Mitakuye Oyasin – Bütün İçin Dua

Mitakuye Oyasin, geleneksel bir Lakota Sioux duasının açılış sözüdür. Bu söz kalıbı, “Bütün akrabalarım; Her şey ve hepimiz bağlantılıyız; Bütün bağlarım” şeklinde tercüme edilebilir.

Taşıdığı anlam itibariyle hemen tüm Şamanik Kızılderili geleneklerinin ve inanç sistemlerinin “Her şey birbiriyle bağlantılıdır” cümlesiyle ifade edilen ortak görüşünü temsil etmektedir, bu nedenle de pek çok başka duanın sonunda da dile getirilmektedir. 

*

Mitakuye Oyasin; bütün yaşam formlarıyla: insanlarla, hayvanlarla, bitkilerle, hatta taşlarla, nehirlerle, denizlerle, dağlarla, vadilerle birlik ve uyum içerisinde olmanın duasıdır.  Bizlere yaratımın bütün yönleri ve türleri ile bağlantılı olduğumuzu ve yaşam çemberinde ortak bir akrabalık bağını paylaştığımızı, bu kocaman aile içerisinde her birimizin kendine has bir yeri ve görevi, sorumluluğu olduğunu hatırlatır.

Bu iki kelimeyi söylediğimizde “Bütün için iyilik ve barış diliyorum, hiçbir şeyi ve hiç kimseyi dışarıda bırakmıyorum, bütün için dua ediyorum.” demiş ve her şeyin adına Tek Yaratıcı’dan, Allah’tan bir ricada bulunmuş oluruz. Bütünün adına, bütüne teşekkür ederek yaşam çemberini duamız içerisinde tamamlamış oluruz.

Bu dua, dünya üzerindeki herkese ve her şeye saygı, sevgi duymanın ve hepsini onurlandırmanın duasıdır.  Bu yolla herkesin bireysel spiritüel yolunun kutsallığını onurlandırır ve bütün yaşam formlarının kutsallığını kabul ederiz. Yani din, inanç, ırk, dil, kültür bariyerlerini aşarak herkes ile tek ve ortak bir paydada buluşuruz.

Bu bakımdan Mitakuye Oyasin, Sanskritçe Namasté sözü ile de bağdaştırılabilir. Çünkü ikisinde de, herkesin ve her şeyin içinde, özünde yer alan ilahi parçanın önünde eğildiğimizi ifade ederiz.

*

Gelelim duanın Türkçe tercümesine:

Aho Mitakuye Oyasin, Bütün Akrabalarım. Bugün hayat çemberi içerisinde kendimle beraber sizleri onurlandırıyorum. Bu duada sizlerden de bahsetme fırsatı için şükrediyorum.

Yaradana, bu muazzam hayat armağanı için teşekkür ediyorum.

Kemiklerimi ve yaşam deneyimimin bütün temellerini inşa eden ve koruyan Mineral/Toprak Nesline teşekkür ediyorum.

Bedenimi ve organlarımı destekleyen, güçlendiren ve hastalıklar için şifalı otlar sunan Bitki Nesline teşekkür ediyorum.

Beni kendi etiyle besleyen ve hayat yolunda bana sadık yoldaşlığını sunan Hayvan Nesline teşekkür ediyorum.

Dünya hayatının kutsal çemberinde birer ruh olarak benimle aynı yolu paylaşan İnsan Nesline teşekkür ediyorum.

Hayatın iniş-çıkışları arasında görünmez rehberlerim olan ve çağlar boyunca ışığın fenerini taşıyan Ruh Nesline teşekkür ediyorum.

Değişimin ve büyümenin Dört Rüzgârına teşekkür ediyorum.

Hepiniz benim bağlarımsınız, akrabalarımsınız, sizler olmadan hayatta olamazdım. Hayat çemberinin içerisinde hepimiz beraberiz, birlikte varoluyoruz, birbirimize muhtacız, kaderlerimizi birlikte yaratıyoruz. Biri diğerinden daha önemli olmayacak şekilde. Bir nesil diğerinden evrilerek ama hâlâ bir üsttekine ve bir alttakine ihtiyacı olacak şekilde. Hepimiz Büyük Gizemin parçalarıyız.

Bu hayat için teşekkür ederim.

Aho!

*

Geleneklerin kombine edilmesi ve bölünmüş inançların sınırlarının ötesine uzanmak; ortak bir gerçeklik, tolerans, hoşgörü, kabullenme ve birlik odaklı bir anlayışa varmakla sonuçlanacaktır.

Kültürlerarası bir entegrasyon eşliğinde, Mitakuye Oyasin bir mantra gibi tekrarlanabilir. Her inançtan, her kültürden insanın birlikte, el ele tutuşarak söylemesi için bu çok uygundur. Bu birlik ve beraberlik içerisinde ortaya çıkan farkındalık enerjisi sadece duayı eden(ler)i değil, bütün gezegeni güçlendirir.

Her birimizin birbiri ile bağlantılı olduğunu hatırlamak için onu tekrar etmeliyiz.  Unutmamalıyız ki, herkes ve her şey bir bütün olarak şifalanmadan, hiçbirimiz tam anlamıyla şifalanmış sayılmayız.

 (Mitakuye Oyasin, hepimiz bağlantılıyız, güneşin ışıkları gibi, okyanusun dalgaları gibi, aynı meltemle tazeleniyoruz, aynı ağacın meyveleri gibi.)

Hepimiz tek bir sudan içiyoruz.
Hepimiz tek bir havayı soluyoruz.
Hepimiz tek bir okyanustan yükseliyoruz.
Ve hepimiz tek bir göğün altında yaşıyoruz.
~Anwar Fazal

Sonsuz sevgi ve saygılarımla, mitakuye oyasin, namasté!
~Deniz Tara

Önemli Not: Bu yazıyı yazarken Vikipedi’nin “Mitakuyo Oyasin” maddesinde ve aşağıdaki youtube videosunda yazılı olarak yer alan bilgileri derleyerek Türkçe’ye çevirdim. Resmi internetten buldum. İçerisinde yer alan bilgileri derlediğim kaynaklar olduğu gibi aşağıda belirtilmiştir, yazı tamamiyle bana aittir.

Kaynaklar

http://en.wikipedia.org/wiki/Mitakuye_Oyasin

http://www.youtube.com/watch?v=485zJYDOYJQ  (www.silverdove.org)

Trackbacks

  1. […] Lakota kabileleri gibi. Her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğu inançlarını ifade eden “Mitakuye Oyasin” felsefesine sahiptirler. Günümüzde rağbet gören Şamanik çalışmalarda da genellikle […]

  2. […] Lakota kabileleri gibi. Her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğu inançlarını ifade eden “Mitakuye Oyasin” felsefesine sahiptirler. Günümüzde rağbet gören Şamanik çalışmalarda da genellikle […]

  3. […] edemeyeceğimiz kadar hayırlı ve önemli kapılar açabilir. Bu Sabian sembolü bana “Mitakuye Oyasin” sözünü […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s