Tarot – Majör Arkana Kartlarının Anahtar Anlamları ve Arketip Değerleri

Aşağıda Majör Arkana Tarot kartlarının anlamlarına dair anahtar kelimelerin yanı sıra kartların hangi arketipleri temsil ettiklerini bulabilirsiniz:

TRU00 Joker – Yeni başlangıçlar, yeni maceralar, optimizm, masumiyet, hayata duyulan güven, özgür bir ruh, yeni deneyimlere ve tecrübelere açık olmak. Gezgin, Çocuk Arketipi.

TRU11 Büyücü  – Potansiyel, enerji, eylem, konsantrasyon, tezahür ettirme yeteneği, uzmanlık, beceriklilik. Hileci, Düzenbaz Arketipi.

TRU22 Azize – Sezgiler, ruhsallık, içe dönüş, eylemsizlik, bilinç dışı, aydınlanma. Bakire Arketipi.

TRU33 İmparatoriçe – Bolluk, bereket, besleyicilik,  verimlillik, doğurganlık, güzellik, büyüme, gelişme, doğa. Anne Arketipi.

TRU44 İmparator – Sağlam yapılar, sabitlik, istikrar, sağlamlık, liderlik, yönetmek, güç, otorite. Baba ya da Kahraman Arketipi.

TRU55 Aziz – Kurumlar, gelenekler, ritüeller, inançlar, dinler, bir gruba aidiyet, toplum ve kuralları. Aziz Arketipi.

TRU66 Aşıklar – İkilik, seçim, karar verme, uyum, birlik, değerlerin uyuşması, cinsellik, sevgi, tutku. Aşık Arketipi.

TRU77 Araba – Hareket, ilerleme, gelişme, bütünleşme, irade gücü, zamanlama, değişim, geçiş dönemi, azim, zafer. Savaşçı Arketipi.

TRU88 Güç – Cesaret, içsel güç ve kuvvet, tahammül, şefkat, hayvani yön ile bütünleşme, iç güdüleri anlama. İyilik ve Tahammül Arketipi.

TRU99 Ermiş – Ruhsal arayış, yalnızlık ya da yalnız kalma ihtiycı, meditasyon, derin düşünce, tefekkür, içsel rehberlik, içgözlem, kendini geri çekme, vazgeçme eğilimi. Yaşlı Bilge Adam Arketipi.

TRU1010 Kader Çarkı – Dönüm noktası, şans, talih dönmesi, karma, kader, yaşam döngüleri, fırsat, iniş-çıkışlar, refah. Kader ve Alın Yazısı Arketipleri.

TRU1111 Adalet – Adil olmak, eşitlik, denge, tarafsızlık, önyargısızlık, sebep-sonuç ilişkisi, yasa. Adalet Arketipi.

TRU1212 Asılan Adam – Fedakarlık, feragat, teslimiyet, durağanlık, askıda olmak/bırakmak, yeni bir bakış açısı, aydınlanma, şefkat, sabır. Fedakârlık/Kurban Arketipi.

TRU1313 Ölüm – Sona erme ve yeniden başlama, değişim, dönüşüm, salıverme, bir tür sonlanma içeren geçiş dönemi. Yeniden Doğuş Arketipi.

TRU1414 Denge – Denge, uyum, kendini tutma becerisi, ölçülülük, duyarlılık, tahammül, amaç, fiziksel ve ruhsal dünyaların birleşmesi, bilinç ile bilinç dışının birleşmesi. Karşıt/Zıt Olanların Birleşmesi Arketipi.

TRU1515 Şeytan – Ego, gölge yönler, illüzyon, içsel hengâmeler, bağımlılık, esaret, yıkıcı alışkanlıklar, takıntı, saplantılar, ayartılma/şeytana uyma, kendini tutma becerisinden yoksunluk, gücü ve enerjiyi boşa harcamak. Libido Arketipi.

TRU1616 Kule – Sabit yapıların-duvarların yıkılması, kaos, kargaşa ve zorluklar, felaket gibi gelen büyük ve kaçınılmaz değişimler, salıvermek zorunda kalmak, ani kavrayış ve ilham, yıkımla gelen ve bir sonraki aşamaya geçişten başka şans bırakmayan yaşam tecrübesi. Kaos Arketipi.

TRU1717 Yıldız – Umut, sakinlik, dinginlik, huzur, sükunet, berraklık, hayr alameti, ilham, ruhsallık, hayaller, artan farkındalık, yenilenme, evrenden destek görmek, her şey yolunda. Psikenin Ruhsal Yanı, Ölümden Sonra Hayatta Kalan Benlik Arketipi.

TRU1818 Ay – Gizem, bilinç dışı, sezgiler, rüyalar, duygular, dişil enerji (yin), psişik gelişim, bilinç dışından kaynaklanan endişeler ve illüzyonlar. Ay ve Rüya Arketipleri.

TRU1919 Güneş – Yaratıcılık, üretkenlik, canlılık, mutluluk, başarı, pozitivizm, bir şeyin tamamlanacağından emin olmak, mutluluk, olumlu ve hayat veren enerji, eril enerji (yang). Güneş, Büyüme, Başarı, Bereket Arketipleri.

TRU2020 Mahkeme – Yeniden doğuş, yeni bir safhaya geçiş, güven, içsel çağrı, olması gerektiği gibi verilen son karar, günahların bağışlanması. Değerlendirme/Ölçme, Ödül ve Tamamlama Arketipleri

TRU2121 Dünya – Tamamlanma, bütünlük, neticeye erişmek, hayatı kutlamak, genişlemek ve gelişmek, seyahat, dünya ve evren ile bir olmak, ekolojik farkındalık. Bütünlük, Sentez ve Mükemmellik Arketipleri.

*

Bu küçük listenin okuyanlara faydalı olmasını dilerim.

Sonsuz sevgi ve saygı ile,

~Deniz Tara

* Kartların anlamları için internete ve ilgili kitaplara bakabilirsiniz. Dünyaca bilinen klasik anlamların yanına kendim de eklemeler yaptım.

*Jung’un Majör arkana arketipleri bilgisi ile ilgili ingilizce makale için buraya tıklayabilirsiniz.

Comments

  1. Nilgün says:

    Sizinle iletişim kurmayı ve bir kaç soru sormayı çok isterim..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s