Hayatınızın Bahçıvanı Sizsiniz

“…Yazarı bilinmeyen Töre metinlerinden birine göre, her insan yaşamda iki yoldan birini seçebilir: inşa etmek ya da toprağı ekmek. İnşa etmeyi seçenlerin işi yıllarca sürebilir, ama günün birinde yaptıkları inşaat biter. O zaman kendilerini kendi ördükleri duvarların içine hapsettiklerini görürler. İnşaat durunca yaşam anlamını yitirir.

Diğerleri ise toprağı ekerler. Fırtınalara, mevsimlerin getirdiği bütün çetin koşullara göğüs gererler ve hemen hemen hiç dinlenmezler. Ama yapının tersine, bahçenin gelişip büyümesi hiç bitmez. Bahçe, bahçıvanın sürekli ilgisini, dikkatini, bakımını gerektirirken bir yandan da yaşamını büyük bir serüvene dönüştürür.

Bahçıvanlar her zaman birbirlerini tanırlar, çünkü her bitkinin tarihçesinde bütün Dünya’nın gelişiminin yattığını bilirler.”

~Paulo Coelho, Brida, s.14.

*

Zihniniz bir bahçe gibidir: otlara dikkat etmelisiniz.

“Zihin bir bahçeyle karşılaştırılabilir. Bir bahçeyi zekice düzenleyebilirsiniz ya da her şeyi kendi hâline bırakabilirsiniz. Her iki durumda da, düzenlenerek ya da ihmal edilerek, bahçenizde bir şeyler büyür. Bu kaçınılmazdır. Eğer yararlı bitkilerin tohumlarını ekmezseniz, boş kalan yerleri çeşit çeşit yabani otlar dolduracak ve arsızca çoğalmaya devam edecektir. Zihinlerimizi tıpkı bir bahçıvanın toprağını otlardan ayıklayarak kendi seçtiği çiçekleri ve meyveleri yetiştirmek zorunda olması gibi düzenlemeliyiz. Negatif düşünceleri otlar gibi ayıklamalıyız ve saf, pozitif düşünceleri çiçekler ve meyveler gibi yetiştirmeliyiz. Böyle yaparsanız, bir yerden sonra ruhunuzun usta bahçıvanının ve hayatınızın sürdürücü gücünün gerçekten kendiniz olduğunu anlarsınız. Bu şekilde, zihnin gerisinde yatan kanunları keşfeder ve bu kanunların karakterinizi, koşullarınızı ve kaderinizi, akıbetinizi nasıl şekillendirdiğini daha da açık bir şekilde anlarsınız.”

~James Allen

(Çeviri: Deniz Y.)

*

Bir dost eliyle karşıma çıkan bu küçük paragraf, bana aklımdan hiç çıkarmamam gereken bir gerçekliği tam yerinde, tam zamanında, onu duymaya ihtiyacım varken sundu, toprağın koynundan yeni alınmış bir papatya gibi. Bu paragraf aklıma en sevdiğim yazar Paulo Coelho’nun Brida’sının önsözünde yer alan başka bir metni getirdi, bir başka çiçeği. Hayatta daima doğamızın gerektirdiğini seçmeliyiz: gelişmeyi ve geliştirmeyi, dönüşmeyi ve dönüştürmeyi. Hayatınızın bahçıvanı sizsiniz, bahçenizde nelerin yetişeceğine siz karar verirsiniz: seçerek, düzenleyerek ya da ihmâl edip sonuçlarına boyun eğerek.

Sonsuz sevgilerimle…

~Deniz Tara

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s