteroid Ceres ile gerileme süreci boyunca belirli günlerde olumlu açı ilişkisi içinde olacak.

Hermes (Merkür) ve Ares (Mars) Rölyefi. M.Ö. 300-200.

1 Nisan’da Güneş ve Merkür arasında 11 derece Koç’ta tam kavuşum gerçekleşecek. 4-5-6 Nisan’a dikkat edin, bu günler içerisinde Merkür ile Mars ve Satürn arasında tam kare açılar meydana gelecek. Kollektif olarak daha gergin, kısıtlanmış, baskı altında hissetmek mümkün olabilir. Fevri ve agresif çıkışlardan her zamankinden birkaç tık daha fazla kaçınmak güzel bir önlem olabilir.

Merkür geri hareket sürecini bitirdikten Yaklaşık olarak 17 saat sonra, 16 Nisan Pazartesi günü 04:57’de 26 derece Koç burcunda Karanlık Ay gerçekleşecek ve bu süreçte oluşabilecek enerji yoğunluğunu kapanış havai fişekleri gibi düşünebiliriz. Havai fişek gösterileri nötr bir enerjiyi temsil eder, kullanımına göre selamet de getirebilirler, felaket de. Öfke patlamalarına ya da artan enerjinin getirdiği huzursuzluğa karşı deşarj olmak, rahatlamak, öfkeyi yaşam enerjisine dönüştürmek, topraklanmak ve içe dönmek gibi Karanlık Ay’a özgü çalışmalar önem kazanacak.

Merkür geri hareketinin, Dolunay ve Karanlık Ay fazlarının sizi tam olarak nasıl, nerede, ne şekilde etkileyeceğini öğrenmek istiyorsanız bunun tek bir yolu var, o da doğum haritanızı incelemek.

Kişiye özel Astroloji ve Tarot rehberliği, Ay Gizemleri ve Dişil Enerji çalışmaları, Ruhsal Rehberlik ve Şifa hizmetleri için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz. 

Merkür’ün geri hareketi hepimiz için kutlu olsun!

Sevgi ve saygı ile,

Deniz Tara

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s