Topraklanma Yöntemleri

“Topraklanma Nedir?” başlıklı yazımda belirttiğim gibi: Topraklanmak, yeryüzünün sakinleştirici, dengeleyici enerjisi ile bağ kurarak kendi bedensel, ruhsal enerjimizi dengeli, uyumlu hâle getirmektir. İster elektrik olsun, ister duygusal ya da ruhsal bir sıkıntı, topraklanmanın özünde “fazla gelen herhangi yükü toprağa devretmek, üzerimizden atmak, dengelenmek ve merkezlenmek” amacı yatar.

Topraklanmak oldukça kolaydır ve çeşitli yöntemleri vardır. Temel amacı yeryüzü ile birleşmek, doğa ile bağ kurmak olduğu için siz nasıl yükünüzü toprağa-yeryüzüne akıttığınızı, doğa ile bir olduğunuzu, dengelendiğinizi hissediyorsanız sizin tekniğiniz odur.

Yöntemlerin hemen tümündeki ana fikir şudur:

 • Gözlerinizi kapayın, üzerinizde hissettiğiniz yük her ne ise yavaşça başınızdan omuzlarınıza, omuzlarınızdan göğsünüze, göğsünüzden karnınıza, karnınızdan kuyuk sokumunuza, kuyruk sokumunuzdan dizlerinize, dizlerinizden ayaklarınıza ve oradan da yeryüzüne aktığını hissedin, yükünüzü yeryüzüne salıverin. Kendinizi daha iyi hissedene kadar buna devam edin.
 • Nefes alış verişiniz düzenli olmalı, ben burnumdan nefes alıp ağzımdan nefes vermeyi seviyorum. Reiki eğitimimden gelen bir alışkanlıkla da dilimin ucunu damağıma dokunacak şekilde tutuyorum timüs bezimi harekete geçirmek için, siz de dilerseniz bunu yapabilirsiniz.
 • İster ayakta olun, ister oturun, omurganız mutlaka dik konumda olmalı. Bu hem ortopedik açıdan, hem de göğüs kafesinizi sıkıştırmayarak doğru bir şekilde nefes almanız açısından önemli.
 • Her çalışmanın sonunda inandığınız Yaratıcıya ve dilerseniz evrene teşekkürlerinizi sunmayı unutmayın. Bu teşekkürü günlük bir anlayış hâline getirmek de genel ruh hâlinizi olumlu yönde etkileyecektir.

column-of-grounding-energy

Gelelim en sevdiğim yöntemlere:

1. Çıplak Ayakla Toprak Üzerinde Yürümek

Evet! En kolay ve en popüler topraklanma yöntemlerinden biri tabi ki bu. Bahçenize ya da en yakın parka koşun, ayakkabılarınızı ya da sandaletlerinizi çıkarın, biraz yürüyün ya da dik bir şekilde ayakta durun. Dikkatinizi ayaklarınıza verin, ayak tabanınızda toprağın ya da çimlerin yarattığı hissi tadın, “şimdi”ye odaklanın. Dilerseniz yukarıda belirttiğim ana fikri burada uygulayabilirsiniz. Kışın bunu yapmak tabi ki zor olabilir, ancak ellerinizi balkonunuzdaki ya da salonunuzdaki saksının toprağına birkaç dakika bastırmak da aynı etkiyi yaratacaktır, önemli olan niyettir. 🙂

2. Doğa ile Bütünleşmek

Kimileri için sadece bir ormanda, korulukta ya da parkta yürüyüşe çıkmak bile topraklanma etkisi yaratabilir. Dengenizi bulmak, yürüyüş ya da oturuş esnasında bütün düşüncelerinizi, dolayısıyla yüklerinizi bir kenara bırakarak içinde bulunduğunuz ânı kucaklamak güzel bir yöntemdir, “şimdi”de kalma pratiğinizi güçlendirecektir.

Ağaçlara sarılabilirsiniz, sırtınızı dayayabilirsiniz, bu da çok güzel bir topraklanma yöntemidir çünkü bu yöntemle aslında ağaçları taklit ederek merkezimizi ve dengemizi bulmayı amaçlıyoruz.

Bahçenizde ya da balkonunuzda toprakla uğraşmak, çiçek ya da meyve-sebze yetiştirmek de etkili bir topraklanma yöntemidir, ister ihtiyaç iser hobi nedeniyle bu faaliyetlerle ilgilenenler eminim bana katılacaktır.

Doğal gıdalar tüketerek de topraklanabilirsiniz. Taze meyveler ve sebzeler, baklagiller, işlemden geçirilmemiş tahıllar bedenimizi doğal olarak dengeler, topraklanmamıza yardımcı olur.

3. Reiki, vb. Enerji Terapileri Yardımıyla Topraklanmak

Özellikle Usui ve Kundalini Reiki uyumlaması alanlara eğitimleri sırasında topraklanma çalışması mutlaka öğretilir. Bu benim de uyguladığım, en sevdiğim topraklanma yöntemidir. Doğada toprak üzerinde ya da evde, ayakta ya da oturarak uygulanabilir. Bu yöntemi kullanmak için herhangi bir enerji sistemine uyumlanmış olmak tabi ki daha iyi sonuç verecektir, ancak bu sadece enerji akışını daha iyi sağladığınızdan emin olmak açısından önemli. Evrendeki her şey enerjiden yaratıldığına göre, henüz bir enerji terapi sistemine uyumlanmış olmasanız da, ilahi kaynaktan gelen bir enerjinin sizi baştan aşağı yıkadığını imgeleyerek, hissederek bu çalışmayı yapabilirsiniz. Örnek vermem gerekirse, Reiki uyumlaması almadan önce bu yöntemi kullanarak topraklanıyordum, güzel de oluyordu, işimi görüyordu. Reiki uyumlaması aldıktan sonra ise bedenimi baştan aşağı yıkadığını hissettiğim o enerji resmen dere iken nehire dönüştü. 🙂

Uyumlamanız varsa hangi enerjiye kanalize olacaksanız onu usulünce başlatın, uyumlamanız yoksa evrenden, ilahi kaynaktan gelen saf sevgi enerjisinin size ulaştırılmasına niyet edin. Düzenli nefes alıp vermeyi unutmayın.

Ayakta duruyorsanız ellerinizi rahat bir pozisyonda, avuç içleriniz aşağıya dönük olarak iki yana açarak ya da vücudunuza yanaşık olarak tutabilirsiniz. Oturuyorsanız ellerinizi dizlerinizin üzerinde, avuçlarınız diz kapaklarınıza değecek şekilde tutabilirsiniz. Başınızın üzerinden, Tepe (Taç) çakranızdan bu enerjinin bedeninize girmesine izin verin, sonra da sırasıyla Alın (Üçüncü Göz), Boğaz, Kalp, Mide (Solarpleksus), Karın (Sakral), Kök çakralarınızdan, dizlerinizdeki ve ayaklarınızdaki çakralarınızdan geçtiğini, bütün vücudunuzu yıkayıp negatif etkilerden, düşüncelerden, yüklerden arındırdığını hissedin. Ayak tabanınızın altından yeryüzünün derinliklerine uzanan eterik köklerinizi imgeleyin ve bu enerjinin bu kökler vasıtasıyla yeryüzüne akışını hissedin. Burada da yukarıdaki ana fikrimiz geçerli, enerjinin akışını ve arındırıcılığını hissederken bir yandan yüklerinizi de bu enerjiye teslim etmeyi unutmayın. Enerji akışı esnasında vücudunuza, köklerinize, dünyaya odaklanın, neler hissettiğinizin, yüklerinizi üzerinizden attığınızın tam anlamıyla farkında olun, çalışmanın ana amaçlarından biri de bu.

4. Ağacın Derin Huzuru Meditasyonu

The Order of Bards, Ovates and Druids resmi sitesinde karşıma çıkan bu meditasyon tekniği topraklanmak için gerçekten mükemmel. Üstelik bunu 1. ve 3. yöntemlerle kombine ederek uygulayabilirsiniz, aşağı yukarı benzer uygulamalar. Meditasyonun anlatıldığı orijinal yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yöntemin açıklamalarını orijinal yazıdan tercüme ediyorum:

Ayakta durarak ya da oturarak, çevrenizdekilerin farkında olarak başlayın. Eğer dışarıda doğal bir ortamda değilseniz, kendinizi bir ormanda ya da ağaçların arasında hayal edebilirsiniz. Şimdi farkındalığınızı bedeninize yöneltin, sonra bu farkındalığı başınızın üzerinden aşağıya doğru bir rahatlama eşliğinde hareket ettirin. Gözlerinizi ve ağzınızı rahatlatın, omuzlarınızdaki gerginliği rahatlatın ve farkındalığınızı rahatlama eşliğinde kademe kademe gövdenizden aşağıya, ayaklarınıza ve ayak tabanlarınıza kadar indirin.

Ayaklarınızı yeryüzüne sağlam bir şekilde köklenmiş olarak hissedin. Köklerinizin toprağın derinliğine indiğini hayal edin, ayağınızın altından toprağın derinliklerine güçlü bir şekilde yayılarak inen köklerinizi hissedin.

Şimdi de yeryüzünden gelen ve köklerinizden başlayıp yukarıya çıkan enerjiyi ve besleyiciliği hissedin, ayak tabanlarınızı tekrar hissedene kadar. Bu enerjinin bedeniniz boyunca yukarıya akışını hissedin, farkındalığınızı sevgi ve kabullenişle beraber aynı doğrultuda yönlendirin, ayaklarınızda, bacaklarınızda, gövdenizde ve kollarınızda, göğsünüzde, boynunuzda, başınızda.

Başınızın üzerine ulaştığınızda, bu farkındalık hareketini salıverin ve yalnızca varolmanın farkındalığı içerisinde dinlenin. Durgun ve sakin, nefes alıp vererek…

Şimdi kollarınızı belirli şekillerde hareket ettireceksiniz. Aşağıdaki resimde görsel olarak bu şekilleri görebilirsiniz.

Anlatması çok uzun süreceği için resmi örnek almakla beraber aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Bu meditasyonu bir bütün olarak kesinlikle tavsiye ediyorum…

Sonuç olarak, topraklanmak için hangi yöntemi kullandığınızın bir önemi yok. Size en iyi gelen, topraklanmanın ana fikrini size en çok yaşatan ve hissettiren yöntem sizin topraklanma yönteminizdir. Siz de en sevdiğiniz, uyguladığınız topraklanma yöntemini aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. 🙂

Sevgilerimle,

Deniz Tara

Kaynak: 3. yöntem kişisel Reiki eğitimi notlarımdan derlemedir, 4. yöntemin kaynağı metin içerisinde web adreslerini eklemiş olduğum The Order of Bards, Ovates & Druids resmi sitesidir. Yazının geri kalanı bana aittir, benim anlatımımdır.

Comments

 1. hacer says:

  Payladim icin tesekkurler Fakat benim merak ettigim birsey var cevaplarsaniz cok sevinirim.bir yakinimizin sevmedigimiz bir huyunu Yada ozelligini nasil topraklayabiliriz?

  • Merhaba,
   Bir yakınınızın sevmediğiniz bir huyunu ya da özelliğini topraklamak gibi bir şey mümkün değildir, ancak bu söz konusu huy ya da özellik sizi üzüyorsa, kızdırıyorsa, kısacası sizde negatif bir enerji birikimine yol açıyorsa, sadece ve sadece sizde oluşan bu negatif enerjiyi topraklamanız mümkündür, bunun için de affetme ve salıverme niyetini samimi bir şekilde benimseyerek topraklama çalışması yapabilirsiniz. Yakınınızın sevmediğiniz huyu ya da özelliği için, bahsettiğiniz yakınınızla konuşmayı ve bu huyu ya da özelliğinden rahatsız olduğunuzu ifade etmeyi denediniz mi? Ya da bu huyunu/özelliğini neden sevmediğinizi düşündünüz mü? Belki de topraklanması ya da değişmesi gereken şey sizin algınızdır, bunun için Ho’oponopono ile ilgili yazılarımı okumanızı öneririm. Daha detaylı olarak yardım edebileceğim bir şey varsa bana her zaman yazabilirsiniz, yardımcı olmayı çok isterim. Teşekkürler, sevgiler. 🙂

Trackbacks

 1. […] vakit geçirmek ve topraklanmak için daha uygun bir zaman olamaz desek yeridir. Topraklanma çalışmaları yapın, toprakla ilgilenin, çıplak ayaklarla toprakta yürüyün, toprağı […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s