Kova Burcunda Karanlık Ay ve Güneş Tutulması

Hayatınızda 2000’li yılların başından beri neler oluyor? Geçen yıldan bu yana neler değişti? Bu Karanlık Ay dönemi sesini günler öncesinden oldukça güçlü bir şekilde duyurdu bizlere. Rüyalarımıza girdi, gözlerimizin önüne işaretler getirdi, çoktan unuttuğumuz soruların cevaplarını verdi, iç sesimizle birlik olup bizleri destekledi. Büyük bir eşikten daha geçiyoruz, ancak bu seferki bizlere yeni bir farkındalık ve kolektif olarak yükselmek için güzel bir fırsat olacak. 31 Ocak’taki Ay Tutulmasının yoldaşı olan bu Güneş Tutulması, Temmuz ayına kadar sürecek olan yeni bir döngüyü başlatıyor. Önceliklerinizi gözden geçirin bu günlerde, ve yeni bir ay döngüsüne girerken bırakmak istediğiniz ne varsa arkanızda bırakmayı seçin. Yolculuğun devamında hepimiz kendi meşalelerimizi bulacağız, söz veriyorum.

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Kova Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği:

Uyanışın İçsel Meşalesi!

Karanlık Ay, 16 Şubat Cuma gününün ilk dakikalarında, 00:05’te 27 derece 7 dakika Kova burcunda gerçekleşiyor. Kova burcunun özgürlükçü, hümaniter, vizyoner, ilham verici enerjisi, özellikle fiziksel düzeyde hepimizi etkileyecek olan Güneş Tutulması ile birlikte mükemmel bir arınma fırsatı sunuyor bizlere. Hem bireysel, hem de kollektif olarak işlevini yitirmiş, zamanını doldurmuş, ayak bağı olan ne varsa bırakmamız, salıvermemiz için “tutulacak”, belki de uzun süredir göremediğimiz ya da görmeyi reddettiğimiz şeyler için artık hiçbir bahanemiz kalmadığını idrak edeceğiz.

Ay Kova’dayken algılarımız kollektif ve hümaniter bir düzeyde çalışmaya meyilli olur, bir yandan da bireysel özgürlükler, bağımsızlık, vizyonlar önem kazanır. Kova’nın arketipi Su Taşıyıcısıdır, ancak elindeki sürahiden akan su kozmik ilhamı barındıran ışıl ışıl havadır, zeka ile harmanlanan sezgidir, insanlığın sesidir. Onun rehberlik ettiği dönem her şeyin göründüğü gibi olmadığını anlamanın, evrenin sonsuz olasılıklardan oluşan bir ağ olduğunu farketmenin ve bu rehberlik ile kendi hakikatimizi gözden geçirmenin, hakikatimizle hizalanamayan her şeyi bırakıp gitmenin, gerekirse bir amaç uğruna isyan etmenin tam zamanıdır.

Karanlık Ay ve Güneş Tutulması, Merkür ile kavuşuyor. Düşüncelerimiz, zihinsel süreçlerimiz ve her türlü iletişim biçimimiz büyük bir dönüşüme uğramak için gerekli desteği alıyor. Paradigmalar çözülecek, yeni fikirlerin tohumlarını ekmemiz için zihnimizin bahçesinden ayrık otlarını ve cansız kökleri temizlemek mümkün olacak.

Tanrıça Asteroidi Juno da bu güçlü kavuşuma katılanlar arasında. Değişen, dönüşen iletişim ve ifade biçimlerimiz onun dokunuşu ile yakın ilişkilerimize sirayet ediyor. Bu sefer çok daha yakınımızda olan biriyle iletişimimiz ve ilişkimiz tutulmanın merkezinde yer alıyor: Kendimizle, benliğimizle olan iletişimimiz ve ilişkimiz.

Astrolojik çalışmalarımı derinleştirirken kitapları ile bana ışık tutan Demetra George, Juno’nun özellikle mistik birleşmeyi, diğer bir ifade ile egonun sağlıksız titreşimlerini aşınca ulaşılan ruhsal bilinç aşamasını temsil ettiğini söyler. İlişkilerde önceliklerimiz ciddi değişimlere uğrayabilir, zira kollektif olarak fiziksel ve duygusal birleşmenin ötesinde ruhsal ve psikolojik birleşmeyi de deneyimlediğimiz ilişkilere çekileceğiz.

Asteroid Hygeia da bu kavuşuma katılarak ilişkilerde, iletişimde, birliklerde sağlıklı olan yolu seçmemiz için gerekli desteği sunuyor.

Kova’nın modern yöneticisi Uranüs bu güçlü Tutulmaya uyumlu bir açı yaparak, değişimin merkezinde yer alan konularda açık fikirli, yenilikçi, vizyoner olmanın mümkün olacağını haber veriyor. Ne istediğimize, ama en çok da ne istemediğimize dair son derece açık sözlü olmaya başladık bile, bu açıklığın ve berraklığın devamı en güzel şekilde gelecek. Jüpiter’in kare açı desteği, disiplinli ve kararında hareket ettikçe gelişim ve büyüme sözü veriyor.

Karanlık Ay döneminin içerisinde bu temalar arınma, koruma, içe dönerek vizyon elde etme temaları etrafında şekillenecek. Her bakımdan özgürleşmek ve sınırlarımızı olabileceği kadarıyla aşmak için sınırlarımızı bilmemiz, sınırlarımızı ihlal eden ya da fazlasıyla sabitleştiren öğeleri belirlememiz, sonra da bu sınırları gelişimimizi desteklemek ve dışarıdan gereksiz etkiler almamak için yeniden yapılandırmamız gerekir. Bunu yaparken dengede kalabilmek ve hem kendi özgürlüğümüzü, hem de çevremizdekilerin özgürlüklerini tehlikeye sokmamak adına sağlıklı sınırlar oluşturmak çok önemli. Sağlıklı sınırların bizi kısıtlamayan, aksine bizi koruyan ve gelişmemiz için alan yaratan: toprak gibi besleyici, su gibi akıcı, hava gibi geçirgen, ateş gibi yaşam enerjisini yükselten sınırlar olduğunu hatırlamakta fayda var.

Kova Karanlık Ay’ında bu sağlıklı sınırları hem oluşturmak hem de revize etmek için fikirlerimize, entellektüel faaliyetlerimize, arkadaşlık ve dostluk anlayışımıza, insanlığı ilgilendiren konulara, özgürlük tanımımıza, olasılıklara dayalı vizyonlarımızdan nasıl rehberlik aldığımıza bakmamız, bu alanları güzelce havalandırarak yeniden şekillendirmemiz çok iyi gelecektir. Sezgilerimizi vizyonlara dönüştürmek, vizyonlarımızı da adım adım tezahür ettirebilmek için ihtiyacımız olan ilhamı, zeka kıvılcımını, kafa dengi yoldaşlarla birlik ve paylaşım hissini, kozmik bilinç akışını, insanlığın devinim enerjisini, zihinsel şifayı ve umudu kaynağından almak için Su Taşıyıcısı Kova’nın temsil ettiği bir diğer arketipe, Büyük Arkana Tarot kartlarından Yıldız‘a bakmamız dahi yeterli olacaktır. Yıldız’ın ışığı içimizde, şimdi ona uzanarak benliğimizi bulma ve oradan insanlığın ortak benliğine ulaşma zamanı. Bu gece göğe bakanların yıldızları çok daha iyi görebileceği gerçeği de bu kartın anlamını bir kat daha güçlendirir.

26. Ay Menzili ev sahipliği yapıyor bu Karanlık Ay dönemine. İsmi “El-Fer‘u’l-Evvel”, yani “kovanın ön gözü/ağzı”. Balık burcunun ilk derecelerini de kapsayan bu menzile, Balık mistisizm, hassasiyet, hayal gücü ve sezgisel bir özellik getirir. Genel olarak uğurlu ve olumlu bir menzildir, Ay’ın enerjisine ilahi yönü güçlü olan bir sevgi bahşeder.

Ay bu menzildeyken birlik, iyi niyet, iyilik ve yardımseverlik, sanat, sevgi, arkadaşlık, manevi yönü güçlü ilişkiler önem kazanır. Sakin ve besleyici hazırlık çalışmaları, kişisel bakım, genel şifa çalışmaları, adanma ya da ibadet amaçlı çalışmalar, romantik ve ruhsal yönü güçlü ilişkilere vakit ayırmak için uygun bir zamandır. Bizi manevi yönden de besleyecek romantik bir sevginin eksikliğini hissediyorsak, sevgimizi öncelikle kendimize sunmaya ve bunu somut eylemlerle desteklemeye muhakkak vakit ayırmalıyız, böylelikle kendi kendimize koyduğumuz engelleri çözmemiz için gerekli şifa sürecini başlatabiliriz. Burada klişeleşmiş “kendini sev” algısından bahsetmiyorum, zamanımızın ve enerjimizin aslında ne kadar değerli olduğunu anlamaktan, bedenimizin kişisel tapınağımız olduğunu hatırlamaktan, cildimize güzel bir krem sürmeyi ya da saçlarımızı taramayı birer ritüel gibi icra etmeyi öncelik haline getirmekten bahsediyorum. Ani seyahatler, sıkıcı veya bize ilham vermeyen şeylere zaman ve enerji harcamak, sadece bir çıkar sağlamak adına işler yapmak için uygun bir zaman değildir.

Kova Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 28 Kova

Kışı geçirek odun tedariği için kesilen bir ağaç.*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: Kaynakları toparlamak, daha zor zamanlar için hazırlık yapmak, stok yapmak, kamp kabinleri, açık ateşler, toprak ve ağaçların bakımı, doğaya saygı, kağıt yapımı, kitap basımı, yenilenebilir kaynaklar, araçlar, depolar.

Bu sembol bizlere her şeyin bir enerjiye sahip olduğunu ve bir değeri olmadığını düşündüğümüz şeylerin hiç ummadığımız bir şekilde, bambaşka bir seviyede faydalı olabileceğini gösteriyor. Kesilen bir ağaç yakıt olabilir, kağıt olabilir, bu sayede farklı bir seviyede evrensel akışa katılır. Hayatta her şey büyür, bizler de öyle. Bazı şeyler öylece kalmaktansa farklı bir şeye dönüştürülerek daha iyi bir amaca hizmet edebilir. Şimdi kaynaklarımızı toparlama ve gözden geçirme zamanı. Eskimiş olanı, uzun zamandır öylece duranı feda ederek, bırakarak, dönüştürerek bize nasıl faydalı olacağını deneyimleme zamanı. Bu şekilde geçirilen her hazırlık dönemi, verimli ve akışı daimi olan bir kaynak oluşturmamıza yardımcı olur ve yolculuğumuzun ilerleyen aşamalarında karşılaşabileceğimiz zorluklarda hızır gibi yetişir.

 Kova Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

  • Sezgisel zekanızı kullanmak, sezgilerinizle zihninizi birleştirmenizi engelleyen durumları ve blokajları farketmeye yönelmek.
  • Düşüncelerinizi, zihninizi özgürleştirmek.
  • İçinize dönerek kendi bireyselliğinizi kucaklamak, kendinizi köklerinizden gelen ilhamla beslemek, içinizde keşfetmenizi bekleyen cevaplara yönelmek.
  • Sağlıklı sınırlar koymak, düzenlemek.
  • Ay’ın ilk ışığı göğü aydınlatmaya başladığında, yani Hilal fazında eyleme dökmeye başlayacağınız bir “yapılacaklar listesi” hazırlamadan önce, hedeflerinizde bir düzenleme ve ayıklama yapmak.
  • Geleceğe dair planlarınızda yeri olmayan fikirleri, vizyonları tespit etmek.
  • Salıvermek, üzerinizden atmak istediklerinizi arkadaşlarınızla, yoldaşlarınızla paylaşmak.
  • İnsanlığa nasıl hizmet edebileceğinizi, daha yüksek ve bütünün hayrına olanı düşünmek.

Kova Burcunda Karanlık Ay için Özel Meditasyon Çalışması

Kova’nın vizyoner arketipi ve Hava elementi enerjisi ile harmanlanmış olan bu özel meditasyon çalışmasını, geçen yıl Kova Karanlık Ay çalışması olarak hazırlamıştım. Bu yılın enerjisine çok daha uygun olduğunu ve çok daha güzel sonuçlar getireceğini hissettiğim için, bu çalışmayı yeniden sunuyorum sizlere. Çalışma öncesinde Karanlık Ay enerjisine uygun olarak kendinizi arındırmayı ve topraklamayı ihmal etmeyin. Ritüelistik bir çalışma olarak gerçekleştirmek isteyenler usulüne uygun olarak çember açmalıdır. Nefes alış verişinizin mümkün mertebe düzenli olmasına özen gösterin.

Koşullarınız uygun ise rüzgarın çalışacağınız odayı havalandırmasına izin verin. Hava çok soğuk ve rüzgarlı gelirse, rüzgarın sesine kulak verin. Yavaşça içinize yönelin ve orada vizyonlarınızı, ideallerinizi, hedeflerinizi bulun. Her nefes alışınızda bunları ışığa ya da parıldayan enerjiye dönüştürün (ellerinizi birleştirebilir ya da ayrı tutabilirsiniz, tercih sizin). Sonra rüzgarı, hava elementinin devinimdeki hâlini hissedin ve kendinizi ona bırakarak yavaş yavaş yükselin. İçinizdeki vizyoner ve ellerinizde tezahür ederek etrafınızı aydınlatan vizyonlarınız, idealleriniz, hedefleriniz pusulanız olsun ve yükseldikçe sizi kaynağı olan bir yıldıza taşısın. Bu yıldız gökteki en sevdiğiniz yıldız olabilir, ya da tamamen size ait olan bir yıldız olabilir. Sizi Kova’nın arketipi olan Su Taşıyıcısı ile birleştirecek olan bu Yıldızdan akan ışıltılı havayı farkedin. Yıldızınıza yaklaştıkça, ondan akan ışıltılı havaya uzatın ellerinizi ve her nefes alışınızda ellerinizdeki ışığın ya da parıldayan enerjinin daha da güçlendiğini ve ellerinizin ısındığını, bu esnada ellerinizden tıpkı kayan yıldızlar gibi sönükleşen her ne varsa kayıp gitmesine izin verin: vizyonlarınıza ideallerinize, hedeflerinize artık hizmet etmeyen, aksine engel olan her ne varsa bırakmaya hazır olduğunuzu ilan edin tüm benliğinizle ve onlar ellerinizden kayıp giderken farkedin, isimlendirin. Zamanı geldiğini hissettiğinizde, yıldızınızdan akan ışıltılı havanın başınızdan aşağı döküldüğünü görün ya da hissedin, insanlığın kozmik bilinç akışı ile bir olun. Sonrasında her nefes alışınızda rüzgârın sizi aşağıya, başladığınız yere taşımasına izin verin.

Çalışmanızı tamamladığınızda gördüğünüz, düşündüğünüz, hissettiğiniz her şeyi yazmak ve çizmek için kendinize vakit ayırın. Yol haritanızı revize etmek ve yolunuzu temizlemek için size verilen ilham için teşekkür etmeyi unutmayın. Çember açmış olanlar teşekkür sonrasında usulünce elementleri uğurlayarak çemberlerini kapatmayı unutmamalı.

Şimdiden kutlu olsun!

Kova Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Amber, Ametist, Garnet (Lâl), Hematit (Kantaşı), Magnetit, Berrak Kuvars, Labradorit

Kova Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Nergis, Biberiye, Karakafes otu, Adaçayı, Nane, Menekşe, Rezene, Pelinotu, Kediotu

Kişiye özel Astroloji, Tarot,  rehberlik ve mentörlük çalışmaları için mystaerion@gmail.com adresine e-posta yazarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Kova Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 28 Kova metni ve anahtar kelimelerLynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Kova Burcunda Karanlık Ay için verilen özel çalışma Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s