Ezoterik Kelt Haçı Açılımı

Tarot açılımları arasında en çok tercih edilen, en bilinen ve muhtemelen en eski açılımlardan biri olan Kelt Haçı Açılımı, bize sorduğumuz sorularla alakalı detaylı bilgiler ve öngörüler sunabilir. Hayatlarımızın çeşitli yönlerine, geçmiş ve geçmekte olan günlerimize dair merakımız ve dolayısıyla sorularımız hiç bitmeyecek, peki ya kendimiz, ruhumuz ve karmamız? Kendimizi, benliğimizi keşfetmek bize hayat yolumuzda ilerlerken daima güvenebileceğimiz hiç bozulmayan bir pusula armağan eder.

Klasik Kelt Haçı Açılımının modifiye edilmiş bir versiyonu olan Ezoterik Kelt Haçı Açılımı, tam da bu yönde bir keşfe dalabileceğimiz bir açılım. Ona dünyca tanınmış Tarot öğretmenlerinden Rachel Pollack’ın Tarot Wisdom adlı kitabında rastladım.

Yazar bu açılımı Talmud’da uygunsuz sorulara karşı uyarı niteliğinde verilmiş bir emire dayanarak hazırladığını not düşüyor. Bu emir şöyle:

“Dört şeyi sormamalısın:
Yukarıda olanı,
Aşağıda olanı,
Önce gelmiş olanı,
ve Sonra gelecek olanı.”

Bu ifade, bir açıdan hemen tüm ezoterik pratiklerde yer alan temel fikre gönderme yapıyor. Yukarı kelimesi göksel katları ve üst dünyaları, Aşağı kelimesi yer altını ve alt dünyaları, Önce kelimesi dünyaya gelişinizden öncesini, Sonra kelimesi ise dünyadan ayrılışınızdan sonrasını temsil ediyor. Bu ifade belki de bu bahsi geçenlere dair olan fikirleri bastırmak gibi bir niyete sahip, ya da en yalın haliyle bizlere zihnimizi ve düşüncelerimizi yukarıya-aşağıya-sağa-sola yöneltmeden “ân”a odaklamayı öğretmeyi amaçlıyor, tıpkı Zen öğretileri gibi. Spiritüel öğretmenlerden Ram Dass, meşhur “Şimdi burada ol” sloganında bunu öz bir şekilde ifade etmiştir.

Bu emirde yer alan dört yasak soru, Kelt Haçı açılımındaki küçük haç işaretini oluşturan sorulara denk gelmekte. Yazarımız bu haçın ortasına denk gelen ilk iki kart için de birer soru oluşturarak bu açılımı tasarlamış, ayrıca bu soruları yasağı çiğnemeden sormanın da bir yolunu bulmuş:

1. Şu an olduğunuz kişinin / varlığınızın özü nedir?

2. Bunu hayatınızda nasıl ifade ediyorsunuz?

3. Yaratıcı ve kozmos ile aranızdaki bağ nedir/nasıldır?

4. Benliğinizin, varlığınızın kökeni ne kaynağı nedir?

5. Sizi şekillendirmiş olan şey(ler) ne(ler)dir?

6. Varlığınızın şu ânının ötesinde ne(ler) yer alıyor?

Aşağıdaki görsel kartların nasıl yerleştirileceğini gösteriyor:

esoteric celtic cross

Bu açılımı çokça denedim ve hepsinde de tutarlı yanıtlar aldım, herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum. Bir kişi bile kendini keşfetme yolunda faydasını görürse, paylaşımım amacına ulaşmış olacak.

Sonsuz sevgi ve saygı ile,

~Deniz Tara

Kaynak: Rachel Pollack’s Tarot Wisdom: Spiritual Teachings and Deeper Meanings, Llewellyn Publications, 2008.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s