Ho’oponopono Meditasyonu

Ho’oponopono tekniği, Ihaleakala Hew Len ve Joe Vitale tarafından dünyaya tanıtılmıştır, 4 basit cümle üzerine kurulu olan ancak etkisi hiç de basit olmayan Hawaii kökenli bir ritüel ve meditasyon tekniğidir. Özür dilemek, Af dilemek, Sevgiyi dile getirmek, Teşekkür etmek. Bu dört eylemi yapmak kimilerine göre oldukça zor görünür, ama aslında öyle değildir. Bu teknik ile kendimizle ve evrendeki her varlıkla uyum içerisinde yaşamanın anahtarı olan bazı temel nitelikleri bir alışkanlık haline getirebiliriz. Dahası, zihnimizi ve karmamızı negatif olaylardan-kişilerden-düşüncelerden arındırarak daha olumlu ve daha güzel şeylere hayatımızda yer açabiliriz.

Ho’oponopono hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Joe Vitale ve Dr. Ihaleakala Hew Len’in “Zero Limit” kitabını okumanızı öneririm. Yanılmıyorsam bu konudaki birincil kaynak da bu zaten:

Ayrıca internet  üzerinden ulaştığım bu video da Ho’oponopono’ya dair bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır:

Ben de kısaca tekniği ve onun 4 cümlelik mantrasını tanıtmak istiyorum:

“Senden özür dilerim”

Özür dileyerek her ne oldu ise sorumluluk payımızı üzerimize alıyoruz. Özür dilemek pek çok kişiye göre zor bir eylemdir, çünkü bir hata var ise onu kabullenmek ve sorumluluğu almak bir nevi yük gibi gelir. Oysa ki yaşanan her şey için sorumluluk almak ve ortada bir büyük hata olsun-olmasın özür dileyebilmek bir erdemdir ve düğümlerin çözülmesi için ilk adımdır.

“Beni affet”

Af dileyerek suçluluk duygularını salıveriyoruz. Özür diledikten sonra karşımızdaki kişi(ler) ile olan negatif karmik bağları temizlemek için ayrıca af dilemek çok önemlidir. Özür dileme sonrasında gelen “Affedilme”, bizleri her ne oldu ise onun negatif yüklerinden ve suçluluk duygusundan kurtarır. Affedilmek ve affetmekne kadar farklı gibi dursa da birbirine bağlı ve bütüncüldür, affedilirsek affederiz de.

“Seni seviyorum”

Seni seviyorum dediğimizde, bu sevgimizi koşulsuzca dile getiriyor, açığa çıkarıyoruz. Affedilmeyi ve affetmeyi sevgi takip ederse, iyileşme kaçınılmazdır. Sevgiyi hissetmekten, onu dile getirmekten çekinmemeliyiz.

“Teşekkür ederim”

Teşekkür ederek şükran duygumuzu dile getiriyoruz. Şükran duygusunu dile getirmek de pek çok kişi için zordur, bunu yapmanın karşı tarafa paye vermek olduğu düşünülür kimi zaman. Oysa hiç de öyle değildir. Affedildiğimiz ve en önemlisi kendimizi affetmeyi başardığımız için, sevgiyi hissedebildiğimiz için şükran duygumuzu dile getirmeliyiz. Teşekkür etmeyi bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

Ho’oponopono tekniği ile çalışırken, her seferinde tek bir kişi için birkaç uygulama yaparak çalışabiliriz, veya ard arda farklı kişiler için uygulama yaparak bir çalışma rutini oluşturabiliriz. Doğru bir zihin ve karma temizliği için öncelikle kendiniz için, sonra Allah’tan/Yüce Yaratıcı için, sonra Evren/Doğa için, daha sonra da özür dilemek/affetmek/salıvermek istediğiniz kimseler için bu uygulamayı yapabilirsiniz. Tekniği daha iyi uygulayabilmek adına rehber mp3 ile çalışabilirsiniz.

…Özür dilerim, Lütfen beni affet, Seni seviyorum, Teşekkür ederim…

Önemli Not: Ho’oponopono tekniği ve bu teknik hakkındaki bilgiler bana ait değildir, ancak bu tekniği kendince anlatan yukarıdaki yazı yani anlatım bana aittir. Görseller internetten alınmıştır. Yazıyı olduğu gibi almak ve sonunda ismimi, mümkünse de kaynağını belirtmek suretiyle dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

İlk olarak MagAstart.com sitesinde yayınlanan bu yazı ayrıca arkadaşımın blogu olan DoğalTerapininBlogu‘nda da yer aldı. Çok faydalı bilgileri bizlerle paylaşan bu bloga da muhakkak göz atmanızı öneriyorum: http://dogalterapininblogu.info/2011/05/30/ho%E2%80%99oponopono/

Trackbacks

  1. […] yerlilerinin Kahunalar eşliğinde binlerce yıldır icra ettiği Ho’oponopono ritüelleri, Ho’oponopono Meditasyonu adlı yazımda da bahsettiğim üzere Ihaleakala Hew Len ve Joe Vitale tarafından bireysel bir […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s