26 Nisan 2017 Boğa Karanlık Ay Raporu

Boğa Karanlık Ay raporunu sizlere sunmaktan mutluluk duyuyorum. Pek çok önemli gezegenin Retro hareketi ile adeta bir tür yavaşlama etkisine sahip olan Nisan ayını geride bırakırken, Boğa’da gerçekleşecek olan Karanlık Ay, Demeter Asteroidi ile kavuşarak bizlere baharın yaşam enerjisi ile filizlenmeye, çiçek açmaya başlamadan önce bahçelerimizdeki ayrık otlarını temizleme ve ardımızda bırakmamız gerekenleri salıverme fırsatı sunuyor.

Okurken keyif, ilham ve fayda almanızı diliyorum.

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Boğa Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği:

Köklerinden Yükselmek

Karanlık Ay, 26 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 15:16’da 6 derece 27 dakika Boğa burcunda gerçekleşecek. Gökyüzünde Ay’ın yol gösterici ışığını göremediğimizde, Boğa burcunun doğa ile bütünleşen, filizlendiren, güzellik ve güven vaat eden enerjisi ile hareket ederek bir sonraki ay döngüsüne taşımak istemediğimiz her şeyi kendi merkezimizden gelen sebat ile salıvermemiz gerekir.

Ay Boğa’dayken hedeflerimizi ve arzularımızı, ihtiyacımıza ve en yüksek hayrımıza göre tezahür ettirmek ve büyümek, gelişmek mümkündür. Boğa’nın sabit, kararlı, nazik ve filizlendirici enerjisi bize bu konuda yardımcı olur ve güven içerisinde kök salmamızı, köklerimize ulaşmamızı sağlar. Böylelikle kaynaklarımızı, elimizde olanın değerini daha net bir şekilde görebilir ve takdir edebiliriz.

Bu Karanlık Ay dönemini bu temalar eşliğinde yorumlayacak olursak, Nisan ayı boyunca aktif olan yavaşlama, geriye bakma ve temize çekme süreci adeta taçlanıyor. Boğa Karanlık Ay’ı bizlere bu yavaşlıktan istifade etmeyi öğretiyor. Sislerin arasında ilerlemeye çalışırken hızlı gitmenin hiçbir faydası yoktur. Yavaşlamalı, bedenimizin ve köklerimizin farkına varmalı, köklerimize uzanarak ve kök salarak yükselmeliyiz. Dünyevi düzeyde bir alan yaratmadan önce her birimiz birer dünya olan bedenlerimize yönelirsek, içsel tapınağımızı tezahür ettirebilir ve aradığımız güvenliğin, dengenin, huzurun aslında kendimizde saklı olduğunu görebiliriz. Ayaklarımızı yere sağlam basmanın mümkün olduğunu söylüyor bu Karanlık Ay, böylelikle sislerin arasından kendi yolumuzu bulabileceğiz.

Boğa burcunun Tarot kartı Aziz’dir. Aziz, bir başrahip olarak ruhani alemi maddi aleme indiren arketiptir. Demeter asteroidi ile kavuşan Boğa Karanlık Ay’ı, yukarıda olan ile aşağıda olan arasındaki birliği sağlarken kendi payımıza düşen hasatı gerçekleştirmemize yardım edecek. Hasatın ve bereketin Tanrıçası Demeter, bu konumda kızı Persephone’nin yer altına, ait olduğu yere gitmesine ve görevini yerine getirmesine izin vermesi gerektiğini anlıyor gibi. Bizler de ölmesi ya da bitmesi gerekeni salıvermeyi başarırsak, bahar bize çabalarımızın meyvelerini en yüksek hayrımıza olacak şekilde sunacaktır.

Boğa Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü

Boğa Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 7 Boğa:

Samiriyeli Kadın Jacob’un Kuyusundan Su Çekmeye Geliyor*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyoruz. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Anahtar Kelimeler: Aile bağlarına, atalar köklerine dalmak. Geçmiş yaşamlar. Kişinin sosyal ve spiritüel bütünlüğüne dair fikirler elde etmesi. Yüzeyin altına inmek. Kutsanmış hissetmek. Hayatı değiştiren deneyimler. Suyun kutsaması. Herkes için özgürlük ve saygı. Sosyal sınırların üzerini aşmak.

Samiriyeli kadının Jacob’ın kuyusundan su çekmek için ilerlemeleri İncil’de yer alan hikâyelerden biridir. Samiriye (Samaria), kadim Filistin’in şehirlerinden biridir, şu an Ürdün topraklarında bulunmaktadır. Hikâyeye göre İsa, bu kadınla Jacob’s Well denilen yerde buluşur. (Jacob’s Well denilen yer ABD’de Texas eyaletinde bulunan Dünya’nın en tehlikeli dalış yerlerinden biri olarak belirtilen dipsiz kuyulardan biridir. Samiriyeli bu kadın yoldaşları ile birliktedir ve İsa’nın onunla konuşmasına şaşırmıştır çünkü kendisi Samiriyelidir, İsa ise onun gözünde Yahudidir ve o zamanlar Samiriyeliler ile Yahudiler iyi geçinememektedir.

Bu sembol Dünya üzerinde var olan herkes için evrensel bir sevgi çağrısıdır. Sevginin ve kabullenişin bireyler tarafından hayatlarına çağrılmasını temsil eder. Bu satırları okuduktan sonra biraz düşünmenizi istiyoruz. Hayatınızda sevgiyi, mutluluğu ve kabullenişi çağırıyor; onu ‘gerçekten de’ diliyor musunuz? Aile bağlarınızla, köklerinizle ne kadar iletişim hâlindesiniz?

Acıları, yaraları ve hayıflanmaları üst raflara kaldırmanın tam zamanı. Geçmişten gelen ve içimizde ruhumuzun bakmaya dahi korktuğu ıssız diyarlara kadar erişen tüm kırıntıları süpürmenin, halının altına itelediğimiz ne varsa gün yüzüne çıkarmanın, köklerimizle buluşmanın ve barışmanın zamanı şu an. Farklılıkları ve tüm yaşanmışlıkları geride bırakıp, o dipsiz kuyuya bir göz atmalı.

Kendinizi tanıyın, kendinize sahip olun! Endişeleriniz ve acılarınız ile yüzleşin ve yola kimlerle devam edeceğinize karar verin. Bu süreçte zayıflamış olduğunu hissettiğiniz aile bağlarınızı güçlendirmek isteyebilirsiniz. Affediliciğin ve kabullenişin sadece kendi içinize değil aynı zamanda çevrenize karşı olduğunu da unutmamakta fayda var.

 Boğa Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

 • 26 Nisan akşamı, 27 Nisan’da bütçenizi gözden gözden geçirmeye başlamadan evvel harcamalarınızı kontrol edebilir, size gereksiz gelen ya da maddi durumunuzu zedeleyen harcama alışkanlıklarınızı bırakmak adına tespit edebilirsiniz.
 • Yeni tohumlar ekmek istiyorsanız, bu Karanlık Ay sürecini ayrık otlarını temizlemek adına değerlendirebilirsiniz. İster metafor olarak, ister gerçekten bahçenizde veya balkonunuzda! 😉
 • Para ve maddiyat ile ilgili algılarınızı, yokluk ve fakirlik bilincini salıvermek için çalışmalar yapabilirsiniz. Bereketinizi kesen her ne varsa bırakmak için tam zamanı!
 • Aynı şekilde güvenlik, özgüven ve istikrar konusunda engel teşkil eden düşünceleri, duyguları, insanları, algıları bırakmak adına çok uygun bir zamandayız. 🙂
 • Hayatınızdan kesin ve net olarak çıkarmak istediğiniz her şeyi yazabilir, sonrasında yazdığınız kağıdı yakarak bir salıverme ritüeli gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kendinize zaman ayırabilir, bedeninizin sesini dinleyebilirsiniz. Dinlenmek, yavaşlamak çok önemli.
 • Topraklanabilir, doğada vakit geçirebilirsiniz.
 • Köklere, atalara ulaşma meditasyonları yapabilir, bu bilgelikten faydalanabilirsiniz. İçe dönüş için en uygun zamanlardan biri.
 • Kök sebzeler, bitkiler tüketebilirsiniz.

Boğa Burcunda Karanlık Ay için Özel Çalışma:

İçimizdeki Bahçe

Karanlık Ay dönemine has salıverme ve koruma çalışmalarının yanı sıra, bu sefer sizler için Boğa’nın yaratıcı arketipi ve Toprak elementi enerjisi ile harmanlanmış bir salıverme, bırakma, koruma çalışma çalışması öneriyorum. Bu çalışma ile içimizdeki bahçeye uğrayacak, orada yetiştirdiğimiz ve tohumunu ektiğimiz her bitki ile ilgilenecek, en çok da ayrık otlarını ve artık vadesini doldurmuş olanları sökecek, baharı ve kuşları, kelebekleri, arıları tam anlamıyla karşılamaya hazır hâle getireceğiz.

Bir süre rahatsız edilmeyeceğinizden emin olduğunuz bir zaman ayarlayın. Sonrasında çember açarak ritüel gerçekleştirecek olanlar usulünce elementleri davet ederek çemberini açabilir.

Gözlerinizi kapatın, nefesinizin rahat, yavaş ve düzenli olmasına özen gösterin. Rahatlayın, içinizde ve yaratmış olduğunuz alanda güvende olduğunuzu hissedin. Kendinizi doğanın içerisinde, toprakla temas hâlinde imgeleyin. Etrafınızda ulu ağaçlar olabilir, yemyeşil ve çiçeklerle dolu bir vadi olabilir, sizi hangisi daha huzurlu hissettirecekse orada görün kendinizi. Emin adımlarla ve içsel bahçenize ulaşma niyetiyle ilerleyin. Birazdan bahçenizin girişine varacaksınız…

Bahçenize girdiğinizde, etrafınıza bir göz atın. Çıplak ayaklarınızla toprağa basıyorsunuz, her adımınızda topraktan yükselen yaşam enerjisini hissediyorsunuz. Burada yaşamınız boyunca ektiğiniz her tohumun filizini, çiçeğini, ağacını ya da hasat edilmiş meyvelerini göreceksiniz. Her niyetiniz, eyleminiz, duygunuz, düşünceniz, her yaratımınız…

Neler görüyorsunuz? Hangileri henüz filizlenme aşamasında, hangileri büyümüş, hangileri solmuş, hangileri çürümeye yüz tutmuş? Gözünüze ilk çarpanlar ve aklınıza ilk gelenler, öncelikle ilgilenmeniz gerekenler.

Bu bitkiler ya da ağaçlardan canlı olarak büyümeye devam edenler hâlâ size ve planınıza hizmet ediyor mu? Yoksa bahçenizdeki hizmetini ve vadesini doldurdular mı?

Bu bitkiler ya da ağaçlardan solmaya yüz tutmuş,  ya da kurumuş, çürümüş olanlar hâlâ size ve planınıza hizmet ediyor mu? Yoksa gerçekten bahçenizdeki hizmetini ve vadesini doldurmuş olanlar mı?

Size ve planınıza artık hizmet etmeyenleri ve vadesini doldurmuş olanları gözünüze kestirin, canlı ya da kurumuş, çürümüş olmaları farketmez. Boğa Karanlık Ay’ının verdiği güvenlik ve netlik dolu enerji ile onları bahçenizden sökeceksiniz. Bu noktada gerçekten emin olmanız ve kendinize güvenmeniz gerekiyor.

Bahçenizin herhangi bir yerinde, kişisel eşyalarınızı koyduğunuz bir alan var, ve burada altından yapılmış, hilal şeklinde bir bıçak, bir balta, bir kazma ve bir kürek bulacaksınız. Bunlar hasat ve temizlik için kullanacağınız araçlar. İlgileneceğiniz bitkiye ve ağaca uygun olan aracı seçeceksiniz. Bir de mor alevlerin yükseldiği bir meşale göreceksiniz, bu meşaleyi temizliği tamamladığınızda kullanacaksınız.

Öncelikle bahçenizdeki ayrık otlarını temizleyin. Sonra da tek tek her bitkiye, çiçeğe ya da ağaca bugüne dek bahçenizi varlıklarıyla onurlandırdığı için teşekkür ederek, onları kesmeye, sökmeye başlayın ve onları bahçenizin herhangi bir yerindeki açık alanda toplayın. Artık seçtiğiniz her şeyi salıverme zamanı.

Temizliği bitirdiğinizden emin olduğunuzda, yavaş adımlarla eşyalarınızın olduğu alana gidin ve meşalenizi alın. Tekrar teşekkür ederek bahçenizden ve hayatınızdan çıkarmayı seçtiğiniz bitki, çiçek ve ağaçlardan oluşan yığını ateşe verin. Harlı ama nazik mor alevlerin dansını izleyin, içsel olarak da her birini hayatınızdan azat ettiğinizi hissedin. Alevler dindiğinde, orada tek bir kül bile kalmayacak.

Şimdi tekrar bahçenize bakın. Artık burada yalnızca hayatınızda bırakmayı seçtikleriniz, size ve planınıza hizmet eden bitkiler, çiçekler, ağaçlar var. Yeni tohumlar ekmeniz için açılmış olan alanlara bakın, buralara bir gün sonrasından itibaren dilediğiniz bitkiyi, çiçeği, ağacı ekebileceksiniz.

Bahçenizin ortasına doğru yürüyün ve ayaklarınızın altında toprağın yaşam enerjisini hissedin yine, sonra da bu enerjinin yükselerek tabanlarınızdan vücudunuza girişini, bacaklarınız ve sonrasında kök çakranızdan başlayarak omurganız boyunca yükseldiğini, en sonunda da başınızın üzerinden adeta bir fıskiye gibi dört bir yanınıza dağıldığını hissedin, görün. Bu enerji akışı devam ederken, bir yandan da aynı yolu takip eden bir enerjinin ayak tabanlarınızdan toprakla buluştuğunu, kökler oluşturarak toprağın derinliklerine indiğini hissedin.

Bahçeniz kök salmanız için en güvenli alan, burada toprakla bir olmak kendi yaratım gücünüzü keşfetmek demek. Şu an bu birleşimi ve enerjiyi köklerinizle buluşmak ve bahçenizi koruma altına almak için kullanacaksınız.

Aldığınız her sezgisel mesajı, hissi, zihninize gelen düşünceleri ve görüleri özümseyin. Toprağa, atalarınıza teşekkür edin…

Son olarak, etrafınızı saran ve sizi köklerinizle buluşturan bu enerjinin toprak üzerinden bahçenizin her yanına dağılışını hissedin. Kollarınızı ve ellerinizi iki yana açıp yükselterek, iradenizle enerjiyi yükseltin ve bahçenizin üstünü bir kubbe ya da tercihinize göre bir piramit gibi sardığını hissedin, görün. Kollarınızı ve ellerinizi indirerek aynı işlemi bahçenizin ve toprağın altı için de yapın. Şimdi aşağıda olan yukarıdaki gibi oldu. Bu enerji bahçenizi ve sizi toprakladı, dış etkilere karşı koruma altına aldı. Artık bereketin habercileri arıları, dönüşümün ve mutluluğun habercileri kelebekleri, ilhamın ve sezgilerin habercileri kuşları bahçenize çekmek için hiçbir engel kalmadı! 🙂

Enerji toprağa geri dönerek gözden kaybolurken güveni, özgüveni, huzuru hissederek teşekkürlerinizi sunun ve yavaşça bahçenizden çıkın, önce başladığınız yere, sonra da çalışmayı gerçekleştirdiğiniz yere ve bilince dönün.

Çalışmanızı tamamladığınızda gördüğünüz, düşündüğünüz, hissettiğiniz her şeyi yazmak ve çizmek için kendinize vakit ayırın. Bol su için, acıktıysanız hafif bir şeyler atıştırın. Bahçenizi temizlemek ve koruma altına almak adına size verilen ilham için teşekkür etmeyi unutmayın. Çember açmış olanlar teşekkür sonrasında usulünce elementleri uğurlayarak çemberlerini kapatmayı unutmamalı.

Şimdiden kutlu olsun!

Boğa Burcunda Karanlık Ay için Tarot/Oracle Açılımı*

Boğa burcunda Karanlık Ay için özel olarak tasarlanmış bu açılımı Ethony web sitesinde paylaştı. Aşağıda açılımın resmini ve her pozisyonun anlamını bulabilirsiniz. Eğer bu açılımı gerçekleştirirseniz, bizimle paylaşmayı unutmayın!🙂

Görsel ve açılım Ethony Dawn’a aittir.

 1. Pratiklik – Hayatınızın hangi alanında daha pratik olabilirsiniz?
 2. Sabır – Nerede/neler için daha fazla sabırlı olabilirsiniz?
 3. Sebat – Neler sebat etmenizi gerektiriyor?
 4. Fiziksel – Bedeninizin neye ihtiyacı var?
 5. Tutku – Arzularınızı nasıl ifade edebilir, somutlaştırabilirsiniz?

Boğa Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Kırmızı Akik (Carnelian), Krizokol, Elmas, Zümrüt, Yeşim, Kunzit, Kırmızı Jasper, Berrak Kuvars, Pembe Kuvars, Rodonit, Selenit, Labradorit.

Boğa Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Nane, Kedi Nanesi (Catnip), Kekik, Mürver Meyvesi (Elderberry), Çuha Çiçeği, Menekşe, Mor Salkım, Gül, Hanımeli, Yasemin, Safran, Çilek, Sabun Otu (Soapwort), Civanperçemi.

Bilge Astrologların Kaleminden

26 Nisan Boğa Karanlık Ay’ı için Analizler ve İçgörüler

Begüm Yazgı: 

“Son iki hafta hepimiz için biraz sert geçti. Kolay değil, geçmişin ilişkileri, zorlukları teker teker sevgi yoluyla şifalanmak üzere hatırlandı. Venüs boşuna gerileyerek Satürn  – Kiron karesine dahil olmadı. Geçmişten gelen yaralar şifalanmalıydı. Son iki haftada böyle zorlu bir süreçten geçtik. Bunu hepimiz farklı şekillerde deneyimlemiş olabiliriz ancak bugün geldiğimiz aşamada yapabileceğimiz iki şey var:

 • Eskiyi bırakmak
 • Sevgi ve güzellik ile şifalanmak
 • İlkbaharın tadına varmak.

Boğa yeniayında yapılabileceklerden biri de sonbaharda hasadını alacağımız yeni tohumlar ekmektir. Son tutulmalardan sonra artık kimse bizi tutamaz. Hepimiz ruhumuzun istediği bir hayatı yaşamaya geldik, toplumun, çevremizdekilerin, hiç tanımadığımız insanların yaşamamızı istediği bir hayatı değil. Geçen aylarda ve son iki haftada şartlanmalarımızı farkettik, eski kabuğumuzu attık. Şartlanma ve kandırılmalarımızı yaktık, onlardan kurtulduk. Pluto da bizi sıkan ve sınırlayan yapıları var gücüyle (bunu hafife almayın) kırmaya devam ediyor. Bize kalan da yaşam amacımızı, ruhumuzun bu dünyaya gelme nedenimizi, ilhamımızı, hayalimizi, bu dünyaya getirdiğimiz hediyeleri gerçekleştirmek. İşte bu hafta ilkbaharın yaşam enerjisiyle buna başlayabiliriz.”

Juno Yıldız Gözlemcisi:

“Kuralların, değerlerin, önceliklerin, kıymet verilen niteliklerin değişime uğradığına şahit olabilir ve bu durum içinde ayakta kalma yeteneğimizi, duruşumuzu, önceliklerimizi sorgulayabiliriz.

En önemlisi, böyle dönemlerde hem kendimizin hem de  etrafımızdakilerin gerçekte “Nasıl Bir Kumaştan” yapılmış olduğunu fark ederiz. Eksikler, gedikler, onarıma ya da dönüştürülmeye belki de tamamen terk edilmeye ihtiyaç duyan bütün nitelikler, ortaya dökülür.

Eğer basit bir kayıp-kazanç denkleminde kaybolmak yerine, gözlem, değerlendirme, idrak, ders alma sürecine geçebilirsek, bizim için yepyeni kapıları açacak bir dönüşüme yol verebiliriz.

Hayat ADİLDİR! Olayların hep ama hep bizim işimize gelen yönde gelişmesini bekleyen ve böyle olmadığı zaman evrenin kendi usulünce hepimizi dönüştürmek için kullandığı yöntemlerden şüpheye düşen biziz…

Şüphe, kaygı, inatçılık, melankoli, sadece bizim daha uzun bir kayboluş yaşamamıza ve önümüzde uzanan  yolları görmeyi reddetmemize neden olur.

Oysa hayat ölümü, başlangıçlar bitişi, bahar kışı izler :)”

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Boğa Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 7 Boğa metni ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Boğa Burcunda Karanlık Ay için verilen “İçinizdeki Bahçe” çalışması Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

* Boğa Karanlık Ay’ı Tarot ve Oracle açılımı Ethony Dawn’a aittir, Türkçeye aynen aktarılmıştır. Hem kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek hem de Tarot geleneğine dair bilgilere göz atmak için web sitesine bakabilirsiniz.

* Yorum ve analizlerinden faydalanılan değerli Astrologlar aşağıda listelenmiştir. Bilgeliklerinin ve yazılarının, çalışmalarının tamamına web sitelerinden ulaşabilirsiniz:

Begüm Yazgı – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Juno Yıldız Gözlemcisi – hazırladığı yazının tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s