Reiki ile Ruhsal Yaşamın Beş Prensibi

Reiki uyumlaması almış ve Reiki çalışmaları ile spiritüel yollarına devam eden kişiler, internette “Reiki Prensipleri” olarak da bilinen beş prensipten haberdardır. Bu beş prensip, Mikao Usui’nin yeni bir yaşam tarzını benimsemek amacıyla oluşturduğu kurallardır. Hawayo Takata’nın günlüğünde bu prensipler şu şekilde aktarılmaktadır:

 Özellikle bugün öfkelenme.
 Özellikle bugün endişelenme.
 Sonsuz bereket için müteşekkir ol.
 Ekmeğini dürüstçe çalışarak kazan.
 Komşularına karşı dostane davran.

Bu prensipleri Reiki uygulayıcılarının her sabah uyandıklarında ve her akşam uyumadan olumlama olarak tekrar etmesi tavsiye edilmektedir. Reiki uygulamaları ile beraber düzenli ve ciddi olarak tekrar edilen bu cümlelerin beklenen düzende bir spiritüel yaşam tarzı oluşturmaya yardım ettiği bilinmektedir.

Kelimelerin içerikleri ve buna binaen sahip oldukları titreşimler ve bilinçaltımızın olumsuzluk eki gibi ekleri algılamayarak direkt fiil köklerini aldığı bilgisi düşünülecek olursa, örneğin öfke ve endişe kelimeleri bilinçaltımıza yanlış kodlamalar yapıyor olabilir. Günümüzde elde ettiğimiz yeni veriler ışığında bu prensiplerin yeniden düzenlenmesi daha da etkili olmalarına vesile olabilir. Reiki öğretmenim Dr. Semra Elmacı tarafından bana aktarılan yeniden düzenlenmiş prensipleri burada da paylaşmak istiyorum:

Bugün hayatın sunduğu her şey için teşekkür ediyorum.
Hayata güveniyorum.
Merkezimdeyim, dengedeyim.
Dürüst ve onurlu bir hayata sahibim.
Tüm canlılara sevgi ve saygı duyuyorum.

Hazırlayan: Deniz Gaia
Kaynaklar: Reiki – Uygulamalı Şifacılık Teknikleri, Brigitte Müller, Horst H. Günther, Ege Meta Yayınları, s. 31 (Usui’nin orjinal prensipleri), Dr. Semra Elmacı (yeniden düzenlenmiş prensipler).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s