Lucid Rüya Yazı Dizisi – 2

Herkese tekrardan merhabalar!

Ruhsal Bilinç ekibi olarak gerek kendi tecrübe ve çalışmalarımızdan gerekse severek okuduğumuz birçok kaynaktan alıntılarla sizler için bir Lucid Rüya yazı dizisine başlamıştık.  Lucid rüya ile ilgili değinilecek şeyler bir hayli fazla olunca birkaç yazıdan oluşan bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdik. İlk yazımızda genel hatlarıyla lucid rüya ve astral seyahat arasındaki farklılıklara değinmiştik. Daha öncede belirttiğimiz gibi yazı dizimizin 2.si lucid rüya ile ilgili pek fazla bilinmeyen gerçeklere ışık tutmaya yönelik olacak.

Lucid Rüya Yazı Dizisi -1’i gözden kaçırmış olan dostlarımız buradan hızlıca yazıya bir göz gezdirebilir ve  tam gaz okumaya devam edebilirler 🙂

Keyifli okumalar dilerim,

Hakikat orada bir yerde!

~Hande Allen

 

hqdefault

 

1-İlk lucid rüya deneyimleri antik Mısır’da kaydedilmiştir

Mısırlılar pek çok açıdan, 5000 yıl önce yaşamış bir medeniyet olmasına rağmen, oldukça ileri seviyedeydi. Bugün piramitleri, mumyalama sanatları, kral mezarları, yaşamları ve inançlarıyla Mısırlılar hala daha bizleri kendilerine hayran bırakmakta.

Peki, Mısırlıların lucid rüyalar ile olan bağı ne?

Kozmoz Tapınağı’nın yazarı Jeremy Naydler’a göre Mısırlılar 3 çeşit vücut olduğuna inanırdı.

Shat (ceset), Ka (yaşayan beden) ve Ba (ruh)

Shat, kişinin öldükten sonra geride kalan et parçasıdır. Mısırlıların Shat’a ne derece önem verdiklerini mumyalama sanatındaki üstün becerilerinden anlamak oldukça kolay. Onlara göre Shat kişinin öbür dünyada tekrardan kullanacak olduğu bedendir. Bu yüzden de muhafazasına ve sağlam bir şekilde öbür dünyaya ulaşmasına çabalamışlardır.

Ka ise yaşam halindeki fiziksel bedendir. Antik Mısırda keskin bir hiyerarşi mevcuttu. Bu yüzden toplum içindeki herkes aynı seviyede, aynı koşullar altında yaşam standartlarına sahip değildi. Hal böyle olunca her Mısırlının fiziksel bedeninin durumu farklılaşmaktaydı.

Bizi lucid rüya konusunda en çok alakadar eden ise Ba. Ba hiyerogliflerde genellikle uyuyan bir beden ya da ceset üzerinde uçan insan, kafasına sahip bir kuş olarak tasvir edilmiştir. Naydler bu konuda şöyle diyor:

”Ba, işin özünde insandır ancak fiziksel bedenin dışında, etten ve kemikten başka, bir forma bürünmüştür. Ba, beden içi ve beden dışı birey olarak tanımlanır.”

Ba, tam olarak ne idi? Bir lucid rüya mıydı? Eğer öyleyse, nasıl? Bugün, bu konu hala daha tartışma altında olsa da Robert Waggoner’e göre Ba lucid rüyanın kendisiydi.

”Zihnimde bir anda Ba’nın uyku esnasına, transa ve ölüm sonrası periyoduna ait bir parça olduğu fikri belirdi. Bunun kulağa lucid rüyadan çok astral projeksiyon gibi geldiğini biliyorum fakat değil.   Şuan pek çoğumuz bu deneyimin aynısını yaşıyoruz.”

Robert Waggoner’ın  tam olarak  neyden bahsettiğini anlamadıysanız paniğe kapılmayın. Bir önceki yazımızda Lucid rüya ile astral seyahatin birbirinden farklarına değinmiştik hatırlarsanız. Waggoner’ın söylediklerini biraz daha anlaşılır bir seviyeye beraber indirelim.

Unutmayın, Ba beden içi ve beden dışı demek. İlk olarak buradan yola çıkacağız. Astral projeksiyon yaşadığınızda göreceğiniz ilk görüntünün yatakta yatmakta olan bedeniniz olduğundan bahsetmiştik. Waggoner’ın tanımındaki beden dışı kavramı bu ifadeye uyuyor. Fakat beden içini tanımlayan (en azından Waggoner’ın tanımı için) kısım astral projeksiyonda mevcut değil.  Hem beden içinde hem de beden dışında bulunduğunuz tek alan lucid rüyadır. Beden içindesinizdir zira herhangi bir astral beden formuna geçme durumu söz konusu değildir. Beden dışındasınızdır  çünkü zihninizi kendi bilinç ve bilinç altınızın oluşturmuş olduğu somutlaştırmak gerekirse bir mini evrene göndermiş olursunuz.

Antik Mısırlıların yaşadıkları deneyimi lucid rüya olarak tarif etmedikleri bir gerçek fakat hiyerogliflerden ve geride bıraktıkları el yazmalarından tıpkı bugün bizlerin yaşadığı lucid rüya deneyimlerine benzer deneyimleri tarif ettikleri de ortada. Üstelik belki de bizlerden çok daha fazla üzerine çalışmış ve düşünmüşler. Shat, Ka ve Ba bedenlerinden Ba’yı rüya alemleriyle ve öte dünya ile bir tutmuş,kutsallığına inanmışlardır.

b5051f14907e500e9f51c0227f543a27

2-Her 5 insandan 1’i ayda bir ya da daha fazla lucid rüya yaşamakta

1988’de Snyder ve Gackenback yapmış oldukları anket sonucunda katılımcıların %20’inin her ay düzenli bir şekilde lucid rüya tecrübe ettiğini, %50’sinin ise en az bir kere bile olsa hayatları boyunca lucid rüya deneyimlediklerini belirlemişlerdir.

Lucid olma durumu, pek çok insan nasıl ve ne olduğunu bilmese de, sanılanın aksine o kadar da nadir bir durum değildir. Özellikle çocuklarda spontane gelişen rüyaların kontrolü olarak sıkça görülür.

Bunun en olası sebeplerinden biri çocukların kabuslarının yetişkinlere nazaran çok daha canlı (gerçekçi) ve fazla duygu gerçekliğine sahip olması.

Çocukların rüyalarında korkmaları durumunda zihnin belirli bir kısmı bu kriz durumunu sonlandırmak adına rüya sahibine ”Hadi uyan! Rüyadayım.” diye seslenir ve zihin rüya farkındalığına geçiş yapar.

Ayrıca konsol ve bilgisayar oyunu oynayıcılarında (gamers) lucid rüyanın daha sık kendini gösterdiği ve bu  kişilerin daha nadir ”kötü” rüyalara sahip olduğu belirtilmektedir.

 

 

1861505711-_25c2_25a9carlycram_sad_kids_closed_eyes-4

 

3-Lucid rüyada gözünü kapatırsan, uyanabilirsin

Bilhassa çocuklar kabuslarından uyanmak için sıkı sıkı gözlerini kapatır ya da elleriyle yüzlerini koruma altına alır. Yapılan diğer başka bir hareket ise tüm bunların gerçek olmadığını yüksek bir sesle söylemek ve aynı anda ya kulakları ya da gözleri sıkı sıkıya kapatmak.

Rüyada gözleri kapatmak çoğunlukla kişinin fiziksel bedeninde uyanışa sebep olur. Genelleme yapmak belki sizin için çok doğru olmayacaktır. En azından yapılan çalışmalar sonucunda bu oranın yadsınamayacak kadar yüksek olduğu aşikar.

Her nasıl rüyada gözlerinizi sıkıca kapattığınızda uyanma olasılığınız varsa aynı şekilde uyanır uyanmaz tekrar gözlerinizi sımsıkı kapattığınızda geri, geldiğiniz rüyaya, dönme olasılığınız var. Denemesi bedava 🙂

e234ab127e8ce4b2fab09c4bef4fae03

4- Lucid rüyada iken dış dünya ile konuşulabilir

1975’te İngiliz psikolog Dr. Keith Hearne Alan Worsley isimli hastası lucid laboratuvarında uyku halindeyken, hastanın göz hareketleri yardımı ile ilk sözcüğü kaydetti.

Bir dakika. Göz hareketleri ile sözcük kaydetmek mi? Nasıl?

Deneye başlamadan önce Dr.Hearne ve Worsley belirli sözcükler için bir takım göz hareketleri belirlemişlerdi. Böylece önceden belirledikleri hareketler vasıtasıyla Worsley lucid rüya içerisinde iken Keith ile iletişim kurabilecekti. Tıpkı şuan bizlerin düşündüğü gibi ilk başlarda bu durum doktor ve hasta için de kulağa neredeyse imkansız geliyordu. Neredeyse.

Her ne kadar imkansız gelse de Dr. Keith Hearne ve Alan Worsley deneylerini başarılı bir şekilde tamamladılar ve tarihteki ilk lucid rüya iletişimini gerçekleştirdiler.

Başarıları sadece iletişim üzerine olmadı. Dr. Hearne’nin yürütmüş olduğu bu çalışma rüya sırasına bilincin aktif olduğunu da somut bir şekilde kanıtlamış oldu.

Bu bulgunun ardından daha sonralarında lucid rüya deneyimcilerinin beyin dalgalarını kaydedebilen EEg okuyucuları geliştirildi.

Dr.Hearne’nin ilk adımı attığı lucid rüyada iletişimin ardından pek çok çalışma sürdürüldü. İlk başlarda Hearne’nin izinden luid rüya deneyimcilerinin dış dünyaya çeşitli iletiler gönderilmesi üstünde çalışıldı. Sonraları ise akıllarda çok daha karmaşık bir soru belirdi:

Dış dünyadan lucid rüyacısına mesaj gönderebilir miyiz?

Belirli bir noktaya kadar, evet, gönderebiliriz. Uyurken zihnimiz beden dışında olan bitenlere karşı kayıtsızdır. Zaten aksi bir durum söz konusu olsa idi uyku denilen süreç bizler için neredeyse imkansız hale gelirdi. Fakat, bazı içgüdüler doğrultusunda zihin her ne kadar beden dışı ile ilgilenmiyor olsa da bazı dış iletileri dikkate almakta ve bu etkilere göre reaksiyon göstermektedir. Diyelim ki siz uyurken birisi hafifçe kaburgalarınızın altından doğru sizi dürttü. Fiziksel olarak bedeninizin hissetmiş olacağı bu kaşıntı bir şekilde lucid rüyada size ulaşacaktır.

enhanced-5870-1461081211-15

5-Rüya farkındalığı ve kontrolü değişkenlik göstermektedir.

Lucid rüyaya her başladığınızda tek bir parmak hareketi ile koca dağları devirmeniz, gökyüzünde kuşlar misali özgürce uçabilmeniz, hatta ve hatta kenhdinizi oradan oraya ışınlayabiliyor olmanız gerekiyor, öyle değil mi? Aslında lucid rüya tam olarak böyle işlemiyor. Lucid Rüya Yazı Dizisi 1‘de de değindiğimiz gibi lucid rüya rüyayı istenilen şekilde oluşturmanın ötesinde bir kavram.

Lucid rüya üzerinde ciddi deneyimlere sahip olan kişiler bile rüya üzerinde mutlak hakimiyete sahip değildir ve rüya içerisinde yapabilecekleri sanılanın aksine sınırlıdır. Bu konuda Martinez- Conde ”
Tıpkı her insanın parmak izi gibi, lucid rüyacıların rüyaya olan farkındalıkları, onun üzerindeki hakimiyetleri ve ne zaman ne sıklıkla lucid oldukları farklılık göstermektedir ve bu farklılıkların her biri oldukça eşsizdir.” demektedir.

Normal rüyalar gibi lucid rüyaların da bazen oldukça canlı ve yoğun (vivid), bazıları ise biraz daha sönüktür. Bazı lucid rüyalarda uçmak istediğiniz an uçabilirken, bazılarında rüya farkındalığına sahip olsanız da uçamayabilirsiniz.

Kaynaklar ve Açıklamalar

*Yazı ve anlatım tamamen Hande Allen Çoban’a aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır.

* Yazı başlıkları, ana hatları ve belirli bilgiler Dream Studies, Binaural Brains, Lucid Academy, I Love Lucid Dreaming sitelerinden alınarak Hande Allen Çoban tarafından Türkçe’ye serbest çeviri ile aktarılmıştır.

* Gerekli görülen kısımlarda bireysel ve grup çalışmalarında elde edilen bulgular şahıslardan gerekli izinler alınarak ikinci ağızdan aktarılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s