29 Kasım 2016 Karanlık Ay Raporu

Karanlık Ay Raporlarının ilki kutlu olsun! Bütün dönüştürücü ve yıkım-yeniden yaratım enerjisi ile hayatlarımıza dokunan, her ikisi de Akrep burcunda gerçekleşen bir Karanlık Ay ve Dolunay dönemini bazen zorlayıcı olsa da atlattık. Şimdi Yay burcunda gerçekleşecek olan Karanlık Ay, ihtiyacımız olan inancı ve umudu içimizde bulacağımızı müjdeliyor. Tabii ki bizlere yine çok iş düşüyor, inanç ve maneviyat adına oluşturduğumuz kalıpları dönüştürmek ve düzenlemek için derinlere dalmamız gerekecek, ama buna değecek.

Ruhsal bilincimizi arttırmak adına, Ay enerjisi ile duygu ve sezgi dünyamıza dalıp yolumuzu bulmak için öneriler ve ayrıca bilge Astrologlardan analizler içeren raporu okurken keyif, ilham ve fayda almanızı diliyorum.

Sevgi ve saygı ile,

~ Tara Deniz

Neden Karanlık Ay?

Öncelikle belirtmem gereken önemli bir durum var: Ay Güneş ile kavuşumdayken yaşanan bu faz, Ay’ın ışığının göğü hiçbir şekilde aydınlatmadığı bir zamandır, yani Ay karanlıktadır. Günümüzde Yeni Ay ~  New Moon olarak adlandırılan bu fazı, kadim bilgilerin rehberliği ile Eski Yol’u takip eden bizler, Karanlık Ay ~ Dark Moon olarak adlandırıyoruz. Yeni Ay, Hilal’in ilk ışığının göğü aydınlattığı zamandır bizler için, gökyüzünde hiç Ay ışığı yokken yeni başlangıçlar adına çalışmalar yapmak sağlıklı değildir. Zaman, toprağımızı hasat sonrası nadasa bırakma ve ayrık otlarından temizleme, önceden ektiğimiz tohumlara toprağın altında dinlenme fırsatı verme, içe dönme zamanıdır.

Yay Burcunda Karanlık Ay Bilgeliği: İçinizdeki Işığa İnanın!

Karanlık Ay, 29 Kasım 2016 Salı günü saat 15:18’de 7 derece 12 dakika Yay burcunda gerçekleşecek. Gökyüzünde Ay’ın yol gösterici ışığını göremediğimizde, içimizdeki ışığa Yay burcunun umut dolu, inanç tazeleyen, öğrenmenin yüksek hâllerini ve uzak diyarlara seyahati öğütleyen enerjisinin rehberliğinde iç dünyamıza, yüksek benliğimize doğru bir yolculuğa çıkma ve gerekli düzenlemeleri, dönüşümleri gerçekleştirme fırsatı yakalayacağız.

Her Karanlık Ay niyetlerin, çalışmaların ve geride bırakılmak istenilenlerin hasatıdır. Karanlık Ay’ın etkileri devam ettikçe yeni adımlar atmaktan bir süre kaçınır, kendimizi nadasa çekeriz. Fakat böyle denildiği zaman ise Karanlık Ay olumsuz bir anlama sahipmiş gibi geliyor. Unutmayın, yeni gelişecek sürecin arefesinde olmak, ani kararlar vermek demek değil. Bu yüzden yeni enerjilere ve başlangıçlara bir anda atılmamak gerekiyor, iyi bir salınım süreci şart. Fakat bu salınımı geçmişe keskin bir ‘’elveda’’ ile gerçekleştirmektense, barışçıl yolları tercih etmek daha iyi.

Yay burcunun idealleri ve amaçlarına bağlılığı tartışılmaz bir gerçek. Oysa sanılanın aksine, arketipsel enerjisi tüm bu ideallerine ulaşma hırsına tezat olacak şekilde oldukça iyimser ve yumuşak başlı olabilir. Alma-verme dengesine oldukça dikkat eder, öğrendiği kadar öğretmeyi de sever. Bu yüzdendir ki adaletin, sınırların ve özgürlüğün yegâne koruyucusu kimliğine sahiptir. Özgürlüğüne ve bireyselliğine düşkündür ama sınırları belirlemeden başı boş dolaşılmasına da tahammül edemez. Bu yüzden otoriter bir anne/baba olabileceği gibi aynı zamanda sırdaş-anne / sırdaş-baba olması da şaşırtıcı değildir. 🙂

“Bir ok ancak geriye çekilerek atılabilir. Hayat sizi zorluklarla geriye doğru sürüklüyorsa, bu sizi daha muazzam bir yere götüreceği içindir. Bu yüzden sadece odaklanın ve nişan almaya devam edin. ~Anonim

Karanlık Ay, Balzamik Ay olarak da geçer kaynaklarda. Tanrıça’nın “Crone” (Bilge Kocakarı) enerjisinin hakim olduğu zamandır ve mevsimsel olarak kış etkilerini taşır. Karanlık Anne arketipi, Hekate, Cerridwen, Persephone, Morrigan, Hel, Nepthys, İnanna, İshtar, Kali, Cailleach Tanrıçalarının enerjisi ile çalışmaya müsaittir. Boynuzlu Tanrı, Hades, Anubis, Osiris, Cerridwen’den yeniden doğan Taliesin’i de Tanrıçalara eşlik edecek şekilde arketipler arasına ekleybiliriz. Metafor olarak Tanrıça’nın rahmine dönüş zamanıdır. Tanrıça’nın kazanının içindekilere bakabildiğimiz zamandır. Göğü aydınlatan bir ışık yokken sezgilerimizin yardımı ile ilerleme zamanı gelmiştir. Yeraltına (iç dünya/alt dünya) iniş, salıverme, sonlandırma, bitmesi/ölmesi gerekene izin verme, banishing (kovma), sağ beyin aktivitelerine daha fazla izin verilecek derin rüya çalışmaları, enerji alanı ve fiziksel alan temizliği gibi çalışmalar yapmak için en uygun zamandır. İçgörü ve sezgisel bilgi edineceğimiz meditasyon yapmak için yine en uygun Ay fazlarından biridir. Hilal geri gelene kadar yeni projelere ya da faaliyetlere başlamamak en doğrusudur, ama uzun soluklu olmayacağından emin olduğumuz denemeler yapmak için doğru zamandır.

Ay Yay burcundayken, sezgi ve duygu dünyamız Yay’ın vahşi ateşi ile bütünleşir, bu nedenle özellikle bu alanlarda huzursuz ve gergin olabiliriz, her türlü bağlılıktan kaçınmaya çalışabiliriz. Özgürleşme ihtiyacı ile yanıp tutuşan ruhumuzu içimize dönerek sakinleştirmeliyiz ve bu vahşi ateşi yine sezgilerimizin yardımı ile en yüksek hayrımıza olacak şekilde yönlendirmeliyiz.

Bu Karanlık Ay döneminde içinizde biriken buzları eritmek için iyi bir fırsat olabilir, bilinçaltınıza sakladığınız korkularınıza karşı da tetikte olun. Yüzleşmekten kaçtığınız ya da yüzleşme zamanınız gelen korkulara karşı inancınızdan destek almalısınız. Peki, neyin inancına sahip olmalısınız? Elbette ki kendinize! Amacınızdan sapmış ya da yolunuzu kaybetmiş gibi hissetmeye başlayabilirsiniz gökyüzü karanlıktayken. Geçmişteki başarısızlıklarınızın getirdiği bir hayıflanma da cabası. Sakin olun ve bahsettiğimiz gibi ani adımlardan kaçınmaya özen gösterin. Buzların yayılmasını önlemek de, Yay’ın ilham ateşi ile buzları eritmek ve bilgelik kazanınızda içinizi her anlamda ısıtacak bir karışım elde etmek de sizin elinizde. İçinizdeki ışığı özgür bırakın ve ona inanın!

Yay Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü

Yay Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü 8 Yay:

Toprağın derinliklerinin içinde, yeni elementler şekilleniyor*

Bu sembol üzerinde biraz düşünmenizi istiyorum. Aklınıza, gözünüzün önüne neler geliyor? Ne hissediyorsunuz?

Yay burcunun özgürlüğe, bireyselliğe ve kişisel inanç sistemlerine ilham getiren ateşini taşıyan bu Karanlık Ay dönemine son birkaç aydır üzerimizde hissettiğimiz zorlayıcı enerjinin baskısına bambaşka bir anlayışla bakmamızı öğütleyen bir Sabian sembolü rehberlik sunuyor. Yaşanan zorlayıcı deneyimler, sonucu olumlu ya da olumsuz farketmeksizin aniden yıkılan düzenler hemen herkesi sarstı. Şimdi bu sarsıntının ardını görme zamanı.

Anahtar Kelimeler*: Derin elemental süreçler ve değişimler, derinlerde/iç dünyada gerçekleşen bir kazı veya hazine avı, muhafazakâr değerlerin shiftingi, kristal şifa çalışmaları, mineraller, organik değişimler ve dönüşümler, volkanlar ve depremler, yer sarsıntıları, olgunlaşma, toprak hava ateş su, çamur ve buhar, simya

Genel olarak baktığınızda ilk alacağınız mesaj sıkça duyduğunuz bir söz: ‘’Büyük güç beraberinde büyük sorumluluk getirir.’’

Köklü değişimler kapıda, hatta gerçekleşiyorlar bile. Bu değişim dalgası beklediğinizden ya da sandığınızdan çok daha büyük olabilir, ancak henüz gözle görülür etkilere ya da neticelere sahip olmayabilir. En büyük değişimler ve dönüşümler derinlerde başlar, daha sonra hayatın içine dalga dalga yayılır. Dalganın büyüklüğü karşısında, içinde yatan mesajı kendinize hatırlatmalı, bazen ilk bakışta anladığınızı sandığınız anlamları sonradan tekrar göz atılmak üzere bir üst rafa kaldırmalısınız. Dalganın ardındaki büyük sorumluluklarınızın bilincine varmalı ve kendi sınırlarınız vasıtasıyla bu sorumlulukların ne kadarını yerine getirebileceğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olmalısınız.

Elmas, baskı altında mükemmelleşmiş basit bir kömür parçasıdır.

~Henry Kissinger

Dikkat edilmesi gereken bir durum ise bu sarsıcı değişim ve dönüşüm sürecinde neler olup bittiğine karşı farkındalığı korumak. İç dünyanıza karşı kayıtsız kalmayın, neler şekilleniyor, neler oluşuyor, anlamaya ve görmeye çalışın. Toprağın derinliklerinde kristaller ve şifalı bitkilerin kökleri gelişebileceği gibi temizlenmesi gereken kayalar ve zararlı kökler de bulunabilir.

Gelen köklü değişimlerin hayatınıza olan tezahürü ise içsel yolculuğunuz ve öz-farkındalığınızın kuvveti ile doğru orantılı olacak. Var olan ve olacak olan bu değişimler her zaman istediğiniz veya umduğunuz doğrultuda gerçekleşmeyeceğinden bu tarz durumlarda iç sesinize erişebilmeniz ve ona kulak vermeniz oldukça önemli. Bırakın su yolunu bulsun, bırakın ruhunuzun derinliklerinde, toprağın derinliklerinde olduğu gibi değişim ve dönüşüm kendi doğal sürecinde bir kristal misali oluşsun.

 Yay Burcunda Karanlık Ay’da Neler Yapabilirsiniz?

 • İçe dönün, içinizin ışığı ile sezgilerinizin rehberliğine yönelin.
 • Kendinize zaman ayırın, bireyselliğinizi ve özgürlüğünüzü onurlandırın.
 • Bir sonraki aya taşımak istemediğiniz her şeyi salıverin.
 • İnanç ve maneviyat sisteminizi gözden geçirin, işe yaramayan ya da vadesini dolduran kalıplarınız varsa bunları salıverin, iptal edin.
 • Hem kendi enerji alanınızı, hem de yaşadığınız ve/veya çalıştığınız yerin enerji alanını arındırın, ilginizi çekiyorsa koruma çalışmaları yapın. Adaçayı/Şekerotu/Üzerlik tütsüsü ve kaya tuzu bu iş için birebir! 😉

61e9ea6ecc88a53087abe4368f7e1042

Yay Burcunda Karanlık Ay için Meditasyon Çalışması

En temel haliyle Karanlık Ay zamanı salıverme ve koruma çalışmaları için uygun zamandır. Mesela, Helenik panteonu ve takvimi temel alarak çalışanlar için Karanlık Ay Hekate’nin Deipnon günüdür. Aşağıdaki kağıt yakma ritüeline ek olarak, üç yol ayrımlarına Hekate ve köpekleri için yiyecek sunusu bırakırlar, yakınına yaktıkları kağıtların küllerini de eklerler ve oradan ayrılırken asla geriye dönüp bakmazlar.

~Kağıt Yakma Ritüeli~

Hayatınızdan çıkarmak istediğiniz insanları, düşünceleri, anıları, alışkanlıkları, korkuları düşünün. Artık işinize yaramayan inanç ve maneviyat kalıplarınızı, yüksek benliğinizle iletişiminizi engelleyen blokajları, bireyselliğinizi ve özgürlüğünüzü baltalayan sınırlarınızı düşünün, bir gün sonrasından itibaren ışığını gökyüzünde göreceğiniz yeni aya taşımak istemediğiniz her şeyi… Size ne gibi dersler verdikleri üzerine düşünün ve mümkünse meditasyon yapın. Sonra da bunları temiz beyaz bir kağıda yazın.

Yazdıklarınıza da özen göstermelisiniz. Çeşitli konu başlıklarına uygun olarak birkaç örnek veriyoruz: “Başarısız olma korkum, Falanca ile olan ilişki/iletişim bağlarım, aşırı yemek yeme isteğim, kaza geçirdiğim zamana dair acı veren anılarım, kaybettiğim falanca yakınımın üzüntüsü, detay takıntım”.

Sonra da hepsini salıverdiğinizi, hayatınızdan sevgiyle yolladığınızı derinden hissederek kağıdınızı yakın. Yangın riskine karşı gerekli önemleri aldığınızdan lütfen emin olun. Mümkünse açık havada ya da balkonda, yanan kağıdı muhafaza edecek ve elinizi yakmayacak bir kap kullanın. Ne olur ne olmaz, bir örtü ve su bulundurun yanınızda.

~Karanlık Ay Çorbası~

Bu Karanlık Ay döneminde içimizdeki ışığı ateşleyecek Yay enerjisi, ateşin hayat veren özelliğini de düşünmeme yol açtı. Sonsuz bir ateşle yanan bir meşale, ya da her evin yaşam kaynağı ocak! Bu vesileyle kadim dostum, Holistik Terapist Özge Şimşek‘ten şifa dolu bir tarif istedim. Kendisinin Doğal Terapinin Blogu adlı web sitesine mutlaka göz atmalısınız!

Özge diyor ki:

“Kışa girerken ve karanlık ayda özellikle kök sebzeleri sıcak olarak tüketmek besleyici ve topraklayıcı olacaktır.”

Şimdiden afiyet olsun! 😉

Malzemeler

 • 4-5 kuru soğan
 • 1-2 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 lt et suyu veya su
 • Baharat
 • 2 çırpılmış yumurta

Hazırlanışı

Soğan ve sarımsağı erittiğiniz yağda altın rengine kadar kavurduktan sonra unu ekleyin ve 2 dk daha kavurun. Üzerine azar azar suyunu ekleyin. Baharatları ekleyip 10 dakika orta ateşte kaynatın ve çırpılmış yumurtayı ekleyip karıştırın. 

~Koruma Çalışmaları~ 

Sık sık bahsettiğim üzere, alanınızı korumadan kesinlikle çalışma yapmamalısınız. bir kez daha hatırlatmak istedim 🙂 Bu ister bir elemental çember açma ritüeli olsun, ister adaçayı veya üzerlik, şeker otu gibi arındırıcı bitkilerin tütsü olarak yakılarak alanda dolaştırılması olsun, ister Reiki vb. enerji çalışmaları ile koruyucu kalkan oluşturma olsun, çok çok önemli. Tercih size ve deneyimlerinize kalmış. Koruma çalışmasından sonra dilediğiniz gibi meditasyon veya rüya çalışmaları yapabilir, divinasyon teknikleri ile içgörü kazanabilir, kişisel veya belli bir yola özgü ritüellerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çalışmalarınız tamamlandıktan sonra atalarınıza ve Ay’a teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. 🙂

Yay Burcunda Karanlık Ay için Tarot/Oracle Açılımı*

Yay Karanlık Ay’ı için içinizdeki ışığa inanın demiştim, bunun için Lavender Moon sitesinde “Karanlıktaki Işık” adını taşıyan bu harika açılımı buldum. Aşağıda açılımın resmini ve her pozisyonun anlamını bulabilirsiniz. Eğer bu açılımı gerçekleştirirseniz, lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın!🙂

 1. Kaçındığım karanlık nedir?
 2. Beni nasıl etkilemekte?
 3. Başkalarını nasıl etkilemekte?
 4. Kendime yardımcı olmak için kullanabileceğim özelliği nedir?
 5. Beni olumsuz yönde etkileme potansiyeline sahip olan şey ne?
 6. Kendimi nasıl şifalandırabilirim?
 7. Bu durumu dengelemek için neyin ışığını kullanabilirim?

Yay Karanlık Ay’ı için Kristaller ve Doğal Taşlar

Ametist, Topaz, Safir, Garnet, Labradorit, Hematit, Onyx, Obsidyen, Amazonit, Turkuaz, Dumanlı Kuvars, Amber, Pirit, Altın, Yakut, Elmas, Kristal Kuvars.

Yay Karanlık Ay’ı için Bitkiler

Adaçayı, Zeytin, Itırşahi, Sibirya Ginsengi.

Bilge Astrologların Kaleminden

29 Kasım Yay Karanlık Ay’ı için Analizler ve İçgörüler

Aylin İleri Aydoğan:

Yılın son ayında, hem fiziksel hem de zihinsel olarak esnemeye gevşeme özen göstermelisiniz. Yay burcu gerçeği arayan bir burçtur ve gerçek görecelidir, değişkendir. Bu yüzden hareket halinde olmayı sever, gezgin ruhludur. Gerçek yaşantılarla değişir, zamanla sınırları genişler ve hayata dair yepyeni bir inanç doğar. Her tecrübe ile doğrularımız prensiplerimiz yenilenir. Eğer zamana, anın gerçeğine ayak uyduramazsak bir salıncak gibi havada asılı kalırız. Olduğumuz yerde gider geliriz. O yüzden bugünlerde iyi/kötü, doğru/yanlış gibi konularda peşin hükümlü olmayın.”

Dilara Başar Efeoğlu:

“İster kişisel olsun ister toplumsal boyutta özgür olmaya duyulan ihtiyaç artacak, artacak çünkü inandıklarını ortaya koymaya, amaçlarını gerçekleştirebilir olmaya, yeni başlangıçlara, yeni ufuklara doğru yönelme güdüsünün yoğunlaşacak olan duygusu, özgürlüğe olan ihtiyacı en üst seviyeye yükseltmiş olacak. Bu duygular ile şekillenmiş olan arzular, istekler, olmak istenilen haller ve durumlar için verilecek mücadele ise bu Yeniay’ın ifade ettiği mücadele anlayışının ana göstergesi.”

Kaynaklar ve Açıklamalar

* Yazı ve anlatım tamamen Tara Deniz’e aittir, aktarılan bilgilerin büyük bölümü kollektif bilinçdışından insanlığa aktarılan genel geçer bilgilerdir, spesifik bilgilerin ve alıntıların kaynakları aşağıda sıralanmıştır.

* Görseller internetten alınmıştır, sahibi bilinenlerin altına not düşülmüştür.

* Yay Karanlık Ay’ının Sabian Sembolü olan 8 Yay metni ve anahtar kelimeleri Lynda Hill’in “The Sabian Oracle: 360 Degrees of Wisdom” kitabından alınarak Türkçeye aktarılmıştır. Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için web sitesi “Sabian Symbols”a bakabilirsiniz.

* Yay Burcunda Karanlık Ay için verilen çalışmalar Tara Deniz Y. tarafından hazırlanmıştır.

* Karanlık Ay Çorbası tarifi, Özge Şimşek tarafından hazırlanmıştır. Bloguna mutlaka bakmalısınız!

* Yay Karanlık Ay’ı için “Karanlıktaki Işık” Tarot ve Oracle açılımı Lavender Moon adlı web sitesinden alınmıştır. Siteye göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

* Yorum ve analizlerinden faydalanılan değerli Astrologlar aşağıda listelenmiştir. Bilgeliklerinin ve yazılarının, çalışmalarının tamamına web sitelerinden ulaşabilirsiniz:

Aylin İleri Aydoğan – https://www.derki.com/astrolojik/29-kasim-yay-burcunda-yeniay/

Dilara Başar Efeoğlu – https://dilarabasarefeoglu.com/

Comments

 1. Zeynep says:

  Merhaba, yayınlandığı gün yazınızı büyük bir zevkle okudum. Teşekkür ederim.
  Çok faydalandım. Uygulamaları yaptım elimden geldiğince karanlık ay çorbası, sunu hazırlama, bırakmak istediklerimi bırakma. Siteniz gerçekten müthiş sizi tebrik ederim. İlgimi çeken ilgilendiğim, uygulamalarını yaptığım bir çok konuyu barındırıyor. Bir yuva sıcaklığında hazırlanmış. Kendimi sıcak bir yuvada hissettim. Sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.

  • Merhaba Zeynep Hanım 🙂 Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz, amacımızı ve görevimizi yerine getirdiğimizi bilmenin sevincini hep birlike paylaşmak çok güzel. Arzu ederseniz Facebook’ta “Ruhsal Bilinç” grubuna da bekleriz, birebir bilgi ve fikir paylaşımları yapmayı planlıyoruz. Merak ettiğiniz ve daha detaylı bilgilere ulaşmak istediğiniz konuları da yazın lütfen, 2017 konu dosyasına alalım. Ruhsal Bilinç ailesinin bir ferdi olduğunuz için tekrar teşekkürler, sevgiler, saygılar. 🙂 ~Deniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s