Aslan Burcunda Güneş Tutulması ve Karanlık Ay Raporu

Aslan’ın kuyruğunda, Ejderha’nın kalbinde, Denizkızının sahilinde büyük bir dönüşüme hazır mısınız? Ateşten bir çemberin içinden geçiyoruz bu kez, sıkı tutunun! 🙂 Yaz tüm sıcaklığı ile devam ederken, büyük dönüşümlerin habercisi olan bir Ağustos ayını geride bırakmak üzereyiz. Yılın ilk hasatını müjdeleyen, 31 Temmuz gecesi başlayan ve 1 Ağustos günü devam eden Lughnasad bayramından bir hafta sonra Kova burcunda bir Dolunay ve Ay tutulması yaşadık. Duygusal dünyamıza ve bilinçaltımıza derinden dokunan bu göksel buluşmadan iki hafta sonra, bugün, Aslan burcunda gerçekleşecek olan Karanlık Ay ve Güneş tutulması bu kez fiziksel dünyamıza, benliğimize dokunacak. Gökyüzünde ışığın kesilişi sahnelenirken, son 18 yılda feda ettiğimiz hiçbir şeyin boşuna olmadığını anlayacağız, iç dünyamızda gölgemizle yüzleşme ve içsel ateşimizle arınma fırsatı bulacağız. Buna bir de Başak burcunda gerileyen Merkür’ün etkilerini ekleyecek olursak, her zaman olduğu gibi bize çok iş düşen, ne kadar zahmetli olsa veya görünse de, ödülü büyük olan bir hasat bekliyor bizleri.

Okurken keyif, ilham ve fayda almanızı diliyorum.

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Regal Creatures by Sidonie

Aslan Burcunda Karanlık Ay ve Güneş Tutulması:

Aslanın Kuyruğunda, Ejderhanın Kalbinde Dönüşüm

Karanlık Ay ve Tam Güneş Tutulması 21 Ağustos 2017 Pazartesi gecesi saat 21:30 dolaylarında 28 derece 52 dakika Aslan burcunda gerçekleşecek. Gökyüzünde Ay’ın yol gösterici ve parlak ışığını göremediğimizde, Güneş’in henüz batmadığı yerler karanlık gecemizi paylaşacak. Bu defa yalnızca bir sonraki aya taşımak istemediklerimizden değil, son 18 yıldır hayatımıza dahil olan süreçlerde bizi kısıtlayan, kendimizi görmemize ve göstermemize engel olan her şeyden kurtulmanın mümkün olduğu bir enerji açığa çıkacak.

Karanlık Ay’a ve Tutulan Güneş’e Ejderha’nın Başı olarak da bilinen Kuzey Ay Düğümü (Rahu) kavuşuyor. Ayrıca 8 derecelik geniş bir orbla dahi olsa Mars da bu üçlüye fevri ama iradeli enerjisini sunuyor. 28 derece Koç’ta yer alan ve son derece devrimci olan Uranüs ve 27 derece Yay’da yer alan Galaktik Merkezin kendisi üçgen açı ile destekleyici enerjisini sunuyor. Gözümüzün önüne bir ejderha ateşiyle alev alev yanan bir meşale, bir ateşgâh, ya da bir ateş çemberi getirirsek neler olduğunu daha iyi hissedebileceğimizi düşünüyorum.

Bu ateşgâhın ya da ateş çemberinin ana teması vadesini doldurmuş ve işlevini yitirmiş eski kodları yıkmak, kalıpları çözmek, geçmişi salıvermek, gölgemizle yüzleşmek, egomuzu kucaklamak. Bu defa istesek de istemesek de, zorlansak da zorlanmasak da bu temalara dair küçük ya da büyük sınavlardan geçeceğiz. Ateş çemberi demiştim değil mi, işte bu çemberin içinden nasıl ve ne halde geçtiğimiz, önümüzdeki 18 yıl üzerinde belirleyici etkilere sahip olacak. Neyi seçersek o oluruz, şimdi seçim yapma zamanı.

12. Ay Hanesi ev sahipliği yapıyor bu ateşgâha, Aslan’ın Kuyruğunda yer alan bu hane “Al-Sarfah”, yani “Değiştirici” olarak adlandırılıyor ve geleneksel imgesi bir ejderha ile savaşan insan. Anahtar kelimeleri çatışma, yüzleşme, yansıtma olarak özetlenebilir. Bu hane kaosu ve çatışmayı dürüstlükle ve uzlaşma ile çözmenin gerekliliğini vurgular, ekilen tohumlara ve yapılan hasatlara bereket bahşeder, herhangi bir hizmeti gerçekleştirenlerin hayatlarını iyileştirici bir etki sunar. Ay bu hanede ilerlerken kendimize ve başkalarına karşı dürüst olmamak, yalan söylemek, sorunlarımızı başkalarına yansıtmak suretiyle onlardan kaçınmak oldukça kötü etkiler bırakır.

Ejderhalara hayal ürünü gözüyle bakan herkes bunun aslında içlerindeki canavara gönderme yaptığını anlar mı bilemem, ama bugün ejderhaların gerçek olduğunu bilenler onun kalbindeki ateşten paylarına düşen dönüştürücü etkiyi alacak.

Gökyüzünde sahnelenen bu yoğun dönüşüm ve arınma, gerek gerçekleştiği Aslan burcu nedeniyle, gerekse Ejderha’nın mağarasına giriş temasıyla bana Büyük Arkana içerisindeki Strength~Güç adlı Tarot kartını da anımsatıyor. Güç kartı, özünde ruhsal gücü temsil eder. Kartın üzerinde yer alan aslan (ego), kişinin içindeki canavardır ve insan (ruh) şefkatiyle, ruhsal gücüyle bu canavarı ehlileştirir. Buradaki ehlileştirmenin güç göstererek, baskı kurarak, köleleştirerek gerçekleştirilmediği, daha doğrusu gerçekleştirilemeyeceği açık bir şekilde vurgulanır. Egomuza vahşi bir hayvan muamelesi yapıp onu bastırmak, cezalandırmak ya da görmezden gelmek yapabileceğimiz en büyük hatalardan biridir. Sirklerde ateş çemberlerinden geçmeye zorlanan aslanları düşünün. Bunun yerine ona saygı duymak, şefkatle yaklaşmak, onu anlamak, kucaklamak gerekir. Böylece içimizdeki bu canavar en büyük yoldaşımız, müttefiğimiz olacaktır.

Güç kartının ve Ay Hanesinin rehberliği ışığında şu tavsiyeleri vermekte fayda var:

Egonuzu kucaklayın, gölgenizle yüzleşme aşamasında size ondan başka kimse yardımcı olamaz. Eril iradenizi ve dişil sezgilerinizi onurlandırın, yukarıda Güneş ve Ay kucaklaşırken aşağıda eril ve dişil yönleriniz birleşsin. Şefkatinizi cesurca sunun, sizinle birlikte el uzattığınız kişileri de arındıracak.

Aslan Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 29 Aslan:

Çıplak bir sahilin kayalıklı kıyısına tırmanan bir denizkızı, ona ölümsüzlüğü getirecek olan prensi bekliyor.*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler*: Bilinçli bir forma kavuşmak. Var olmanın yeni yolları. Dönüşüm. Farkına varılma ihtiyacı ve beklentisi. Geçmişten çıkıp gelen yeni olgular. İki ayağının üzerinde durmayı öğrenmek.

Küçük denizkızının hikâyesini herkes az çok bilir: İçinde bulunduğu dünyaya ait hissetmeyen denizkızı, başka bir dünyaya özlem duyar ve oraya ait olmak için pek çok şeyi feda eder, Andersen masalında denizkızı mutsuz olur, Disney masalında ise özlemini duyduğu şeye kavuşur. Burada ise dışarıda yer alan bir şeye kavuşmaktan ziyade içeride yaratılan bir kavuşum anlatılıyor: Bilinçdışının okyanusundan çıkan dişil enerji, zor bir tırmanış gerçekleştirerek eril enerji ile kavuşacak, böylece zaten ölümsüz olan ruh kendi içerisinde bu tamamlanmayı yaşayacak. Sembolde dişil yön sahilde bekliyor olsa da, pek çok kişi için sahilde bekleyen eril yönleri olabilir. Bu tamamlanma sürecinde geçmişe, eski yaşamımıza ait olan pek çok şeyi bırakmak zorunda kalacağız, ancak bu defa yaptığımız hiçbir fedakârlık boşuna olmayacak. Kendimizi ifade etmek, iki ayağımız üzerinde durmak, yerimizi ve amacımızı bulmak, kendimizi yepyeni bir anlayışın ışığında bilmek, yeni bir gerçeklik yaratmak mümkün olacak.

The Little Mermaid, US poster, Ariel, 1989. © Walt Disney Pictures / Everett Collection

 Aslan Burcunda Karanlık Ay ve Güneş Tutulması

için Neler Yapabilirsiniz?

 • Güneş Tutulması etkisini dengelemek adına gümüş takılar tercih edin, altın takı takmamaya çalışın.
 • Bu sefer size bir Tarot ve Oracle açılımı önermiyorum, göksel şölenin kendisi yeterince açılıma vesile olacak içimizde. 😉
 • Hissettiğiniz her türlü duyguyu, aklınıza gelen her türlü düşünceyi özgür bırakın. Hiçbir şeyi bastırmaya çalışmayın. Özellikle korku, gerginlik, öfke gibi hisleri yoğun olarak deneyimleyenler için topraklanmak ve sevgiyi, şefkati hissedebilecekleri ortamlarda bulunmak çok önemli olacaktır.
 • Geçmişinizden gelen ve son zamanlarda ortaya çıkan kişilere, durumlara, hatıralara dikkat edin. Yarım kalan ne var? Neleri tamamlamanız için ortaya çıkmış olabilirler? Parçaları birleştirin.
 • Merkür gerilemekte olduğu için olası iletişim aksaklıklarına karşı dikkatli olun ve özellikle bugün, ama genel anlamda 5 Eylül’e kadar çok önemli kararlar almayın, çok ciddi işlere başlamamaya gayret edin.
 • Bol bol su için, dinlenin, meditasyon yapın, ateş üzerinde yürüyormuş gibi hissetseniz de, ateş dansı yapıyormuş gibi hissetseniz de dönüşümün tadını çıkarın.

Aslan Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Kehribar, Sitrin, Garnet, Elmas, Jasper, Kunzit, Labradorit, Oniks, Ateş Opali, Peridot, Pirit, Berrak Kuvars, Yakut, Güneş Taşı, Zebercet.

Aslan Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Karakafes Otu, Melisa, Sedef Otu, Günlük (Frankinsence), Papatya, Sandal Ağacı, Karanfil, Dereotu, Günebakan, Tarhun Otu.

Bilge Astrologların Kaleminden

21 Ağustos Aslan Karanlık Ay ve Güneş Tutulması için

Analizler ve İçgörüler

Begüm Yazgı: 

Biz nelerimizi, hangi parçalarımızı bugüne kadar kurban ettik ? Hayatta hiçbir şey geri getirilemez değildir. Yargılanacağımızı, dışlanacağımızı, sevilmeyeceğimizi düşündüğümüz için nelerden feragat ettik ? Şarkı söylemeyi mi kestik, resim yapmayı mı yoksa kilo alırız da sevmezler diye çikolatalı kek yemeyi mi ?

Bu gece belki de hepimiz için kayıp Iphigenia’yı arayıp bulma ve onu bizden çalan inanç ve şartlanmalardan arınma gecesi. Ruh geri gelmek ister. O hep kapıdadır.

Tutulma şeklinde yaşanacak olan göksel katharsis işte bizi şartlanmalarımızdan, korkularımızdan arındıracak. Ego ilk önce buna karşı çıkacak. Birçoğumuz kendi gölgesi ile boğuşuyor olacak. Ancak her gecenin ardından gül parmaklı şafağın geri gelmesi gibi Ruh yine bir yolunu bulacak.

Juno Yıldız Gözlemcisi:

Bireysel yaşamlarımızda ise;

 • Enerjimizi, yeteneklerimizi, yaratıcılığımızı nasıl kullandığımız,
 • GÜÇLÜ OLMAK’tan ne anladığımız ve gücü elde ettiğimizi düşündüğümüz zaman, nasıl davrandığımız,
 • Güçsüz, çaresiz, kaybetmiş hissettiğimiz, haksızlığa uğramış olduğumuz durumlarda nasıl ayakta kalmaya çalıştığımız ve bu süreçten nasıl çıktığımız,
 • Engeller ve zorluklar karşısındaki tavrımız,
 • Görevlerimizi yerine getirmek, sorumluluklarımızın hakkını vermek konusunda nasıl davrandığımız,
 • İntikam alma, ödeşme, gururumuzu kurtarma eğilimimiz ve bunun sonuçları,
 • Onurlu, adil ve şefkatli olmaktan ne anladığımız,
 • Denge ve sınır bilincimiz,
 • Hizmet anlayışımız ve bize hizmet edenlere karşı tavrımız,
 • Sevgi anlayışımız, sevgimizi aktarma şeklimiz, sevgi beklentimizi doyurma yöntemlerimiz,
 • Farklılıklarımızı ortaya koyma, yararlı ve anlamlı kılma ve başkalarının farklı yanları ile barış içinde olma şeklimiz,

gibi konularda, bu güne dek benimsediğimiz tutumların sonuçlarını görecek ve işlevsiz ya da zararlı olan tutumlarımızı değiştirmek zorunda kalacağız.

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Aslan Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 29 Aslan metni ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Yorum ve analizlerinden faydalanılan değerli Astrologlar aşağıda listelenmiştir. Bilgeliklerinin ve yazılarının, çalışmalarının tamamına web sitelerinden ulaşabilirsiniz:

Begüm Yazgı – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Juno Yıldız Gözlemcisi – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s