Balık Burcunda Karanlık Ay – 17 Mart 2018

Tutulma mevsiminin dalgalarında birlikte yol aldık, sirenlerin şarkısını dinledik, yunuslarla ve denizkızlarıyla yüzdük. Şimdi ise Balık Karanlık Ay’ının dingin ve derin sularına vardık. Başak Dolunayında açığa çıkan sorulardan bazıları şimdi cevap bulacak. Nefeslerinizi tutun, dalışa geçiyoruz. Ancak kalbi ve ruhu bilinmeze kulaç atma cesaretini gösterenlerin ulaşabileceği, girişi denizin altında bulunan şifa mağarasına, okyanusun kalbine davet ediyor gökyüzü bizleri. Henüz hazır olmayanlar üzülmesin, şifalanmaya hazır olan ne varsa su üzerine çıkmaya başladı bile. 2011 yılından beri ne tür yaraları şifalandırmak için çalıştınız? Neler yaşadınız? Son Ay Menzilinde, Balık burcunun sonlarında VE Astrolojik Yeni Yıla çok az bir zaman kala tamamlanma hissini yoğun ve derin bir şekilde hissetmemize vesile olacak bir Karanlık Ay gerçekleşmek üzere, kutlu olsun!

Sonsuz sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Balık Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği:

Okyanusun Kalbinden Gelen Şifa

Karanlık Ay, 17 Mart Cumartesi gününün saat 16:11’de 26 derece 53 dakika Balık burcunda gerçekleşiyor. Balık burcunun sezgisel, hassas, duygusal, hayalperest, idealist, romantik, merhametli, bağışlayıcı, sınırsız ve koşulsuz sevgiyi deneyimlemeye hazır enerjisi ile Karanlık Ay’ın içe dönük enerjisi birleştiğinde çok fazla söz söylemeye gerek kalmıyor, içselleştirme ve şifalanma aşamalarını başlatmak ya da devam ettirmek için derinlere dalma zamanı geldi. Dingin ve karanlık sularda ilerlerken gönül gözümüzün ışığına ve ruhumuzun şarkısına güvenmeliyiz, böylece illüzyonlardan, âtıl durumdaki duygu ve enerji yüklerinden, duyguların esaretinden, eski yaraların siren şarkısından korunmak mümkün olacak.

Zodyak çemberindeki son burç olan Balık, yukarıda sayılan özelliklerinin yanı sıra tamamlanma, bütünlenmiş hissetme, dengelenme, kabullenme gibi temaları da bünyesinde barındırıyor. Birkaç gün sonra Güneş Koç burcuna girecek ve Ostara Bayramını, İlkbahar Ekinoksunu, aynı zamanda Astrolojik Yeni Yılı kutlayacağız. Karanlık Ay, büyük bir şifalanma ve arınma sürecinin yanı sıra geçtiğimiz Mart ayından beri neler olup bittiğini düşünmek ve büyük resmi görmek için bir fırsat sunuyor. Yolumuz nerelerden geçmiş olursa olsun, her şeyin kendi seyrinde, döngüsünde ve zamanında gerçekleştiğini anlamak ve içimizin derinliklerinde teslimiyeti, kabullenişi ve huzuru hissetmek mümkün olacak, tabii ki bunu irademizle istemeliyiz.

Anatomik açıdan Balık burcunun ayakları yönettiğini de hatırlatmak istiyorum. Kozmik okyanustan gelen ilham, mesaj ve enerji ile sularda yüzüyormuş gibi hafif hissetsek de ayak tabanlarımızda bulunan çakralarımız vasıtasıyla yeryüzüne bağlı olduğumuzu hatırlamak, topraklanarak soyut olanı somuta çevirmek mümkün olabilir. Okyanus enerjisiyle dolu bir ortamda nasıl topraklanabiliriz diye soranları duyar gibiyim: Sahilde dalgalar ayaklarınızı öperken üzerinde yürüdüğünüz, ya da denizde yüzerken ayaklarınızı değdirdiğiniz kum ya da çakıl var ya, işte onlar toprak elementi. Bu nedenle sahiller iki âlemin iç içe geçtiği büyülü geçit kapıları olarak düşünülür. 🙂

Özellikle rüya faaliyetlerinin arttığını geçtiğimiz haftadan beri ben dahil pek çok kişi deneyimledi, bu hafta sonu ve sonraki iki hafta da pek farklı olmayacak. Duygusal hassasiyetimiz kadar sezgisel ve içgüdüsel kapasitemiz de yükselmeye meyilli. Empati yeteneği güçlü olanlar başta olmak üzere hepimizin koruma ve arınma çalışmalarına önem vermesi gerekiyor, Balık’ın efsunlu sularından geçerken bize ait olanla olmayanın karışması muhtemel. Sağlıklı sınırlar oluşturarak alan yaratmak önceliğimiz olmalı.

Düşlemek yine önemli bir tema, ancak bu kez düşlerimizin ve düşleme isteğimizin önünü kapatan blokajlarla, engellerle ilgileneceğiz. Bu blokaj ve engellerin bir kısmı iyileşmiş hissetmemizi, bilinçli bir şekilde hayatımızın akışına teslim olmamızı, kabullenmemizi zorlaştıranların ta kendisi olabilir.

Karanlık Ay, yaralı şifacı olarak tanınan Chiron ile kavuşuyor. 2011 yılından beri Balık burcunda yol alan şifacıların şifacısı, Nisan ayında Koç burcuna geçecek. Güneş, Ay, Yükselen burcu Balık olanlar ya da Balık burcunda önemli göksel yerleşimleri bulunanlar yedi yıldır kişisel şifa yolculuklarına dair yoğun deneyimler yaşadılar, diğerleri de Balık haritalarının neresinde ise orada bu etkiden nasiplerini aldılar. Chiron, Koç’ta başlayacağı yeni yolculuğundan önce son bir şifa dalgası gönderiyor bizlere.

İçimizdeki çocuğu, derinlere gizlediğimiz yaralarımızı, acı veren anıları, psişemizin dengelenmesi gereken yönlerini, asla iyileşmeyeceğine kendimizi inandırdığımız şeyleri, utanma veya suçlu hissetme gibi nedenlerle gizlediğimiz ve hapsettiğimiz özgün yönlerimizi iyileştirmemiz ve bilincimize, benliğimize entegre etmemiz açığa çıkaracak güçte bir dalgadan bahsediyorum. Hani kıyıdan bakınca  korkutucu, ama denize girdiğimizde korkacak bir şey olmadığını fark ettiğimiz dalgalar var ya, aynı onlar gibi. Bilinçdışının ve duyguların denizine adım attığımız anda serinletici, iyileştirici, sakinleştirici ve özgürleştirici bir şifa dalgası bu. Kolay olacak demiyorum, hepimiz kendi çapımızda az ya da çok zorlanacağız, ancak buna değeceğini bilmenizi istiyorum.

Tanrıça Asteroidi Nemesis, Karanlık Ay ile kavuşarak kozmik düzeni ve bu düzenin bize etki eden kısımlarını onarmak üzere desteğini sunuyor. Bu Tanrıçayı yalnızca intikam ile ilişkilendirmek büyük haksızlık, zira kendisi irademizi baskılayan, bizi geride tutan herkesi ve her şeyi etkisiz hâle getirebilecek güce sahip.

Akrep burcunda geri harekette olan Jüpiter, hoş hisler uyandırmasa da, hoş şeyler açığa çıkarmasa da derinlere dalma konusunda daha cesur ve iyimser olmamıza yardımcı olmak ve şifa etkisini daha da güçlendirmek adına Karanlık Ay ile uyumlu bir üçgen açı içerisinde. Akrep’in doğal yöneticisi Pluton’un da desteğini alıyor. Katharsis için, arınmak için çok büyük bir potansiyel söz konusu. Balık’ın etkisiyle olanı, açığa çıkanı, yara izlerini olduğu gibi kabul etmek ve kontrol etme güdüsünün illüzyonundan kurtulmak için çok büyük ve dönüştürücü bir destek alıyoruz.

Yay burcunda Galaktik Merkeze çok yakın konumda olan Mars, Tanrıça Asteroidi Vesta ile kavuşumda ve Karanlık Ay ile tetikleyici bir kare açı ilişkisi içerisinde. Bu durum bana “İyileşme Krizi” (Healing Crisis) terimini hatırlatıyor. Şifalanmak üzere açığa çıkan yaralar bizi gerebilir, öfkelendirebilir. Can acısı öfkenin en doğal nedenlerinden biridir. Belki de başımızdan geçen gerilimli bir olay, biriyle yaşadığımız bir gerilim eski yaraların tetiklenmesine neden olabilir. Rahatsızlık veren ne ise hemen geçmesini isteyebiliriz, bir şeyi hemen oldurmaya çalışmanın da öfkeye davetiye çıkaracağını bilmeliyiz. Savaş Tanrısı Ares fevridir, agresiftir, ancak teyzesi Hestia onu meşalenin aydınlattığı her ne ise onu kurtarmaya, kazanmaya, korumaya and içen cesur bir savaşçıya dönüştürmek istiyor. Hestia öfkeyi dönüştürmek, zehrini şifaya çevirmek için bize yol gösteriyor. Öfkeli misiniz? Nereniz acıyor? Bakmanız gereken yer tam olarak orası. Kurtarmanız, kazanmanız, korumanız gereken parçanız o yara izinin altında yatıyor. Fevri adımlarla bodoslama dalışlar yerine sessizce, sakince, dinleyerek ilerlemeyi seçmeliyiz.

Uranüs ise Mars ve Vesta ile üçgen açı ilişkisi içerisinde, Karanlık Ay ile de uyumlu bir konumda. Zorlayıcı olanın üzerine gitmenin beklenmedik sürprizler getireceğini, dahası şifalanma süreçlerimizin bazı yönlerinin hızlıca kendini göstereceğini müjdeliyor. Mars’ın fevri gerilimini motivasyon kisvesi altında hissetmemize yardımcı olacağı da aşikar.

28. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Karanlık Ay dönemine. İsmi “Batnü’l-hût”, yani “balığın karnı”. Venüs, Ay ve Pluton’un etkisi altındadır. Anahtar Kelimeleri: Tamamlanma, hasat, dinlenme, rüyalar, rehberlik, inanç.

Menzillerin sonuncusunun temsil ettiği en önemli enerji sonlanma, ulaşma, tamamlanma ve hasat enerjisidir. Bugün gerçekleşen Karanlık Ay’ın etkisi ile bizler de hem bireysel hem kolektif yolculuklarımızda bir tamamlanma, sonlanma ve hasat sürecine girmiş durumdayız. Şimdi biraz dinlenme zamanı.

Ay bu menzildeyken potansiyelleri farketmek, büyüttüğümüz ya da yetiştirdiğimiz maddi-manevi her ne varsa onlara dair hasat faaliyetlerine girişmek, çiftler arasında uyum ve uzlaşma sağlamak, üzerinde çalışılan işleri ya da projeleri tamamlamak, dinlenmek, rüya çalışmaları yapmak, önceki beklentilerimize tutunmayı bırakarak şu an sahip olduklarımıza odaklanmak için doğru bir zamandır. Yaşamımızda daima bir rehberlik aldığımız gerçeğine ve aldığımız rehberliğe güvenebiliriz. Pasif olmak ve eylemsizlik için uygun bir zaman değildir.

Balık Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 27 Balık

Hasat Ay’ı Gökyüzünü Aydınlatıyor*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: Olgunlaşmış, meyve vermeye hazır durumlar, Sahip olunanları kutlamak, Perspektifin genişletilmesiyle ulaşılan berraklık, Tamamlanmışlık ve başarılı olma hissi, Ânı kucaklamak ve mümkün olan ne varsa onu en iyi şekilde değerlendirmek, Doğa’nın bereketi, Gece göğünde Ay’ın güzelliği.

Bu sembol bizlere bir hasat aşaması içerisinde olduğumuzu hatırlatıyor. Döngünün tamamlanması teması her yönden bizi sarıp sarmalamış durumda. Her ne şekilde olursa olsun geldiğimiz yeri kutlamalı, onurlandırmalıyız. Hem ektiğimiz, besleyip büyüttüğümüz hem de ekmeyi, besleyip büyütmeyi başaramadığımız şeyleri biçme, toplama zamanı geldi. Teslimiyetin, bağışlamanın ve kabullenmenin sihirli etkisi tam olarak bu mesajda saklı. Böylelikle tam, bütün hissetmenin yalnızca bizi başarılı hissettiren olumlu yönlerimizle ilgili olmadığını anlarız. Hatalarımızla, eksik hissettiren yönlerimizle, öfkemizle de bir bütünüz ve onların da hasatından farklı bir bilgelik elde ederiz. Popüler bir söze gönderme yapalım: Sevaplarımızla ve günahlarımızla bir bütünüz, sevaplarımızla ve günahlarımızla kendimizi sevebiliriz.

 Balık Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

 • İçe dönmek ve dinlenmek önemli!
 • Teslimiyeti, salıvermeyi deneyimlemeye açık olun.
 • Bağışlayıcı olun, affedici olun, kabullenin.
 • Her şeyin özünde bir olduğunu hatırlayın, kalbinizi sevgiye açın.
 • Acınızı, yaranızı, huzursuzluğunuzu sahiplenin, kendinize alan ve zaman yaratın.
 • Yukarıda yazılanları yapmakta zorlanıyorsanız, en azından bunu kabullenmeyi deneyin ve her şeyi bırakın, çabasızlığı deneyimlemeye çalışın. Dinlenin, rahatlatıcı şeylere odaklanın.
 • Değerlerinizi, ahlaki ve etik duruşunuzu gözden geçirin.
 • Varlığınızın özü ile bütünleşerek buradan yola çıkmayı seçin.
 • İçinizdeki çocuğu kucaklayın.
 • Ruhunuzun şarkısı işitilmek istiyor, dinleyin.
 • Öfke hissediyorsanız bastırmayın, ona alan tutun, onu yaşam enerjisine nasıl dönüştüreceğinizi öğrenmeye açık olun.
 • Geçmişin yüklerinden karşınıza çıkan ve gitmeye hazır olan ne varsa bırakmaya istekli olun. Onlara tutunan sizsiniz, bunu hatırlayın ve salıverin!
 • İyileşmek için derine dalmaya, içinize bakmaya hazırlıklı olun.
 • Kendinize ve çevrenize zarar vermemek kaydıyla iç sesinizi dinleyin.
 • Sadece uyumak mı istiyorsunuz? Uyuyun. Hiçbir şey yapmadan öylece oturmak mı istiyorsunuz? Oturun.
 • Hepinizi ne kadar çok sevdiğimi hatırlayın, öğrenin, işitin. 🙂

Balık Burcunda Karanlık Ay için Özel Tarot/Oracle Açılımı

Balık’ın kozmik okyanusunda yüzerken içsel bilgeliğimizi açığa çıkarmak için Cherise Williams‘ın paylaştığı okyanus temalı açılımdan ilham alarak hazırladığım açılımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Açılımı deneyenlerin benimle paylaşmasını rica ediyorum, herkesi Facebook Grubumuza bekliyorum:

 1. Saklı Hazine: Kumun altında saklı olan yeteneğim ya da güçlü yönüm ne?
 2. Batık Gemi: İç denizimin derinliklerinde keşfetmemi ve iyileştirmek üzere açığa çıkarmamı bekleyen şey ne?
 3. Deniz Feneri: Saklı hazinemi açığa çıkarmam için bana ne rehberlik ediyor?
 4.  Çapa: Batık gemiye ulaşmak için bana ne rehberlik ediyor?
 5. Siren Şarkısı: Neye karşı dikkatli olmalıyım?
 6. Denizkızının Şarkısı: Ruhumun şarkısı bana ne mesaj veriyor?
 7. İstiridye: Bana hediye edilen en önemli rehberlik nedir?

Balık Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Labradorit, Ametist, Akuamarin, Kantaşı, Florit, Turkuaz, Opal

Balık Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Adaçayı, Limon otu, Hodan çiçeği, Leylak, Zambak, Muskat

Kişiye özel Astroloji ve Tarot rehberliği, Ay Gizemleri ve Dişil Enerji çalışmaları, Ruhsal Rehberlik ve Mentörlük hizmetleri için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz. İnsanlığa tüm kalbimle hizmet etmek için buradayım.

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Balık Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 27 Balık metni ve anahtar kelimeler Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Balık Karanlık Ay’ı için özel açılım Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır. Bu açılıma ilham olan Cherise Williams’a ait Okyanus temalı açılım için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s