Topraklanma Nedir?

Topraklanma olgusunu fizik derslerinden ve atalarımızın strese karşı pratik çözüm yollarından biri olan “Çıplak ayakla toprağa bas, çimlerin üzerinde yürü,” ifadesinden hepimiz hatırlarız. İster elektrik olsun, ister duygusal ya da ruhsal bir sıkıntı, topraklanmanın özünde “fazla gelen herhangi yükü toprağa devretmek, üzerimizden atmak, dengelenmek ve merkezlenmek” amacı yatar. Topraklanmak, yeryüzünün sakinleştirici, dengeleyici enerjisi ile bağ kurarak kendi bedensel, ruhsal enerjimizi dengeli, uyumlu hâle getirmektir.

Aşağıdaki belirtilerden bir tanesi bile topraklanmamız gerektiğine işaret eder:

 • Hafif baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Bedensel dengeyi koruyamamak
 • Sakarlık
 • Dalgınlık ve dikkatsizlik
 • Mide bulantısı
 • Işığa ve sese aşırı duyarlılık
 • Enerji düşüklüğü
 • Moralsizlik, iyi hissetmemek
 • Sebepsiz öfke, agresiflik, alınganlık
 • Sebepsiz yorgunluk

Oturarak ya da ayakta durarak yapabileceğimiz topraklanma çalışması fazla yüklerimizi atmamızı, geçmişe ya da geleceğe kanalize olmayı bırakarak içinde bulunduğumuz âna, “şimdi”ye odaklanmamızı sağlar. Bu bakımdan NLP’de uygulanan “Çapa Atma” tekniği ile çok benzer bir işleve sahiptir. Topraklanma “şimdiki zaman”a çapa atmamızı sağlar, böylelikle duygusal ve zihinsel acının (öfke, nefret, üzüntü, kaygı, aşırı açlık, vb.) etkisinden, stresten uzaklaşabiliriz ve içimizdeki dengeyi temsil eden merkezimizi yeniden bulabiliriz.

Ayaklarımızda ve ayak tabanlarımızın hemen altında, bizleri yeryüzüne bağlayan çakralarımız vardır, bunlar bizim yerin derinliklerine uzanan eterik köklerimizdir. Pek çok kaynakta bu çakralarımız “Earth Star” (Yeryüzü Yıldızı) olarak da anılır. Topraklanma çalışmalarının temel mantığı, Tepe (Taç) çakramızdan başlayarak bütün çakralarımızı arındırmak, dengelemek ve özellikle kuyruk sokumumuzun hizasında yer alan kök çakramızın ve ayaklarımızdaki çakralarımızın tıkanıklığını gidermek, “ayakları yere sağlam basmak” atasözünü hem maddi hem manevi anlamda hayaya geçirmektir.

~Deniz Tara

Kaynak: Topraklanma çalışmaları veya NLP hakkında bilgi veren hemen her sitede benzer bilgileri bulabilirsiniz. Bilgilerin kaynağı ben değilim, ancak yazı kendi anlatımımdır ve bana aittir.

Trackbacks

 1. […] vakit geçirmek ve topraklanmak için daha uygun bir zaman olamaz desek yeridir. Topraklanma çalışmaları yapın, toprakla […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s